• 22 Ocak 2021 / Cuma 15:13
Köksal Küçükada

Köksal Küçükada

CIO & HR Direktörü

IT Stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda 18 yıllık deneyimi olan Köksal Küçükada, ilk 100 listesindeki şirketlerde milyon dolarlık projelerin yönetimini yapmıştır. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki şirketlerde yaptığı projelerde sektör

Köksal Küçükada

CIO & HR Direktörü

Son Yazıları

Global gıda devi tüm süreçlerini Dynamics AX ile yönetiyor

Tiryaki Agro Gıda olarak 80 ülke ile ticaret içerisindeyiz ve tarımdan tüketiciye kadar olan tüm tedarik zincirini biz yönetmekteyiz. Tüm bu süreçleri Microsoft Dynamics AX ile entegre etmiş durumdayız.

Tiryaki Agro Gıda tarımsal emtialar sektöründe faaliyet gösteren, tedarik zincirini verimli yöneten, tarım ürünlerine işleyerek değer katan, Türkiye’nin en büyük kurumsal tarım ticaret şirketidir.

Ticaret ve üretim şirketi olarak faaliyet gösteren Tiryaki Agro’nun iş alanları bakliyat, tahıl, kuruyemiş, organik, yağlı tohumlar ve yem’dir. 

Uluslararası portföy yönetim şirketi Investcorp ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklıkları olan Tiryaki Agro Gıda, başta Ortadoğu, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika ve Uzakdoğu olmak üzere 5 kıtada, 80 ülke ile ticari ilişki içindedir. 2,5 milyon tonun üzerinde iş hacmiyle, 2015 yılında Fortune 500 listesinde 37. sıraya yerleşmiş ve Capital 500 listesinde ise Türkiye’nin en büyük 45. şirketi olma başarısını göstermiştir.

Yönetim ofisi Istanbul’da olan Tiryaki‘nin Türkiye’de Gaziantep, Mersin, Çorum, Bandırma, Trabzon gibi fabrikalarının yanında Rusya, Romanya, Brezilya, Uruguay, Dubai, İran gibi birçok ülkede de fabrika, lokasyon ve şubeleri mevcuttur.

Köksal KÜÇÜKADA – BT & İK Direktörü 
Tiryaki Agro özellikle 2000–2010 yılları arasında her yıl ortalama %75 büyüme ile hedeflerini her geçen yıl büyüttü. Ulaşılan büyüklük o yıllarda bir ERP projesini zorunlu hale getirmişti. O günlerde her departmanın kendisine ait yazılımları mevcuttu, tüm veriler daha çok Excel dosyalarında yönetilmeye çalışılmaktaydı ve şirket genelinde bir rapor almak oldukça uzun zaman almaktaydı. 

Yerli ve yabancı ERP alternatifleri detaylı şekilde incelendi ve özellikle esnek alt yapısı, kullanıcı dostu ara yüzleri, hızlı geliştirme yapabilme imkanı özellikleriyle Microsoft Dynamics Axapta şirketin ERP sistemi olarak seçildi. Yaklaşık 9 ay süren yoğun bir çalışma sonrasında 2011 yılında Axapta tüm modülleri ile canlıya geçti. 

O günden bugüne kadar sürekli geliştirilmeye devam etmekte olan Axapta sistemimiz uçtan uça, tüm süreçleri, fonksiyonları kapsamakta, %100 ERP kullanımı ile tüm yurt içi ve yurt dışı lokasyonlarımızda kullanılmaktadır. 

Tüm süreçleri Microsoft Dynamics Axapta ile entegre etmiş olduğumuzdan, süreçleri istediğimiz detayda analiz edebilmekte, tespit ettiğimiz aksaklıklar için sisteme kontroller koyarak hızlıca aksiyon alabilmekteyiz. Onay adımları sayesinde tüm kontrol ve onaylar sistem üzerinde takip edilirken, girilen kayıtların belirlenen kurallar çerçevesinde ilgililere email, mobil sistemler vb. ile iletilmesi de proaktif aksiyonlar almamıza imkan sağlamaktadır.

Teknoloji ile iş süreçlerinin bu birlikteliği sayesinde kurumsallaşma sürecinde de ERP’nin en önemli silahlarımızdan biri olduğunu belirtebiliriz.

Ertan AKBULUT- CFO
Sektörünün lideri olan Tiryaki Agro Gıda üç önemli ortak grubudur; sendikasyon şeklinde borçlanmalar ve yaklaşık 10 kadar ülke hukukuna bağlı doğrudan ve dolaylı faaliyetler ve iştiraklerin ihtiyaçları ile uluslararası bir yapılanması olan grubumuzun bilgi ve raporlama ihtiyaçları günbegün artmaktadır. Projeksiyonlar ve risk yönetimi ihtiyaçları da bu bilgi ihtiyacını her gün artırmaktadır.

Microsoft Dynamics AX çözümü ile günlük tüm süreçlerimizi yönetirken, bu raporlamaların hepsini hem VUK hem IFRS’e uygun şekilde sistemden alabilir durumdayız. Çoklu şirket altyapısı sayesinde de hem yurt içi hem de yurt dışı şirketlerimizi konsolide edebilmekte ve tüm gerekli raporlamaları yapabilmekteyiz.

Microsoft Dynamics AX’in detaylı maliyet hesaplama altyapısı sayesinde maliyet hesaplamalarını ve kârlılığımızı istediğimiz kırılımda analiz edebilmekteyiz. Tüm süreçler sistem üzerinden yönetildiğinden, süreçleri detaylı ve maliyet açısından ölçebilmekte, gerekli kontrolleri koyarak süreçleri yönlendirebilmekteyiz. Sürekli gelişime açık altyapısı ve güçlü ekibimiz sayesinde de günümüzün değişen iş ihtiyaçlarını hızlıca sistemimize katabilmekteyiz. 

318 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön