• 17 Nisan 2021 / Cumartesi 00:07

Etkin Stok Yönetebilme Neden Önemlidir?

Durak Tekstil, kurulduğu ilk yıllardan bugüne kadar, araştırma geliştirme faaliyetlerini hız kesmeden yürütmüş ve sektöründe daima ön saflarda olmayı başarmıştır. Yaptığı yatırımlar ve gelecek vizyonu ile 70’li yıllarda Türkiye Balık Ağı tüketiminin %80’ini üreterek karşılayan firmamız, 90’lı yılların başında ürün gamını genişletmiş ve bu süreci Ayakkabı sektörü yanında Brode ve Ev Tekstili sektörlerine yüksek kalitede iplik üretimi yaparak devam ettirmiştir. Firmamız 2007 yılında Çin’de fabrika yatırımına başlamış ve o yıldan bu zamana kadar üretim yaparak çalışmalarına devam etmiştir.

Gelelim konumuza: Stoklarımızı etkin bir şekilde yönetmek neden önemlidir?

2 kıtada üretim yaparak yüzlerce ürün çeşidi, 40.000’den fazla renk ve 3 kıtada 20 ayrı satış-dağıtım ofisi ve temsilci ile çalışmanızda Etkin Stok Yönetimi yapabilmek çok ama çok önemlidir.

Engellenemez bir hızla dijitalleşen dünyamızda bilginin ve bilgiye sahip olmanın değerini bilerek ve bu gücü kullanarak ilerlemenin gereği tartışılmaz. Güçlü ve global rakiplerle rekabet edecek maliyetler ile kendi bünyenizde üretimi organize etmek -ki bu müşteriye doğrudan hızlı servis vermemizde önemli bir etken- hem de bunu müşterimizin ayağına kadar istediği zaman ve şekilde götürmek, yani uçtan uca servis veren bir şirket olarak ayakta kalmak ciddi bir bilgi, beceri ve deneyim gerektirmektedir.

Hammadde alımı, üretimin planlanması, gerekli organizasyonların yapılması ve gereken koşulların sağlanması bir yana, hızlı servis için ürünümüzün zamanında servise hazır olması -ki bunun farklı lokasyonlarda, farklı dillerde ve kültürlerde yapılması- çok ciddi ve etkin bir stok yönetimi, planlama ve iletişim gerektirmektedir. Günümüzde internetin iş hayatına girmesi ile Bulut teknoloijilerinin özellikle bizim gibi firmalarda kullanılması da ayrıca kaçınılmaz olmuştur. Çin fabrikamızdaki veya Avusturya ofisimizdeki Yöneticimizle anında kontak kurmak, ayrıca oradaki Stok ve Üretim bilgilerine anında ulaşmak bizim için kıymet ve değeri ölçülemez niteliktedir. Ayrıca çalışmakta olduğunuz ve bulunduğunuz ülkelerin mevzuatlarındaki değişimlere anında uyum sağlamalı ve hızlı çözümler üretebilmek için esnek olmalısınız.

Firma olarak bunun bilinci ile hareket eden Yönetimimiz, kurmuş olduğu Sistem-Proje Departmanı ile, sistem kurma ve yaşatma konularında tecrübeli uzman endüstri mühendisi, analist ve yazılımcıları ve kendi imkânları ile en gelişmiş teknolojileri kullanarak yazmış olduğu entegre özel çözümlerle kullanıcı ve yönetimin isteklerini gerçekleştirmiştir. Satış Departmanımızın verdiği bütçe ile başlayan bu ana süreçte, Planlama Departmanımızın üzerinde çalışması ile oluşan Stok Item ve Sipariş Kalemlerinin belirlenmesi ile (Talep tahmininde matematiksel modeller kullanılmaktadır) Sipariş ve Üretim arasındaki ilişkinin tamamen dijital ortamda yürütülmesi sağlanmış, Stok ve Satış Lokasyonlarımızda tutulan stok seviyeleri online izlenerek stok seviyelerine göre Üretim Emri açılması (Üretimin planlanması ve zamanında tetiklenerek servis gecikmelerini engellemek ana amacımız) gibi otomatikleştirmeler ile Hammadde, Yardımcı Malzeme ve Nihai Ürün Stoklarının firmanın üzerindeki yükünü azaltma yönüne gidilmiştir.

Özetle, Etkin Stok Yönetimi sağlayabilmenin önemi bir yana, bunu gerçekten yapabilmek için firmaların üstün gayret içinde olmaları gerekmektedir.

Çünkü stok paradır ve rekabet edebilmenin ön şartı, ürününüzü en ucuz, en kaliteli ve en hızlı şekilde talebin oluştuğu yere ulaştırmaktır...

271 kez görüntülendi. 05.30.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön