• 16 Nisan 2021 / Cuma 23:59

Açık Kaynak Kodlu Kurumsal Çözümler

Açık Kaynak Kodlu (AKK) çözümler yatırımcıya, lisans maliyetine katlanmaksızın yazılımı kullanma imkanı sunmaktadır.

Dünyada birçok yazılım alanında olduğu gibi, Kurumsal Çözümler alanında da Açık Kaynak Kodlu Çözümler (OSS - Open Source Solutions) bulunmaktadır. Açık Kaynak Kodlu (AKK) çözümler yatırımcıya, lisans maliyetine katlanmaksızın yazılımı kullanma imkanı sunmaktadır.

 

Açık Kaynak Kodu Nedir,

AKK’lı Yazılım Bedava Mıdır?

Yazılımı ve kaynak kodunu doğrudan internetten indirerek kurabileceğiniz ve kullanabileceğiniz yazılımlardır. “Açık” ifadesi özgürlüğü niteler, ücretsiz olmayı değil. Zira, Kurumsal Çözümlerde proje maliyetleri; Lisans, Danışmanlık, Geliştirme ve Bakım gibi kalemlerden oluşur. AKK ürünlerinde sadece lisans maliyeti sıfırdır. Ancak özgürlük bununla sınırlı değildir. AKK dünyasında bilgi de “Açık” tır. Yazılım ve konu ile ilgili tüm bilgi birikimi de açık olarak sunulur, paylaşılır.

Peki, Üretici Nasıl Para Kazanır?

Üretici; hizmet satarak para kazanır. Her AKK’lı yazılımın fonksiyonları arttırılmış, hizmet kalemleri içeren bir gelişmiş versiyonu (Premium Edition) bulunmaktadır. Üreticiler; AKK’nın lisans bağımsız modeli ile yaygınlaşır, ilgililer tarafından benimsenir ve hizmet satarlar. Dahası, iş ortağı modeli ile bir eko-sistem oluştururlar. Böylece sadece kendileri değil, çözüm ortakları da para kazanır.

AKK’lı Yazılıma Güvenebilir miyiz?

Bugün birçok AKK’lı yazılım; olgun (Mature) seviyeye ulaşmıştır ve Lisanslı (Proprietry) alternatifleri ile yarışabilecek fonksiyonlara sahiptir. Güven konusunda önemli bir faktör de yerel çözüm ortağının yetkinliğidir. AKK’lı ERP’lere birkaç örnek verelim:

OpenBravo ERP

Kurumsal ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde, tam fonksiyonlu bir ERP yazılımıdır. İspanyol menşeli yazılım, 2006 yılında yatırımcıların dikkatini çektikten sonra dünyada hızla yaygınlaşmıştır. Aynı platformda üretilmiş entegre bir perakende (OpenBravo POS) yazılımı da bulunmaktadır. www.openbravo.com

OpenERP

KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, 300 ün üzerinde modülü olan, dünyanın en yaygın AKK’lı ERP paketidir. Belçika menşelidir, entegre CRM barındırır. www.openerp.com

Bir Dakika, Dünya Bu Kadar Toz Pembe Olamaz!

AKK dünyasına yönelik amatör ve yeteriz eleştirileri çok gerilerde kaldı. Sektör, kurumlaştı ve projeler başarılarını ispatladı. Şimdilerde, AKK’nın yaygınlaştıktan sonra ticarileşmesi eleştiriliyor. Ancak “Özgür” dünyanın buna da panzehri var. Topluluk üyeleri ticari baskıyı hissettiğinde, derhal mevcut ürünle yeni oluşumlara gidiyor ve alternatifler çeşitleniyor.

İlk Adımları Nasıl Atacağım?

Web sitelerinden ilgilendiğiniz ürün bilgilerine ulaşabilir, online demo kurulumunu kullanabilir, yahut kısıtlı süre için ücretsiz bir abonelik başlatabilirsiniz.

275 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön