• 17 Nisan 2021 / Cumartesi 00:06

ERP projelerini nasıl başarısız hale getiriyoruz?

ERP, kelime anlamı ile kurumsal kaynasdfg… neyse boş verelim bunu. Yıllardır aynı şeyleri söyleyip duruyoruz. Söylüyoruz ama ERP projelerinin neden %14 başarı ile tamamlandığını açıklayamıyoruz. Yukarıdaki soruya aşağıdaki maddeler ile hızlı ve rahatsız edici cevaplar arayalım.

Önce beklentiler ile başlayalım.

Yanlış anlaşılma daha satış aşamasından başlar. ERP üretici firmanın demo sunumunda uzay çağına ait bir uygulama örneği gösterilir. Her şeyin ama her şeyin “Bir tuşa basılarak” yapılacağı vurgulanır.

Rapor taleplerine gelince; Eski müşteriler için geliştirilen yüzlerce rapor var, o raporları ekleriz, siz zaten bir kere baksanız anlarsınız.

ERP ürünü firmaya uygun mu? Hatta firmanın çalıştığı sektöre uygun mu?

Zaman zaman görüyoruz. Ürün sunumunu yapan kişi o kadar bilgisiz ve tecrübesiz ki sorulan her soruya “Yaparız tabii. Ha o mu? Onu zaten yapıyor abi.” cevabı verir.

Yarattığı tehlikenin farkında bile değil. Müşterinin ürün için milyon doları boşuna ödeyeceği onu ilgilendirmiyor. Arkadaş sadece sunumunu yaptığı ERP ürününü görmüştür. Öyle ya; Ona göre en iyi ERP onların ürünü. Abileri, üstatları ona öyle söylediler.

Bu örneğe katılmayan birçok ERP üreticisi firma olacaktır. Hepsi –profesyonel- cümleleri içinde kendilerinin ne kadar iyi olduğunu, hiç batık projelerinin olmadığını söyleyeceklerdir. Bunu bir de eski müşterilerine sorsak?

Hadi çıtayı biraz daha yükseltelim. Eski müşteri elindeki ERP projesinin başarılı olup olmadığını gerçekten anlayabiliyor mu? Anlasa dahi kendine dürüstçe itiraf edebiliyor mu?

Aslında arkadaşa kızmamak gerekir. Çalıştığı ERP üreticisi firmadan gelen satış hedefini tutturma baskısı onu bu şekilde davranmaya itebilir.

ERP uygulaması olarak tanıtılan ürünün aslında bir ERP uygulaması olmaması.

Ürün geliştirilmeye başlanırken muhasebe yazılımı olarak değerlendiriliyor. Yıllar içinde ihtiyaç duyuldukça stok, depo, üretim ve planlama modülleri geliştiriliyor.

Son kat boyası da atılınca muhasebe temelleri üzerine inşa edilmiş erpimsi bir şey alıyoruz elimize. Faaliyetleri içinde üretimin yüksek paya sahip olduğu işletmelerde bu erpimsi şeyi oturtmaya çalıştığımızda sonuç kaçınılmaz şekilde hüsran oluyor.

ERP projeleri büyük oranda “Bilgi İşlem” projeleri olarak görülüyor.

Öyle ya. Firmaya bir yazılım getiriyorsunuz. Yeni bilgisayarlar da alınıyor. E yazılımı geliştiren bilgisayarcı çocuklar da bilgi işlemde çalışıyor. Evet evet, kesin bilgi işlem projesidir.

Proje ile ilgili her soruyu mutlaka onlara soralım, her problemde onların başına ekşiyelim. Proje yöneticisi mi? Onunla konuşursak çok uzun sürüyor. Talebimizden önce yapmamız gereken hazırlıkları söylüyor, diğer çocuklar ile halledelim işimizi. 
Hâlbuki üst yönetim projesi olarak değerlendirilen bir ERP projesinin başarıya ulaşma oranı daha yüksektir.

Tabii diğer departmanlarımızı da unutmayalım. “Proje için anahtar kullanıcı gerekiyor” dendiğinde mutlaka ama mutlaka stajyerleri gönderelim. Sürece hakim, işi bilen kişiler çok yoğun olduğundan o kadar işin arasında bir de bununla mı uğraşacak değil mi?

Proje ekibini oluştururken mutlaka ama mutlaka daha önce çalıştığınız, siyasi görüşünüze ve düşüncelerinize yakın birini değer katıp katamayacağına bakmadan ekibe dahil edin.

Hatta o kişiye proje içinde yapabileceği bir iş veremiyorsanız, o kişiye özel işler uydurun. Öyle ya, tanıdık olsun, bizden olsun, gerekirse çamurdan olsun.

Objektiflik, uzmanlık, deneyim, proje ne olacak?

Cevap: Bir kişiden proje batmaz.

Biraz da proje bütçesi penceresinden bakalım. Müşteri, proje için ayırdığı bütçeye ne kadar sadık kalıyor? Ya da proje bütçesi ne kadar efektif yönetiliyor?

Ne oluyor da proje başında proje ekibine her gün servis edilen tatlılardan proje sonunda kavga dövüş mahkemelik olma durumuna geliniyor? Cevabı soruda gizli.


Not: Bu yazı, ERP projelerinin başarısız olma nedenlerini bir ucundan tutup, açıklamaya çalışmaktadır. İleriki zamanlarda kendini güncelleyecektir.

260 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön