• 16 Ocak 2021 / Cumartesi 23:53
Serhan Alpagut

Serhan Alpagut

İcra Kurulu Başkanı

1970 yılında Sakarya’da doğdum. Orta ve Lise öğrenimimi Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi’nde tamamladım. 1992 yılında İTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Mezun olur olmaz Ayvaz’da çalışmaya başladım. Kariyerimin ilk iki yılı boyunca imalatta çalışarak uygulama bilgimi geliştirme fırsatı buldum. Sonraki iki yıl boyunca İç Satış Mühendisi olarak görevlendirildim. O yıllarda şirket olarak ihracat çalışmalarına odaklanmaya başladığımız için, takip eden dört yıl boyunca yurt dışında görev aldım. Başarılı geçen bu dönemin ardından Türkiye’ye geri döndüm ve Satış Müdürlüğü görevinde rol almaya başladım. Uzun bir süre Ticaret Müdürlüğü adı altında, hem satış hem de satın alma konularında şirketimize katkılar sunmak için çalıştım. 2003 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olduğum şirketimizde, 2010 yılından bu yana İcra Kurulu Başkanı sıfatıyla çalışmalar yürütüyorum. Evliyim ve bir çocuk babasıyım. İş hayatının yoğun temposundan arta kalan zamanlarda, doğada zaman geçirmeyi ve bahçe işleriyle uğraşmayı seviyorum.

Serhan Alpagut

İcra Kurulu Başkanı

Son Yazıları

Erp İle “Büyük Resmi” Görmeye Başladik.

“Üretimde yalın üretim metotlarını benimsememizi de ERP’ye borçluyuz.”

Ayvaz, 1948 yılında kurulmuş bir şirket. İstanbul’da küçük bir imalathane ile başlayan yolculuğumuz bugün 600’ün üzerinde çalışanın olduğu, sadece merkez fabrikasında 32.000 metrekare kapalı üretim alanına sahip ve sektöre hep ilkleri kazandıran bir şirket olarak devam ediyor. Merkez fabrikamızın yanı sıra yurt dışından gelen taleplere anında cevap verebilmek için Rusya ve Bulgaristan’da kurduğumuz üretim tesislerimiz de gece gündüz durmadan çalışıyor. Kompansatörlerden esnek metal hortumlara, seviye kontrol cihazlarından kondenstoplara, vanalardan yangın grubu ürünlerine kadar uzanan geniş ürün gamımız pek çok sektöre üstün çözümler sunuyor.
Kendi üretimlerimizin yanı sıra, dünyanın önde gelen firmalarıyla yaptığımız özel iş birlikleri ve distribütörlük anlaşmalarıyla ürün çeşitliliğimiz her geçen gün daha da artıyor. Türkiye’nin 10 büyük şehrinde bulunan bölge müdürlüklerimiz ve zengin bayi ağımız sayesinde de hizmet kalitemiz sürekli olarak yükseliyor. Ayvaz olarak bugün 86 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. IMMIB’nin her yıl düzenlediği ödül törenlerinde kendi kategorimizde en çok ihracat yapan 3. şirket olarak yerimizi koruyoruz. ISO ikinci 500’de yer alıyoruz ve önümüzdeki yıllarda ilk 500’de olmayı hedefliyoruz.

ERP ile “Büyük Resmi” Görmeye Başladık.

Şirket olarak önceleri sadece imalat süreci için MRP yazılımı kullanıyorduk. 2009 yılında ERP için adımlar attık, fakat bir yıl süren verimsiz bir uygulama sürecinden sonra yeni bir danışman grubuyla çalışmaya başladık. Yeni danışmanlarımız sayesinde, bir yılda yapamadığımızı çok kısa sürede yaptık.

Kademeli olarak satış, depo, satın alma, planlama ve finansman yapısını ERP’ye entegre ettik. Bu sayede şirketteki tüm hareketleri takip etme imkanı yakaladık. Satışta, müşteri memnuniyeti takibi ve istatistiğini sağladık. Satın almada, tedarikçi değerlendirme ve planlamaya kadar tüm aşamalarda avantaj yakaladık. Depoda izlenebilirliğimiz arttı, web stok kontrolü sayesinde tüm bayilerimiz stokları anlık olarak görebilmeye başladı. Bu sayede iletişim trafiğimizi hafiflettik. Üretimde, üretim emirlerinden “üretim kapama” işlemine kadar uzanan tüm süreç kontrol edilmeye başlandı. Finansmanda mali yapı ve gelir-gider dengesi izlenebilirliği sağlandı; muhasebe ve lojistikle entegre şekilde çalışma imkanı yaratıldı.

Kısaca biz ERP ile “büyük resmi” görmeye başladık. Üretimde yalın üretim metotlarını benimsememizi de ERP’ye borçluyuz. Yalın üretim sayesinde üretim hızımızı artırıp akış süresini azaltarak kalite, maliyet ve teslimat performansımızı iyileştirmeye başladık. Akışta meydana gelen israfları ortadan kaldırmaya, ekipmanları iyileştirmeye ve sistem senkronizasyonunu sağlamaya da bu süreçle birlikte başladık.

Bu başarılı noktaya, danışmanlarımızın, IT departmanımızın ve tüm çalışanlarımızın özverili çalışmaları sonucunda gelebildiğimizi belirtmek istiyorum.

192 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön