• 13 Ağustos 2020 / Perşembe 17:38

ERP Implementasyonlarında Agile Yaklaşımlar

Ünlü Standish Grup tarafından yayınlanan ve yazılım projelerinin başarı oranlarını gösteren CHAOS raporunun 2015 versiyonu, 2010 yılından sonra projelerdeki başarı oranının beklenen ivmeyi yakalayamadığını gösteriyor. Bu sonucu, son dönemlerde daha da fazla hissettiğimiz hızlı değişim, teknolojideki gelişmeler, rekabetin artması, ihtiyaçların sürekli değişmesi gibi pek çok farklı nedene bağlayabiliriz. Benzer diğer araştırmalar da, etrafımızdaki her şey hızla değişirken, bu değişime ayak uydurmak ve başarılı olmak istiyorsak kendimizi, değerlerimizi, iş yapma modelimizi, organizasyon yapımızı güncellememiz gerektiğini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Peki ama nasıl?
Portföy seviyesinden müşteri gereksinimlerine kadar her işi yaratacağı değere göre doğru önceliklendirip yaptığımız işlerin kalitesini arttırarak, sürekli gelişmeyi (KAIZEN) prensip haline getirip “insan odaklı” düşünerek, kişilerin kendilerini güvende hissederek fikirlerini cesurca ifade edebileceği, saygının ve takdirin olduğu, belirli sınırlar dahilinde kendi işleri ile ilgili inisiyatif kullanıp karar alabildiği, hata yapma ve hatalardan öğrenme fırsatlarının verildiği ortamlar yaratıp takımlara doğru liderlik yaparak. Takım olma ve örgütlenme sağlayarak, takımlara ve üyelerine gerekli yetki ve gücü vererek, yepyeni organizasyon modelleri oluşturmak için gerekli liderliği yaparak... gibi pek çok yöntem sıralayabiliriz.

Agile (çevik) yaklaşımlarla ortaya konan düşünce şekli tam olarak buradaki “nasıl” sorusunun yanıtını vermemizi sağlıyor. Agile felsefesini – 4 temel değer ve 12 prensip – doğru anlayıp, benimseyip günlük yaşantımıza ve iş hayatımıza uyarlayabilirsek, hep birlikte daha mutlu takımlar, daha mutlu şirketler ile daha iyi işler yapma olasılığımızı da arttırabiliriz.

Özellikle yazılım geliştirme alanında işlerin neden geleneksel yaklaşımlar yerine, küçük parçalara bölünerek, iteratif ve arttırımlı olarak yönetilmesi gerektiğini gösteren ve yine Standish Grup tarafından yayınlanan bir araştırma sonucunu da paylaşıyorum.

Agile yaklaşımlar daha iyi yazılım geliştirmenin yollarını keşfetmek üzere bir araya gelen 17 yazılımcının 2001 yılında Agile Manifesto’yu yayınlaması ile ortaya çıkmış olsa da, aslında bu felsefenin pek çok prensibi ve pratiği daha uzun süredir biliniyor ve uygulanıyordu. Agile Manifesto’da yer alan 4 temel değer ve 12 prensip, yazılım dışındaki alanlarda da kabul görmeye ve benimsenmeye başlayınca, Agile pratiklerin örneklerini Satış ve Pazarlama, Operasyon, İK, Eğitim gibi farklı sektörlerde de görmeye başladık.

Peki neden ERP implementasyonlarında da bu felsefe benimsenerek daha müşteri odaklı, beklentileri karşılayan başarılı projeler yapılmasın?

Açıkçası bunun için hiçbir bahanemiz olamaz. Hatta uzun yıllar farklı ERP ürünlerinin implementasyonlarında yer almış birisi olarak, projenin en başında hazır bir ürünümüzün olması nedeniyle bunun çok daha kolaylıkla yapılabileceğini düşünüyorum. Oracle Danışmanlık ekibinde finans, bankacılık ve telekom firmalarındaki implementasyonlarda yaklaşımımız ve çalışma yöntemimiz bu şekilde oldu.

Microsoft ERP ürünleri ile implementasyonlarda da benzer durumlarla karşılaştım. İşin küçük parçalara bölünüp ara ürünlerle müşteriye erken teslimat yapılması, daha sık geri bildirim alınması, bu geri bildirimlere göre gereksinimlerde ve üründe gerekirse değişiklik yapılması ve her defasında daha iyi bir sonuç elde etmek için çaba harcanması, müşteri ile işbirliğinin arttırılması ve bu sayede işi sahiplenen ve başarılı olması için elinden gelen tüm çabayı gösteren takımlar
oluşturulması bizi yıllarca süren ve milyon dolarlık bütçelerle tamamlanamayan, müşterinin sürekli şikayet ettiği, kullanamadığı bir yığın fonksiyonalite ve özelliğe sahip ürünler geliştirmekten kurtarabiliyor.

Hızlıca ve ana başlıklarla neden ERP’lerde Agile teslimat modeline ihtiyacımız var, bu konuda hatalı varsayımlarımız neler ve son olarak da örnek bir yol haritası ile yazıyı tamamlayalım.

Neden Agile Teslimat Modeli?

 • Hızlı başarısız ol ve hızlı cevap ver
 • Daha küçük parçalar ile riskleri ve etkilerini azalt
 • Geçici ara çözümlerden kaçın
 • Görünürlük, Kontrol & Ölçmeyi arttır
 • Hızlı iyileşme sağla

ERP Çevikliği İçin Hatalı Varsayımlar

 • İnovasyon olasılığı son derece düşük.

Herhangi bir iş için en büyük tehlike yenilikçi olmamasıdır.

 • ERP sürümleri büyük paketlerle teslim edilmelidir.

ERP sürümlerini daha küçük yönetilebilir parçalara bölmemize engel bir durum yoktur.

 • ERP projeleri çok hızlı şekilde ve aşırı para harcatır.

Aktiviteler için ilk günden itibaren kalite kontrol noktaları belirleyebiliriz.

 • Tüm ERP geliştirmesi için stratejik genel bir bakış açısı oluşturmak imkansızdır.

Bu bir ERP problemi değildir. Bakış açısı-zihniyet (mindset) ile ilgili problemdir.

 • ERP ortamında Agile geliştirme mümkün değildir.

Hepsi ya da hiçbiri yaklaşımı doğru değil: Pek çok ERP işi tüm pratikleri belirli
bir metoda bağlı kalarak uygulamadan da çevik olabileceğimizi kanıtlıyor.

 • ERP için otomatik testler bir fantezidir.

Kritik noktalarda otomasyon uygulayarak testleri hızlandırabiliriz.

 • Özelleştirmek her zaman daha iyidir.

Bu fikrin üstesinden gelmenin tek yolu geleneksel iş analizi bakış açısını tam tersine çevirmektir.

ERP İçin Agile Geliştirmeye Nasıl Başlamalıyız?

 • Agile prensip ve değerleri anlayın,
 • Paydaşlarınızın kim olduğunu öğrenin,
 • Bir Business Case (İş Örneği) oluşturun,
 • Küçük başlayın – pilot projelerle,
 • Proje ve ürün takımlarını yeniden yapılandırın,
 • Öncelikli iş listeleri oluşturun,
 • İterasyon (sprint) bazında toplantıları organize edin,
 • Doğru araçları kullanın.
274 kez görüntülendi. 31.03.2020 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön