• 24 Ocak 2021 / Pazar 09:49
Ozan Özgüven

Ozan Özgüven

Üretim Planlama Sorumlusu

1983 Samsun doğumlu Ozan Özgüven Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri mezunudur. Kargomatik makineleri, robot kollar, elektrikli araç şarj istasyonları, bankamatik vb. alanlarda üretim yapan Avusturya merkezli firmaların Türkiye proj

Ozan Özgüven

Üretim Planlama Sorumlusu

Son Yazıları

25 Yıllık Deneyim ve Sürekli Yenilikle Müşteri Memnuniyeti

ERP Projemiz için lojistik süreçlerinin yönetimi en önemli konulardan biriydi...

TEGA, 1991 yılında, su ve gaz hatlarında kullanılan polietilen boru bağlantı parçalarına yönelik olarak ülkemizin duyduğu ihtiyaç doğrultusunda 40 m²’lik küçük bir atölyede 2 çalışanı ile üretime başlamıştır. 2006 yılına gelindiğinde üretim ve kalite çalışmalarını hızlandırmış, peş peşe en önemli uluslararası kabul görmüş akreditasyon kurumlarından ürün onaylarını ve ülke kalite sertifikalarını almıştır. 2006 yılında 12.000m2’lik 1. fabrikasının açılışını yapmıştır. 2016 yılı başında 52.000 m²’lik yeni üretim tesisinin açılışını yapmıştır. TEGA, 25 yılın verdiği tecrübe ve kalitesiyle, dünyanın sayılı polietilen boru bağlantı parçaları üreticileri arasında anılmaktadır. TEGA, AR-GE çalışmalarına büyük önem vererek inovatif ürünleri ile uluslararası alanda büyük başarılara imza atmıştır. Üretiminin %80’lik kısmını dünyanın 84 ülkesine ihraç etmekte ve ülke ekonomisine büyük bir katma değer sağlamaktadır. Dünyanın en büyük polietilen boru bağlantı üreticileri arasında TEGA dünya pazarına yeni ve patentli ürünler sunmayı başaran firmaların başında gelmektedir. 

“Ortalama 3.500 açık iş emrinin işlem gördüğü fabrikamızda dokunmatik ekranlar yoluyla mobil saha yönetimi yazılımı kullanılmaktadır. Tüm iş emirlerinin barkodlu izlenebilirlik kartları kullanılarak başlatma/bitirme işlemleri yapılmakta, her bir bölümün koltuk deposundan kullanılan malzemeler tüketilmekte ve yarı ürünlerin ilgili koltuk depoya stok girişleri yapılmaktadır.

15.485 son ürün çeşidine sahip olan firmamızda, gerek operatörler gerek kalite personeli tarafından  yapılan tüm ölçümler, mobil kalite sistemi ile bilişimERP’ye entegre biçimde kaydedilmektedir. Kalite ölçüm sonuçlarına göre yarı ürünlerin karantina/red/kullanılabilir olması kararları tüm sistemle entegre olarak verilebilmekte ve stok yönetimine yansıtılmaktadır. Ürün çeşidi ve ağırlıkları çok farklı olduğundan kutu için miktar kontrolleri bu sektörde çok önemlidir. Kantar entegrasyonu ile toplam ağırlık kontrolüne dayanan etiket yazdırma altyapısı oluşturulmuştur.

Ürünlerimizin yapısı gereği çok önemli olan kaynak barkodu ve son ürün barkodu gibi tüm barkodlar sistemde üretilmekte ve etiketler basılabilmektedir. Çok ürün çeşitliliğine sahip birçok firmada olduğu gibi sevk planlarına göre üretimin planlanması bizim firmamızda da çok önemli bir konudur. bilişimERP özel planlama çözümleri ile sevk planlarının anlık üretimdeki durumları ve yarı mamul stokları görülebilmekte ve buna göre dinamik bir şekilde bölümlerin hangi işleri yapacağı önceliklendirilerek planlanabilmektedir.”
Üretim Planlama Sorumlusu
Ozan Özgüven

“TEGA A.Ş. olarak bilişimERP ile bilişimmobile Depo Yönetimini kurmadan önce, malzeme yönetimi ve stoklarımızın takibinde büyük sorunlar yaşıyorduk. Yaklaşık 5.000 palet ve 7.000 SKU’luk bir malzeme hacmini doğru yönetmek, zamanında, istenilen yerde ve doğru miktarda bulunmasını sağlamak gerçekten imkânsızdı. İşlerimizi tamamen kişilere bağlı olarak kaotik bir şekilde yürütmeye çalışıyorduk. Bunun yaratmış olduğu üretim kayıpları, verimsizlik ve hatalı stok seviyeleri kaynaklarımızın doğru bir şekilde kullanılmasını engelliyordu. Ancak yaklaşık 8 ay gibi kısa bir sürede bilişimERP’nin tüm modülleriyle birlikte bilişimmobile Depo Yönetimini de işletime alarak ürünlerimizin parti bazında, anlık ve lokasyon olarak stoklarını doğru görebiliyor ve üretim planlama için sıfır hata ile gerçek ve dinamik bir planlama yapılabilmesini  sağlıyoruz. Tüm operasyonları el terminalleriyle anlık olarak sahadan yönetebiliyor, gerçek anlamda kâğıtsız bir depo ve malzeme yönetimi gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde bilişimmobile Depo Yönetimi ile kullanıcılarımızın sistem üzerinden performanslarını da çok kolay izleyebiliyoruz.”
Lojistik Müdürü
M. Tolga Kıvılcım

 

202 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön