• 22 Ocak 2021 / Cuma 16:30
İbrahim İçöz

İbrahim İçöz

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

İbrahim İçöz 1960 yılı Bursa doğumlu. 1982 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İlk işyeri olan Mako’da 1984 yılında çalışmaya başladı. İngilizce biliyor. Gerek fabrika gerekse grup içinde değişik ürün, proses ve organizasyon projelerinde görev aldı. Satış bölümü dahil şirketin pek çok biriminde yöneticilik yaptıktan sonra, 2001 yılında Fabrika Müdürü, 2008 yılında da şirketin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Evli ve bir kız babası. İşin dışında kalan zamanını daha çok ailesi ile geçirmeyi tercih ediyor. Tam bir doğa hayranı olan İbrahim İçöz seyahat etmeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

İbrahim İçöz

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

Son Yazıları

1320 Kişi Çalişanli Fabrikanin Ar-Ge Merkezinde, Toplam 109 Personeli Bulunuyor.

“Magneti Marelli Mako bu projeyle OEE değerleri, tezgah arıza takip ve bakım süreçlerinde iyileşme beklentisini karşıladı.”

Magneti Marelli Mako Elektrik Sanayi Ticaret A.Ş. 1969 yılında Magneti Marelli ve Koç Grubu ortaklığı ile kuruldu, 2005 yılında ise tamamen Magneti Marelli Grubuna geçti. Bursa Organize Sanayi Bölgesinde 2 ayrı üretim tesisi içerisinde toplam 56.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteriyor.
 
Başlangıçta yalnız marş motoru, cam silecek ve fan motoru gibi elektromekanik parçaları üreten Mako, daha sonra distribütör, korna, kontak anahtarı, sigorta kutusu gibi ürünleri de üretim gamı içine dahil etti. 1993 yılından itibaren de far, stop ve sis lambası, kalorifer ve klima üretmeye başladı.
 
Başlıca müşterileri Tofaş, Renault, Fiat, Ford, Hyundai, BMW, Daimler, Mini Cooper, Peugeot, Citroen, Honda, Volvo ve CNH’dir.
 
Bugün itibarı ile 1320 kişi çalışanlı fabrikanın Ar-Ge merkezinde toplam 109 personeli bulunuyor. Yıllık 4 milyon adet far, 3.5 milyon adet sis, 5 milyon adet stop lambası üretim kapasitesine sahip fabrika, üretiminin büyük bir bölümünü yurtdışına ihraç ediyor. Çok iyi bilinen, kalitesi ve ürün gamının genişliği ile nihai müşterinin güvenini kazanmış bir marka olan Mako, geniş dağıtım ağı ile Türkiye’de 6500 noktaya ulaşabilen bir yedek parça satış organizasyonu sahiptir. Magneti Marelli’nin Avrupa’da satışa sunduğu 25 bin çeşit ürünü Türkiye pazarına getirerek, sadece ürettiğini satan bir firma değil, başka ticari faaliyetler gösteren bir firma olarak da tüketicinin karşısına çıkıyor.
 
Ayrıca, müşterisine daha kaliteli hizmet vermek amacı ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 70 adet satış sonrası servise sahiptir.

Magneti Marelli Mako bu projeyle OEE değerleri, tezgah arıza takip ve bakım süreçlerinde iyileşme beklentisini karşıladı.

Doruk Otomasyon’un geliştirdiği ProVIEW isimli kurumsal çözüm, esasen bir üretim yönetim yazılımıdır. Mako, bu proje ile gerçek ve sağlıklı verileri elde etmeyi, böylece insan, makine ve süreçlerde verimlilik artışı yakalamayı amaçlamakta, nihai olarak da kapasite artımı, maliyetlerde düşüş ve daha yüksek kârlılık beklemektedir. Proje, firmanın tüm üretim, ıskarta, duruş, enerji ve O E E verilerinin gerçek zamanlı izlenmesi ile kayıt altına alınmasına olanak verirken, bu verilerin SAP’ye otomatik aktarılması ile daha doğru ve hızlı bilgi sağlamakta; bu da kayıp işçilik zamanlarının azaltılması, çevrim sürelerinin analizi, stok doğruluğunun arttırılması ve nihayet iyileştirme noktalarına odaklanmayı beraberinde getirmektedir.
 
Nitekim Mako, ProVIEW ile işçilik kayıpları, çevrim zamanları, OEE değerleri, tezgah arıza takip ve bakım süreçlerinde iyileşme beklentisini karşılamış; işgücü ve enerjide kayıtdışı kayıpların azalması, SAP entegrasyonu ile manuel teyit ve işlemlerin iptali gibi kazanımlara kavuşmuştur. Mako, üretimde minimum kayıp, her tür bilginin otomatik olarak kayıt altına alınması ve benchmark olma beklentilerini karşılayan bu çözüm arayışına 2010 yılı başında başlamış, yıl sonunda Doruk ile sözleşme imzaladıktan sonra hem onlardan hem de şirket içinden Bilgi Sistemleri, Lojistik, Üretim, Bakım, Kalite departmanlarından uzman arkadaşların katıldığı ve üst yönetimin sponsor olduğu bir proje ekibi kurularak çalışmalara başlanmış, Nisan 2011’de proje hayata geçirilmiştir.

239 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön