• 16 Mayıs 2021 / Pazar 22:20

Alain Rafle - Infor Başkan Yardımcısı Alain Rafle ile Röportaj

İki yıl önce yaptığı büyük transferlerle yönetim kadrosunu güçlendirerek sektörlere özel iş çözümlerine odaklanan Infor, büyüyen bölge olarak nitelendirdiği Türkiye’de ofis açtı. Infor özellike üretim, inşaat ve moda sektörlerinde ERP ürünleriyle fark yaratmaya hazırlanıyor.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünyada 3.sırada yer alan Infor’un, 194 ülkede 70 bin müşterisi bulunuyor. 2012 yılında yıllık geliri 2.8 milyar dolar olan şirketin sermaye yatırımı da geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara ulaştı.

Hızla büyümeye devam eden Infor, son 12 ayda portföyüne eklediği 140 iş ortağı ile 1.500 iş ortağına sahip. Hızla büyüyen şirket, ürün sayısını 2010 yılından bu yana 30’dan 102’ye çıkarttı ve 5.293 yeni özellik ekledi.

İki yıl önce geçirdiği köklü değişimle Oracle’ın eski başkanı Charles Philips’i başkan olarak transfer eden ve yönetim kadrosunu güçlendiren Infor, odaklandığı pazarlar arasına Türkiye’yi de ekledi. Infor Ortadoğu, Rusya ve Türkiye’den sorumlu Başkan Yardımcısı Alain Raflé, Türkiye pazarında daha güçlü bir şekilde yer almak isteyen şirketin ürün değil, sektör odaklı olduğunu vurguluyor.
Infor, endüstrinin her alanında hitap eden güçlü ürünleriyle farklı sektörlerin ihtiyaçlarına odaklanıyor. Infor havacılık ve savunma, otomotiv, kimya, ekipman, moda, gıda ve içecek, sağlık, yüksek teknolojiler, turizm, dağıtım, sanayi ürünleri ve kamu dahil olmak üzere 12 sektöre özel ürünler sunuyor.
Infor, sunduğu sektörel ürünleri özelleştirerek alt segmentlere ayırıyor. Böylece her sektöre yönelik tek bir ERP çözümü üretmek yerine, hedef sektör için en uygun çözümü sunarak endüstri odaklı bir duruş sergiliyor. Raflé, bu durumu “Otomotiv sektörüyle gıda ve içecek sektörüne aynı ERP çözümünü sunamazsınız” örneğiyle açıklıyor.

Infor için Türkiye büyüyen bir bölge
Ortadoğu, Rusya ve Türkiye’yi büyüyen bölgeler olarak sınıflandıran Infor’ın Türkiye’yi “büyüyen bir ülke” yerine “büyüyen bir bölge” olarak görmesinin özel bir anlamı var.
Raflé’nin, “Infor olarak Türkiye’de ilk defa direkt olarak temsil edildiğimizden Türkiye’yi yeni bir pazar olarak görüyoruz. Infor Türkiye ofisiyle bu bölgeye daha fazla eğilmeyi ve büyümeyi hedefliyoruz” sözleri Infor’un Türkiye’ye verdiği önemi açıklıyor.
Türkiye aslında Infor’un yeni girdiği bir pazar değil. Daha önce satın aldığı BAAN gibi ürünlerle Türkiye’de yer alan Infor’un Türkiye’de sınırlı da olsa belirli bir müşteri tabanı bulunuyordu. Infor’un şimdiki hedefi ise, Aralık ayında potansiyel müşterileriyle yaptığı tanışma toplantısının ardından sektör odaklı ürünlerini Türkiye pazarına sunmak.

İmalat, inşaat ve moda Türkiye’nin odağında

Raflé’nin belirttiğine göre Infor, Türkiye’de en çok otomotiv, inşaat ve moda sektöründe öne çıkacak. “Tüm sektörlere birden hitap eden tek bir ERP yaklaşımına karşıyız” diyor Raflé. “Türünün en iyi örneğini temsil eden ürünleri, endüstri odaklı olarak sektörlere sunuyoruz. Türkiye’de özellikle otomotiv kilit sektörler arasında yer alıyor. Otomotiv alanında öne çıkan kalite, proje, müşteri ilişkileri yönetimi gibi 30 modülü kapsayan Infor LN ürünü ile otomotiv sektörüne çözümler sunuyoruz. Türkiye’de ilk defa sunulacak olan Infor M3 ürünüyle gıda ve içecek, kimya ve tekstil sektöründe hizmet vereceğiz. “

Raflé, Infor’un yenilikçi yaklaşımıyla sektöre en iyi ve en yenilikçi ürünleri sunabilmek için satın alma stratejilerine de önem vererek, sektörlerde ERP çözümlerinde türünün en iyi ürünlerini alarak şirketlere çözümler sunmaya devam edeceğinin sinyallerini de veriyor:

“Sadece satın almalarla büyüyen bir yapımız yok, inovasyona da çok önem veriyoruz. Hedefimiz sadece sektörel ERP çözümleri sunmak değil, tamamlayıcı ürünlere deaynı şekilde yaklaşıyoruz. Bu nedenle iş zekâsı, ürün yaşam döngüsü, kurumsal varlık yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi alanlarda sektörün en iyi uygulamalarını satın alıyor ya da geliştiriyoruz.”

Infor Orta Doğu, Rusya ve Türkiye’den sorumlu
Başkan Yardımcısı Alain Raflé

Infor ION ile tüm uygulamalar tek platformda buluşuyor

Raflé’a göre bir iş uygulaması kullanımı kolay, hızlı ve etkileşimli olmalı. Infor ürünlerinin birlikte çalıştığı altyapıyı sağlayan teknoloji platformu Infor ION (Intelligent Open Network) da bunu sağlamak üzere kurgulanmış bir yapı. Infor ION sayesinde müşteriler, Infor ya da diğer ürün sağlayıcılardan aldıkları farklı ürünleri tek bir platformdan, kullanımı kolay arayüz sayesinde kolayca yönetebiliyor. Bu arayüz ayrıca kişiselleştirme, görüntüleme ve raporlama özelliklerini de tek bir ekrandan sunuyor.

Raflé, Infor ION’un sağladığı kolaylıkları şu sözlerle anlatıyor:

“Infor ION farklı ürünlerin bütünleşik çalışmasını sağlamanın yanı sıra, farklı uygulamaların farklı konumlarda çalışmasına da izin veriyor. Infor ION sayesinde bulut altyapılı CRM uygulamanızı ERP uygulamanızla birlikte kullanabiliyorsunuz. Örneğin iş ortağımız bulut destekli müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) çözümleri sunan salesforces.com ile Inforce uygulamasını geliştirdik. Inforce uygulaması ION altyapısını kullanarak sadece Infor’un ERP ürünleriyle değil, tüm ERP ürünleriyle bir arada uyum içinde çalışabiliyor. Böylece farklı arayüzlere sahip ürün ve uygulamalar, kullanımı kolay ortak bir arayüzde buluşuyor.”
ION’un sağladığı kolaylıklar arasında uygulamalarınıza mobil cihazlardan erişebilmek de var. Infor ION, kullanım kolaylığı açısından sosyal ağlara benzeyen arayüzüyle şirket içi iletişimi, dosya ve veri paylaşımını da sağlıyor. ION’un sağladığı olanaklarla kendi çalışma gruplarınızı kurarak sosyal ağlardaki gibi anlık mesajlaşabilirken, ERP, CRM gibi uygulamaların çevrimiçi güncellenen verilerine de ulaşabiliyorsunuz.

301 kez görüntülendi. 02.09.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön