• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:05

ERP ile Gelen Değişim​

Değişim, alışkanlıktan vazgeçme, bilinmezlik, adaptasyon vs… ERP projelerinde karşılaşılan unsurlardan sadece bazıları, yazmaya kalksak emin olun daha neler çıkar.

Kolay mı? Öyle alıştığınız yazılımdan vazgeçmek ya da hepimizin çok sevdiği MS Excel’i bırakmak. Maalesef iş arkadaşlarımız için bu hiç de kolay değil.
Şimdi nereden çıktı bu alana veri girmek, boş bırakılan alandan dolayı hata mesajı neymiş, nerede eski programdaki kolay tuşlarım (yani alışkanlıklarım) , vs...

Bitmeyen homurtular, söylemler işte böyle başlar. Kimi alınan yazılımdan rahatsız, kimisi umutlu, kimisi nereden çıktı bu ben işlerimi ne güzel yürütüyordum derdinde.

Erp projelerinin özellikle ilk yıllarında karşılaşılan direnç hat safhadadır. Değişim bırakın iş hayatını, sosyal hayatımızda bile sevdiğimiz bir durum değilken; iş yerimizde alışkanlıktan vazgeçmek, yeni bir programa, kültüre adapte olmak çok kolay bir durum olmasa gerek.

Firmalar ERP arayışına neden girerler? Ya kullandıkları bölük pörçük yazılımları bir çatı altında toplayıp entegreli hale getirmek isterlerse ya hızlı büyüyen firmaları kurumsal yazılıma ihtiyaç duyarlarsa ya da mevcut yazılım ihtiyaçlarını karşılamazsa.

İşte bu süreçte maalesef en çok direnç gösteren gruplar veya kişiler genelde eski çalışanlar olur. Eğer kullandıkları yazılım bağımsız herhangi bir programla entegre değil ise onlara tek çatıda çalışma duygusunu anlatamazsınız. Zaten yönetime verdikleri bir rapor vardır ne gerek vardır diğer birimlerin verdiği raporlarla entegre olan bir rapora.. Onlar kendi görevlerini yerine getirdiyse gerisi teferruattır. Ya da mevcut kullandığınız bir ERP programından geçiş yapıyorsanız eskisinin muhakkak kolay tarafları vardır neden diğer bölümlerin ihtiyaçlarından dolayı yazılım değişin ki.

Diğer bir grup da önceki çalıştığı firmada, sizin devreye almaya çalıştığınız yazılımdan farklı bir yazılım kullanmış ve o yazılım üzerinde deneyim sahibi olan iş arkadaşlarınızdır. Maalesef iş hayatında bu arkadaşlara çok rastlarız.

Karşılaştığımız bu zorluk ve direncin yanında zamanla ERP ile çalışmanın güzel yanlarını anlarlar. Fakat direnç göstermeden olmaz tabii. Bu özellikle ERP projesi yöneticilerinin sık sık karşılaştığı bir durumdur. Sadece siz ERP programının implementasyonuyla değil, getirdiği değişim sancısıyla da baş etmek zorundasınızdır. Bununla ne kadar baş edebilirseniz ERP projelerinde bir o kadar başarıyı yakalarsınız. Ama bunun en önemlisi yönetimin size inanması ve her zaman arkanızda desteğini hissetmenizdir. Çünkü çalışma arkadaşlarınız şunu savunacaktır: Siz onların işini ne kadar biliyorsunuz ki, bu derece karışabiliyorsunuz.

İşte dirençleri kırmak kolay olmaz… Derler ya zaman her şeyin ilacı... Kullanılmaya başlandıkça emin olun rahatlığına, kolaylığına ve raporlamalarına alışılır ve güzel öneriler gelmeye başlar. İşte ERP projesi o zaman daha keyifli hale gelir tüm kullanıcılar için..

165 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön