• 6 Mart 2021 / Cumartesi 20:55
Serhat Çakır

Serhat Çakır

Tukaş ERP Proje Yöneticisi

1985 yılında İzmir’de doğdu. 2005 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden mezun oldu. Yaşar Grubu (Astron) ile başlayan iş hayatında birçok ERP geçişinde bulundu.

Serhat Çakır

Tukaş ERP Proje Yöneticisi

Son Yazıları

Açık kaynak kodlu, platform bağımsız ve web tabanlı olması bize proje süresince çok fayda sağladı

caniasERP maliyet ve işleyiş açısından tercihimiz oldu. En büyük avantajı ise dışarıdan hiçbir entegre yazılama ihtiyaç duymadan tüm süreçlerimizi sadece caniasERP üzerinden yönetebilir olmamızdı.

1962 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde kurulan, 1967 yılında OYAK tarafından satın alınan Tukaş’ın %93,19 oranında ve 254.092.986,17 TL nominal değerli hissesi 2014 yılında Okullu Gıda Maddeleri, Cem Okullu ve Cengiz Okullu tarafından satın alınmıştır.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren şirket, 1994 yılında ödenmiş sermayesinin %15’ini halka arz etmiş ve hisseleri Borsa İstanbul A.Ş.’de bu tarihten itibaren işlem görmeye başlamıştır.

Genel Müdürlüğü İzmir’de bulunan şirket, üretim faaliyetlerini İzmir’in Torbalı ve Balıkesir’in Manyas ilçelerindeki fabrikalarında gerçekleştirmektedir. Bugün sektöründe önemli bir paya sahip olan Tukaş, salça ve domates ürünleri, konserve (sebze, şarküteri, bakliyat, hazır yemek), turşu, reçel, sos (ketçap, mayonez, acı biber sosu ve kahvaltılık sos) ve dondurulmuş gıda ürün gruplarından oluşan geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Tukaş, ürünlerini TSE-EN-ISO 22000 kalite güvence sistemiyle üretmektedir. Tukaş, ayrıca uluslararası gıda platformunda geçerli olan BRC (British Retail Consortium), IFS (lnternational Food Standard), Kosher ve Helal Gıda belgelerine sahiptir. “Güvenli gıda tarladan başlar” bilinciyle çıkılan lezzet yolculuğunda tarımsal hammaddeler “kontrollü tarım sistemi” ile tedarik edilmekte, hasat mevsiminde tarlalardan özenle toplanan taze sebze ve meyveler anında işlenmektedir. Böylece mevsiminde tarlalardan özenle toplanan sebze ve meyveler, “Tukaş” markasıyla tarladan sofraya güvenli gıda olarak tüketicilere sunulmaktadır.

Yarım asırlık lezzet yolculuğunda ürünleriyle sabah kahvaltısından akşam yemeğine günün her öğününde sofralarda “lezzet sihirbazı” olarak yer alan Tukaş, kalitesine gösterdiği özen ve tüketiciye sunduğu güven ile tarıma dayalı gıda sektörünün öncü kuruluşlarından biridir.

Neden ERP Değiştirme gereği duyduk?
2014 yılında Okullu Gıda’ya yapılan satıştan sonra Yönetim Kararı ile farklı bir ERP Programı arayışına girdik.  Arayışımızın en büyük sebebi yeni oluşumumuzun ERP üzerindeki kurgusunu yapmak ve tüm süreçlerimizi tek bir yazılım üzerine toplamaktı. 

Bu amaçla süreçlerimizi tekrar gözden geçirdik. Bizi yavaşlatan, sorunlu olan süreçler tekrar düzenlendi ve ERP buna göre kurgulandı.

caniasERP maliyet ve işleyiş açısından tercihimiz oldu. En büyük avantajı ise dışarıdan hiçbir entegre yazılama ihtiyaç duymadan tüm süreçlerimizi sadece caniasERP üzerinden yönetebilir olmamızdı. Açık kaynak kodlu, platform bağımsız ve web tabanlı olması bize proje süresince çok fayda sağladı ve farklı lokasyondaki Manyas tesisimizde Torbalı’da imiş gibi uzaktan rahatlıkla iş yapabilir hale geldik. 

Muhasebe, Maliyet, IK, Demirbaş Yönetimi, Planlama, Satış ve Pazarlama, Tarım gibi birçok modülün tek bir yazılımdan kullanılması; ayrıca Kantar, Maselli, El Terminali gibi uygulamalar için sizi farklı programlara yönlendirmemesi, hem maliyet hem de yönetilebilirlik açısından mükemmel bir olanak sundu. Örneğin, Tarım modülünde caniasERP’den önceki süreçte 1 gün süren işler şimdi 2 saatte biter duruma geldi. Bu da yazılımın esnekliği, uyarlanabilirliği ve danışmanlık becerileri açısından programı değerlendirmede önemli bir nokta oldu.

Yerel olarak hizmet alıyor olmak, bir telefon veya mail ile destek alıyor olmak da bir ayrıcalık olmuştur. Tüm bu sebeplerden dolayı tercihimiz caniasERP olmuştur ve verdiğimiz kararın şu an ne kadar doğru olduğunu görmekteyiz.

Bundan sonraki Projelerimizi (El Terminali uygulamaları, RFID vb.) caniasERP üzerinden sürdürmeye devam edeceğiz. 

1416 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön