• 17 Nisan 2021 / Cumartesi 00:01

Çevik (Agile) Proje Yönetimi ve PMBOK Kılavuzu

Yaklaşık 15 yıldır yazılım geliştirme ve ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) alanlarında pek çok projede Proje Yöneticiliği yapmış birisi olarak; geleneksel şelale (waterfall) modeli, iteratif ve artımlı (incremental) yaklaşımlar, prototip oluşturmaya dayalı yöntemler ve çevik (agile) bazlı farklı yöntemleri deneyimleme fırsatım oldu.

Özellikle son yıllarda Türkiye’de bilinirliği ve uygulamaları artmaya başlayan çevik bazlı metodlar ile birlikte ortaya çıkan “doğru bilinen yanlış”lardan birini düzeltmemiz gerektiğine inanıyorum. 
Maalesef daha çok yazılım geliştirme projelerinde yaygın olarak karşımıza çıkan bu yanlış kanı sonucu; PMBOK (Project Management Body of Knowledge- PMI-www.pmi.org) ile tanımlı süreç ve pratiklerin çevik yaklaşımlara uygun olmadığı düşünülmektedir. 

Hatta çevik yöntemlere uyum sağlamak içim PMI ve PMBOK rehberinin ve PMP sertifikasının bir kenara konulması gerektiğini düşünenler bile vardır. Aslında çevik projeler de PMBOK ile çerçevesi belirlenen proje yaşam döngüsü ve süreçlerini baz almaktadır.

PMBOK; proje yönetimi bilgi alanları, süreç ve pratiklerini tanımlayan ve herhangi bir metodoloji dikte etmeyen bir kılavuz dokümandır. Sadece yazılım geliştirme proje yöneticilerinin değil, farklı alanlardaki proje yöneticilerin de başvurduğu bu kılavuzda yer alan süreçlerin tümünün projelerde uygulanması söz konusu değildir. Kurumların ve gerekirse projelerin niteliklerine uygun olarak PMBOK ile çizilen çerçevedeki ilgili süreç ve tekniklerin özelleştirilmesi ve uyarlanması gerekmektedir. PMBOK, proje yönetimi için “en iyi pratikleri” içeren ve şelale ya da çevik yaklaşımların tümü için uygulanabilir bir çerçeve sunan bir rehberdir.

PMBOK Süreç Grupları 
dc makale 1
(Kaynak - PMBOK, PMI)


Çevik Proje Yönetimi – Framework

dc makale 2

(Kaynak - Jim Highsmith)

Bu nedenle çevik olmak için PMP sertifikanızı bir kenara koymanız gerekmemektedir. Yapmanız gereken tek şey pratikleri uygulama yönteminizi ve odağınızı değiştirmektir.
Bir sonraki yazımızda bunu nasıl yapacağımızdan ve PMBOK ile tanımlı proje yaşam döngüsü ve süreçlerinin çevik proje yaşam döngüsü ve süreçleri ile birebir nasıl örtüştüğünden örneklerle bahsedeceğiz.

Dilek Çıplak, PMP, ACP, CSM
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu (1994) ve yaklaşık 20 yıldır BT sektöründe yaptığı çalışmaların son 15 yılında proje, program ve portföy yönetimi ile ilgilenmiştir.
Finans ve Bankacılık başta olmak üzere Cybersoft, Softtech, Oracle Türkiye firmalarında; Yazılımcı, Teknik Ekip Lideri, Sistem Analisti, Proje ve Program Yöneticisi, İş Geliştirme Yöneticisi gibi rollerde görev almıştır.
Oracle Türkiye Danışmanlık ekibine katıldıktan sonra, Agile yaklaşım ve yöntemleri daha yakından uygulama fırsatı bulmuştur. Şu anda kendi şirketi ARESE (AgileReSolution) Danışmanlık üzerinden farklı üniversiteler, özel okullar ve yazılım firmalarına Agile Dönüşüm, Agile Ürün ve Yazılım Geliştirme alanlarında danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlamaktadır.

513 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön