• 9 Ağustos 2020 / Pazar 19:49

Ercan Güven - Bilgisayar Patronluğundan ERP Danışmanlığına.

Sevgili theprowess.net dostlarımız, sizlere bilgisayar dünyası partoncukluğundan ERP Danışmanlığı’na uzanan bir serüvenden bahsedeceğim. Oldukça ilginç deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum... 

Kapalıçarşı, Sultanhamam, Eminönü derken bir de baktım ki seneler geçdi.

Ve ben o zamanlar çok az sayıda olan IBM partnerlerinden birinde Muhasebe ve Finansman Müdürü olaraka göreve başladım. Okul yıllarında piyasadan öğrendiğim
sadakat, güven, sözüne güvenme kavramlarından sonra baktım ki masanın bu yanı Beyannmame, Çek/Senet vs gibi evraklarla dolu. Azim ve kararlılıkla muhasebe işlerini takip ederken bir taraftan da teknik servis işlerini öğrendim. Amacım belki de ileride esas masanın arkasına geçebilmekdi.Geçen 2 seneden sonra aniden bir transfer ile kendimi, Bay Peter’in direktörü olduğu ünlü bir reklam firmasında buldum.Bir yandan Ünlü detarjan firmasına çekilen TV Reklamlarının maliyetlerini takip ederken diğer yandan ev hanımlarına kupon karşılığı gönderilen Nakış Kitaplarının dağıtım faaliyetlerini sürdürdüm. Komple tamamen elde ve eski o büyük defterlerde götürülen Muhasebe kağıt ve defter takibini ve operasyonunu, Kaplan lakaplı Mali Müşavirimiz’den çok zor da olsa adeta çekip koparak aldığım izinle aşmayı başardım.

2 sene içinde Reklam firmasını o zamanın şartları içinde şimdiki deyimle Dijital’e taşıyarak ayrıldım.

Bundan sonraki serüvenimizde aybaşını beklemeyecek ve düşüncemizde olan fikirden yola çıkarak sevgili eşim Dr.Semra Güvenç ile kendi girişimimizi kuracaktık.

Heyecanla çıktığımız bu girişimcilik serüveninde eskilerin deyimiyle kendi tükkanımızı açarak adını”Mikroişlem Bilgiyasar Sanayi ve Dış Ticaret Ltd Şti” koyduk.

O zamanlar Yetkili Satıcı ,yeni adıyla Partner antlaşmaları yaparak Paket Program Satış, Servis ve Sistem Destek hizmetlerini, Bilgisayar ve Çevre Üniteleri Satış ve Servis Hizmetlerini, Sarf Malzemeleri Satış ve Dağıtımı faaliyetlerinde bulunduk. Hepsi çok güzeldi de ilk 11x38 Continious Form dedikleri Bilgisayar kağıt siparişi var ya o çok ilginçti. Müşteri teslimatına kadar fabrikadan alıp müşteriye teslim ettik ama ilk sipariş mutluluğu 1 haftalık bel ağrısına doğrusu değdi mi değmedi mi halen emin değilim. Uzun bir süre KOBİ düzeyinde firmalara çok güzel satışlar yaptık,network sistemleri kurduk, Muhasebe bölümünün bütün operasyonlarını çok iyi yöneterek çok özel projeler gerçekleştirdik. Bizim sayemizde otomobil satış ve servis firmaları,Tekstil Ürünleri üreticileri, Kimya sanayi firmaları,Elektrik ve proje taahhüt firmaları,İnşaat firmaları ki bunlara Mecidiyeköy’deki dev gökdelenleri yapan ve Tekstil-İplik makinalarının ilk 2 büyüğünden biri olan firmanın o zamanki şirketi IT Operasyonlarını yönetmek için Mikro İşlem Bilgisayar olarak bizi ve ekibimizi seçti.

Aradan geçen zaman içinde pazarın değişmesi ile benim kaldırım hizası dediğim Bilgisayar Satış Dükkanı fikrimi ilk Kozyatağı ’nda hepimizin bildiği AVM’ye söylediğimde ne yazıkki pek de meşhur olamadığımız için itibar görmedik. Yüksek kira bedeli çok astronomik geldi ve operasyonu E5’e çok yakın bir Showroom ile Avrupa yakasından Anadolu yakasına çevirdik. Artık karşı yakanın patronu idim ve plaza katından kaldırıma sert bir düşüş yapmıştık. Değişen Türkiye şartları ile Kullanıcı profili ve iş yapış şekli ve şartları çok değişince bizde iş yapış biçimimizi İnternet Servis Sağlayıcı Satış ve Destek merkezi ve X marka bilgisayar Showroom’u olarak değiştirdik.4-5 senelik dönemde şartlar o kadar çok sık değişim gösterince ve işin suyunu çıkaran tabletler piyasaya çıkınca hakikaten mizahi olarak değil gerçekten işin keyfi kaçtı.

Bu kadar bilgi ve tecrübe ile çok farklı şeyler yapabiliriz düşüncesi ile rotamızı tekrar Yazılım dünyasına çevirmeye karar verdik. Artık tükkan işi bitmek üzereydi. Şartlar gene değişmişti. Muhasebe-Finansman Ana Bilim Dalı mezunu eşim Dr. Semra Güvenç ile beraber bir yandan onun Üniversite-Sanayi işbirliği tecrübesini ve benim saha tecrübemi bir araya getirerek tükkandan EXIT yaparak ERP Kurumsal Kaynak Planlaması danışmanlığına yelken açtık.Şimdi birbirimizi tebrik ediyoruz ki bu operasyonu tam zamanında yaptık.

İlk olarak sonunda o da yazılım dünyasından EXIT yapan H.V. ile çok güzel 9 ay geçirdik. Güzel paydaşlık yaptık, güzel projeler gerçekleştirdik. Artık danışmanlık, proje yönetimi, Proje hazırlanması ve kick off toplantıları hayatımızın ayrılmaz parçaları oldu. İlk başta açıkçası garibime ; giden Binlerle dolarlık proje fiyatlandırılmaları idi.

Acaba müşterilere farkı nasıl anlatacaktık. İşe çok hızlı girmek gerekiyordu. Hemen yabancı 2 yazılım devinin Gold Partnerleri ile temasa geçerek onların İş Ortaklığı Programlarına dahil olduk. Yerli üretici dostlarla sözleşme yaparak çözümlerini KOBİ ve KOBİ üstü firmalara anlatmaya başladık.2 sene zaman zarfında bugün artık her türlü mal, hizmet satışı yapan KOBİ’lere İnsan Kaynakları(HR), Muhasebe - Finans (FI), İş Zekası (BI), Satış ve Dağıtım (SD), Nesnelerin İnterneti (IoT), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM),Sahadan Veri Toplama (MES) çözümleri sunar ve başarılı projelere imza atar hale geldik. Şu anda içinde bulunduğumuz şartlarda firmalara özellikle karlılıklarını arttırma anlamında iş akışları ve maliyetlerini optimize edecek çözüm önerileri getirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; çağımızda Endüstri 4.0’ı yakalamak için çağın şartlarına en hızlı adaptasyonu sağlayabilmek adına iş yapış şekillerini hızlıca değiştirebildiğimiz “Bilgisayar patronluğundan ERP Danışmanlığı’na serüvenimiz devam ediyor ve geçmiş girişim tecrübelerimiz bize ışık tutuyor.

136 kez görüntülendi. 03.09.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön