• 9 Ağustos 2020 / Pazar 21:01

Bulut Teknolojiler bizi merkezî yönetime geri götürüyor.

Bizim gibi yıllardır Bilişim sektörü içinde çırpınanlar bilirler: Sistemler kullanıcı dostu değilken, merkezi yapı ile kurulmuş ana makinalar üzerinde koşan aptal terminallerden oluşan networklerde büyük sistemler koşmaktaydı, dolayısıyla sunucuya hakim sistem yönetimi tüm sisteme hükmedebilirdi. Sonra ne olduysa oldu, bir-iki marka çıktı, Kişisel Bilgisayar (PC) dedi ve bir rüzgarla savrulduk, pencereler havalarda uçuştu. Kullanıcı Dostu ama Sistemci Düşmanı dediğimiz PC’ler her yeri sardı ve geldiğimiz noktada dokunmatikler, tabletler, kişisel bilgisayarlar artık o kadar kişisel oldu ki fotoğraf çekip müzik dinlediğimiz, oyun oynadığımız telefonlara dönüştüler.

İşte burada bir paragraf açarak söze BULUT TEKNOLOJİLERİ ile bunun ne ilgisi olduğuna gelelim. Bundan seneler seneler önce sistemler merkezîydi ya, hani sistemcilerin dostu kullanıcıların düşmanı idi :) Şimdi sistemler BULUT TEKNOLOJİLER ile HEM SİSTEMCİ DOSTU HEM DE KULLANICI DOSTU OLMAYA GİDİYOR. Yani sözün özü Bulut Teknolojiler bizi merkezî yönetime geri götürüyor, ama bunlar için network altyapılarınızın, sunucu sistemlerinizin çok güçlü olması gerekiyor ve ayrıca bulutu kullanan cihazınızın işletim sistemi ve gücü ön plana çıkıyor. Tabii bunca güzelliğin yanında güvenlik sorunları baş gösteriyor. Hesaplarınızı tek şifre ile yönetirken (Gmail, Facebook, Instagram, Twitter... Şaşırmayın, bunlar bulut teknolojileriyle tanışmamızın yolunu açan sadece sosyal faaliyet siteleri değiller) bunların korunması başka problemleri gündeme taşıyor.

Bilgi işlemcilerin işi yeni sistemlerle belki biraz daha kolaylaşacak gibi görünüyor. Aslında, Sanallaştırma, Sunucularda Storage kullanımları, Felaket durumlarında veri kurtarma sistemi en hızlı şekilde geri getirme vs. müthiş kolaylıklar, ama her yeni teknolojinin getirdiği ve götürdüğü şeyler düşünüldüğünde, sektörün dinamiklerinin son kullanıcıya anlatılması sorunları da hepimizin ciddi sorunlarından biri. Kalın sağlıcakla...

145 kez görüntülendi. 05.30.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön