• 22 Ocak 2021 / Cuma 15:20
Niyazi Akdaş

Niyazi Akdaş

Genel Müdür

Niyazi AKDAŞ 1948 İzmir doğumludur. TED Koleji’nde başladığı eğitimini ODTÜ Metalurji Mühendisliği ile Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1982 yılında AKDAŞ DÖKÜM şirketini kurmadan önce özel fabrikalarda Genel Müdür Vekilliğine kadar başarıyla yükselmiştir. 2006 yılında ortakları ile kurdukları ITC şirketi sayesinde Ankara ve birkaç ili dünyada nadir bulunan evsel atık değerlendirme tesislerine kavuşturmuşlardır. Tehlikeli Katı Atık Bertaraf Tesisi 2013 sonunda devreye girecektir. Niyazi AKDAŞ, TED Ankara Koleji Vakıf Başkanlığı görevi sırasında Ankara’daki modern yerleşkeyi inşa ettirmiş ve öğretime açmıştır. Çeşitli Sanayi Odalarında üyelik ve başkanlık yapmıştır. TSE Başkan Vekilliği sırasında Avrupa Kalite Teşkilatı’nda Başkan Vekili olarak seçilmiştir. Halen bu teşkilatta başkanlık görevini yürütmektedir. Katkılarından dolayı George Borel madalyasıyla ödüllendirilmiştir. 2009’da döküm endüstrisine kazandırdığı vizyon, çeşitli platformlarda sergilediği liderlik vasıfları, ülkemizi yurtdışında liyakatle temsil etmesi ve araştırmalara yaptığı katkılar neticesinde ODTÜ Senatosu Takdir Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Halen Döküm Sanayi Sektör Meclisi Başkanlığı, Türk Döküm Sanayicileri Derneği ve ASO 2&3. Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Niyazi Akdaş

Genel Müdür

Son Yazıları

Akdaş Döküm, Bilişimerp İle Geleceğini Tasarliyor.

“Uygulanmakta olan ERP projesi ile kaynakları rasyonel kullanıp maliyetleri minimize ederek, üretimi maksimize ediyoruz.”

1982 yılında kiralık bir atölyede çalışmaya başladık. Bugün 2 dökümhane, 2 talaşlı imalat ve 1 kaynaklı konstrüksiyon fabrikasıyla yaklaşık 70.000 m2 kapalı alanda üretimimizi sürdürmekteyiz. 2013 sonu itibariyle açılacak yeni fabrikamızla birlikte, 240 ton sıvı maden ve 30.000 ton yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük çelik dökümhanesi olacak, Avrupa’nın ise ilk beş çelik dökümhanesi içinde yer alacağız. Talaşlı İmalatta da ciddi yatırımlarımız devam etmekte.

Üretimimizin %80’ini İsveç, Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Danimarka, İngiltere, İspanya, Afrika, Çin, İtalya, Romanya ve ABD’ye ihraç etmekteyiz. Çimento, inşaat, kırıcı ve madencilik, makine ve imalat, demir çelik, liman ve gemicilik, otomotiv, enerji, gıda gibi sektörlere hizmet vermekteyiz. Talaşlı imalat fabrikasında kaba-hassas işleme yapmaktayız. Özellikle işleme ile katma değeri yüksek ürün satışı yapabilmekteyiz.

Stratejik olarak işlenmiş döküm parça satmayı hedefliyoruz, bu sayede kapasite oluşturmakta sorun yaşamıyoruz. Uygulanmakta olan Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) projesi ile de kaynakları rasyonel kullanıp maliyetleri minimize etmeye ve üretimi maksimize etmeye çalışıyoruz. 

ERP süreci sayesinde tüm iş süreçlerimizi gözden geçiriyoruz ve yeniden yapılandırma çalışmaları yapıyoruz.

Faaliyete geçmekte olan Avrupa’nın en büyük ilk beş içindeki dökümhanesi ile birlikte Akdaş Döküm hızla büyümektedir. Gelişen Akdaş’ta tüm süreçlerin bütünleşik olarak tek platformda yönetilmesini sağlayabilecek esnek, özelleştirilebilen bir sistem gereksinimi yaşamaktaydık. Bu amaçla arayışa girdik. Arayışımız profesyonel şekilde yönetilerek farklı tipte ERP ürünleri incelendi, proje isterleri hazırlanarak değerlendirmeler yapıldı ve bilişimERP’de karar kılındı. Bilişim Ltd. gereksinimleri çabuk anlayan ve çözüm üretebilen bir anlayışa sahip. Özellikle; döküme özel iş süreçleri için sistemde ciddi uyarlamalar yapıldı. Sistemimizde veri girişi ve sorgulama tüm modüller bazında hızlı yapılabilmekte, raporlar alınabilmektedir. Stok, Satınalma, Satış/Teklif, Üretim/Planlama/Revizyon/Prototip, Kalite, Bakım Onarım, Belge Yönetimi, Muhasebe, İnsan Kaynakları/Bordro/İSG Sağlık Bilgileri, Maliyet Yönetimi modülleri şu anda etkin şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklı veri girişi sayesinde iş emri bazında maliyetlerimizi hesaplayabilmekteyiz. bilişimERP ile tam izlenebilirlik de sağlanmıştır. Üretim ve kalite veri girişi sayesinde siparişten sevkiyata kadar tüm veriye her an, hatta sevk olmuş parçanın gerektiğinde tüm üretim, kalite verisine de ulaşılabilmektedir. Üretim izleme anlık yapılabildiğinden müşterilerimize bildirimler de anlık yapılabilmektedir. Akdaş, yenilikçi yaklaşımını Bilişim Ltd’nin bilişimERP ürünüyle bütünleşik çalışabilen İş Zekası(BilişimBI) ürünü ile devam ettirmeyi planlamaktadır. Bu sayede veri, İş Zekası(BI) ürünü ile çok boyutlu olarak analiz edilebilecektir. ERP ile birlikte Akdaş’ta tüm Bilgi Sistemleri altyapısı da yenilenmiştir. ERP süreci tüm iş süreçlerimizin gözden geçirilerek yeniden yapılandırma çalışmaları yapmamamız için de katalizör olmuştur.

301 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön