• 13 Ağustos 2020 / Perşembe 16:45

ERP, Büyük Veri, İnovasyon ve Süreç İyileştirme

Kurumların ihtiyaç duyduğu konsolidasyon, standardizasyon ve entegrasyon hedefi için ERP yazılımları önemli bir araçtır.

Baş döndürücü bir hızla gelişen ve değişim gösteren teknoloji dünyasında ERP uzun yıllardır güncelliğini yitirmeyen kavramların başında gelmektedir. ERP’nin her dönem gündemin önemli maddelerinden birisi olması şirketlerin hızla büyümesi ve kurumsallaşmasına bağlı olarak ERP yazılımlarının buna bağlı olarak gösterdikleri değişimdir.

Özellikle kurumların ihtiyaç duyduğu konsidilasyon, standardizasyon ve entegrasyon hedefi için ERP yazılımları önemli bir araçtır.

ERP yazılımları teknolojik bir yatırım gibi görülmesine rağmen kurumların iş süreçlerine, inovasyon çalışmalarına ve büyük verinin yönetilmesine etkisi büyüktür. Kurumlarda hızla büyüyen veri anlamlı hale gelmediği sürece değerini yitirmektedir. Bunun için kurumlarda depolanan verinin (“büyük veri”nin) yönetilmesi ve üst yönetimin karar verme sürecine ERP yazılımları iş zekâsı uygulamaları ile önemli bir katkı sunmaktadır.

Diğer taraftan, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla farklı, değişik, yeni fikirler geliştirme ve bunları uygulamak amacıyla yürütülen inovasyon çalışmalarına yön veren en önemli araçlardan birisi ERP sistemleridir.

İş süreçleri kurumlara verimlilik, performans gibi katma değer sağlayan önemli unsurlardan birisidir. Süreç iyileştirme ise süreç performans hedefleri doğrultusunda gerekli iyileştirme ve otomasyonun hayata geçirilmesini sağlar. Süreç iyileştirme; iş süreçlerinin ölçülebilir olması, süreçleri hızlandırması, maliyetleri azaltması ve verimliliği yükselmesi gibi etkileri olan yönetim sistemi modelidir. Süreç iyileştirme faaliyetlerinin çoğunlukla yazılım geliştirme ile hayata geçirilmesi ERP’nin süreç iyileştirmeye katkısını açıkça göstermektedir.

“ERP’ye neden ihtiyaç duyuluyor?” sorusunun bilindik ve klasik cevaplarının yanı sıra, günümüzde büyük kurumların gündeminde olan ve rekabette öne çıkan “büyük veri”, “inovasyon” ve “süreç iyileştirme” kavramlarına yaklaşımı ve ERP şirketlerinin buna göre pozisyon almaları ve değişime ayak uydurmaları, ERP’nin geçmişte olduğu gibi bugün de hala güncelliğinin koruyor olmasının en büyük nedenlerinden birisidir.

139 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön