• 13 Ağustos 2020 / Perşembe 16:25

ERP sistemlerinden Nakit Akım takibinin yapılışı.

- Tedarikçilerimize (satıcılarımıza) bu hafta kesinlikle ödememiz gereken tutar nedir?

- Bu hafta ödeme yapamayabileceğimiz (vadesi geldiği halde) tedarikçilerimizin ödemeler toplamı nedir?

- Bu hafta içinde büyük olasılık ile tahsilatını yapacağımız müşteri alacaklarımız ne kadar?


- Vadesi bu hafta olduğu halde, tahsilatı şüpheli olan müşteri alacaklarımızın toplam tutarı nedir?

- Her ayın bu haftası personel maaş ödemelerimiz var. İlgili haftada satıcılara minimum ödememiz gereken borç miktarımız ne kadardır?

- Bu hafta kesin ödememiz gereken satıcı borçlarımız ile tahsilatı yüksek olasılıklı müşteri alacaklarımız birbirlerini karşılıyor mu?

- Bu hafta kesinlikle ödemek zorunda olduğumuz satıcı borçlarımız için nakte ihtiyacımız var mı? Var ise tutarı nedir?

Yukarıda, Şirket Yöneticilerinin her hafta karşı karşıya oldukları nakit akım ile ilgili olan bazı sorular sıralanmıştır. İlgili soruların cevaplarını bulmak çoğu zaman kolay olmayabilmektedir.
ERP sistemleri, doğru kurulduğunda, Firma Patronlarının nakit akım yönetimi ile ilgili tüm sorularına cevap verebilecek yegâne platformdur.

Günlük, haftalık, aylık veya yıllık nakit akım tablosunun ERP sistemlerinden takibinin yapılabilmesi için, her iş günü kasa ve bankalarda gerçekleşen tüm nakit işlem ile hareketlerin ERP sistemine düzenli olarak kaydı önemlidir. İlgili hareketler, kasa ve banka işlemlerinin ERP muhasebe kayıtları bağlantılı hesapları (müşterilerden tahsilatlar: 120 ve 340, satıcılara ödemeler 320 gibi) yoluyla elde edilecek ve ERP sistemindeki nakit akım tablolarına gerçek zamanlı olarak aktarılacaktır.

Burada kritik olan konu, kasa ve banka hareketlerine ilişkin muhasebe kayıtlarının güncel olarak ERP sisteminde yapılmasıdır.

Nakit akım tablolarının işleyişinde yapılan kurgu, manuel müdahale yapılmadan “güncel” muhasebe kayıtlarına dayanarak ERP sisteminde otomatik olarak sürdürülmelidir.

147 kez görüntülendi. 05.30.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön