• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:00

Gökhan Can - AGC Yazılım Kurucu Ortağı Gökhan Can ile Röportaj

5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50’de ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olan AGC Yazılım, Microsoft İş Çözümlerini şirketlerde başarıyla uygulayarak ERP dünyasında yoluna emin adımlarla ilerliyor.

AGC Yazılım, 5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50 sıralamasında ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olma başarısını gösterdi.

AGC Yazılım, kendi şirketlerini kurmadan önce de Microsoft İş Çözümleri üzerine çalışmaya başlayan mühendis kökenli iki kardeş tarafından 2006 yılında İzmir’de kuruldu. İlk büyük projelerini İstanbul’dan alan şirket, İstanbul’daki ilk ofisini 2009 yılında faaliyete geçirdi.

Kurulduğunda yalnızca iki ortak ve bir yazılımcıyla yola çıkan AGC Yazılım bugün 40 kişilik ekibe sahip. 2013 hedeflerinde yüzde 50’lik bir büyümeyle 5 milyon liralık ciroya ulaşmak var. Bu, aynı zamanda 2015 yılı hedeflerine 2 yıl erken ulaşmak anlamına geliyor.

Büyük proje hızlı büyüme getirdi
AGC Yazılım’ın kurucuları arasında yer alan ve şirketin ERP Proje Yöneticisi Gökhan Can, aldıkları büyük projelerin hızlı büyümelerinde büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Can, büyük projeleri nasıl aldıklarını ise şöyle özetliyor:

“Biz müşteri tarafında aynı zamanda danışmanlık yapan bir şirketiz. Microsoft’un iş çözümlerini uygulayarak sunduğumuz projelerin şirketine neler katacağını veya ilk aylarda ne gibi sıkıntılarla karşılaşacağını açıkça anlatarak, müşterilerimizle ilk günden itibaren güvenilir ilişkiler geliştiriyoruz. Ayrıca 2002 yılından beri sektörde var olmanın getirdiği tecrübeyle piyasadaki tüm iş ortaklarını yakından tanıyoruz. Bugüne kadar iş ortaklarımızla ilişkilerimizi hep sıcak tuttuk. Biz finansman desteğiyle büyümeye çalışan bir şirket değiliz. Daha çok sektörel çalışmalardan edindiğimiz deneyimi çözüm haline getirip bunları pazara sunuyoruz. Örneğin bir bankayla yaptığımız proje referansımız oluyor ve diğer bankalarla da çalışmamıza öncülük ediyor.”

Profesyonel çalışmaları amatör ruh besliyor
Gökhan Can’a göre şirketin bu kadar kısa zamanda 10 kat büyümesinin sebebi, sahip oldukları amatör ruhu profesyonel çalışma anlayışı eşliğinde iş heyecanına yansıtmaları ve ilk günden itibaren müşteriyle açık bir iletişim kurmaları. “Herhangi bir sıkışıklık olduğunda müşterinin ihtiyacını anlamanız, işi yönetmeniz gerekiyor” diyor Can. “O yüzden biz de gerektiğinde sahada işi yönettik, gerektiğinde masada kod yazdık. Bizim işimiz biraz da amatör ruhla yapılması gereken bir iş. Ne kadar kurumsallaşırsak kurumsallaşalım bu ruhu kaybetmememiz gerekiyor.”

Can, ERP çözümlerinin yanı sıra müşteri ilişkileri ve doküman yönetimi bölümlerinde de ekipleri bulunan AGC Yazılım’ın çalışma alanları ve ekibiyle ilgili şu detayları paylaşıyor: “Şirketi kurduğumuzdan beri hem ERP alanında hem de müşteri ilişkileri ve doküman yönetimi alanlarında ekiplerimiz vardı. Zamanla bu ekipleri büyütsek de, şirkete çok fazla iş kolu eklemedik. Ağırlık olarak ana iş kollarımızdan sapmadık.”

Bundan sonraki hedef KOBİ’ler
Hedef müşteri kitlesinde ağırlıklı olarak alım gücü yüksek, belli bir cironun üzerinde şirketlerin bulunduğunu belirten Can, artık yavaş yavaş KOBİ’lerle de iş yapacaklarının sinyallerini veriyor. Can, şunları söylüyor:

“Türkiye’nin gelişimine baktığınız zaman KOBİ’lerin ağırlıkta olduğunu görüyorsunuz. KOBİ tarafına indiğiniz zaman satış yapabilme şansınız ya da sattıktan sonra müşteriyi yönetebilme şansınız yok. Bu nedenle şirketin büyüme evresinde daha çok büyük firmalara yöneldik. Ürünler de zaten Microsoft’un fiyat politikası ve diğer protokoller nedeniyle büyük şirketlere hitap ediyor. Ama şimdi Microsoft’un KOBİ segmentine inmeye başlamasıyla birlikte KOBİ’lerle çalışmaya başlayacağız.”

Ekonomideki durgunluk ERP’ye yansımıyor
ERP alanında Borusan Mannesmann, Kale Endustri Holding, Emerson Network Powers, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) alanında Sanko Tekstil, Borusan Mannesmann, Aksa Akrilik, Sanko Makina, Samet Kalıp, IKSV başta olmak üzere Döküman ve Proje Yönetimi tarafında özel sektör, banka ve GSM operatörü gibi farklı sektörlerdeki müşteriler ile çalışan AGC Yazılım, bu büyük projeler eşliğinde hızla büyümeye devam ediyor. Ekonomideki durgunluk ERP dünyasına yansımıyor, çünkü kurumlar bu durağan süreçlerde bu tür projelere ağırlık verecek zamanı buluyor” diyor Gökhan Can.

Kurulduğu ilk yıllarda her yıl neredeyse yüzde 100 büyüme kaydeden AGC Yazılım’ın 5 yıllık hedefinde 100 kişilik bir ekiple çelik, hizmet, bankacılık, finans sektörlerinin yanı sıra otomotiv sektörünü de hizmet vermek bulunuyor.

161 kez görüntülendi. 02.09.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön