• 16 Nisan 2021 / Cuma 22:26
Kozan Demircan

Kozan Demircan

Öğretim Görevlisi

Bilgi ve Bahçeşehir Öğretim Görevlisi

Kozan Demircan

Öğretim Görevlisi

Son Yazıları

Hitachi Robot Müdür mü İşe Aldı?

Hitachi Robot Müdür mü İşe Aldı?
Foxconn ve BMW gibi dünya devleri endüstri 4.0 bağlamında robotlaşmaya hazırlanırken, Hitachi de ERP yazılımlarının daha ileri bir sürümünü geliştirerek Japonya’da üretim müdürlerini desteklemek için kullanmaya başladı.


Aslında henüz ortada yapay zeka destekli bir robot yönetici yok. Bunun yerine, kısmen üretim müdürü gibi çalışarak işçilerin görev dağılımını düzenleyen ve fabrikada üretim planı yapan bir yapay zeka (AI) yazılımı var.
Yeni yapay zekanın işe alınmasıyla birlikte Hitachi depolarında stok / envanter yönetimi ile fabrika hatlarındaki üretkenlik yüzde 8 arttı. Bu da şirketlerin dijital dönüşüm hedefleri açısından bakıldığında yabana atılacak cinsten değil.

Dijital dönüşüm liderleri
Hitachi’nin “robot müdürüne” geçmeden önce konuya kısaca değinmek istiyorum; çünkü yapay zeka yazılımların bir şirkette yönetici olması demek, yarın öbür gün robot dijital dönüşüm liderleri unvanını taşıyan yeni meslek sahiplerinin de o şirkette ortaya çıkacak olması demek:
Ancak, dijital dönüşümün pazarlama teknolojileri (martech), dijital pazarlama ve sosyal CRM üzerinden başlaması gerektiğini söylemek konuya yanlış bakmak olur. Dijital dönüşüm için önce KOBİ’ler, aile şirketleri ve holdinglerde kurumsallaşma gerektiriyor. Bu bağlamda profesyonel bir CEO istihdam etmek önemli.

Dijital dönüşümde zeki ve dinamik ERP faktörü
Sonuçta dijital dönüşüm derken sadece satış-pazarlama ve hatta idari organizasyondan değil, bir bütün haliyle şirket kültürünün değişmesinden söz ediyoruz.
Aynı zamanda dijital dönüşüm liderlerinin de CEO’ların yerini almak yerine, onlara dijital koç ve vizyoner danışman olarak hizmet vermesinden bahsediyoruz.
İşte bu süreçte dijital dönüşüm liderlerinin yapay zekayı, yani üst düzey yönetici konumunda istihdam edilecek olan akıllı yazılımları katması gerekiyor. Aksi takdirde, şirketlerin yıkıcı iş modelleri karşısında rekabet gücünü ve satışlarını artırarak ayakta kalması zor. Burada iş geliştirmenin growth hacking’e (büyüme hızlandırma) entegre edildiği dinamik ve akılcı ERP süreçlerinden söz ediyoruz.

Robot müdürlerin gelişi
Hitachi’ye göre üretim müdürü gibi çalışan yeni yazılım ve programlar önce şirketin imalat verilerini içeren büyük bir veritabanına bakıyor. Ardından, müşteri taleplerini değerlendirerek hangi ürünlerin ne miktarda ve ne zaman üretileceğine karar veriyor. Üstelik bütün bunlara büyük ölçüde tek başına karar veriyor.
Sistemin fabrikalardaki makineleri yöneten diğer otomatik SCADA yazılımlarından farkına gelince: En büyük fark yapay zekanın hastalanan işçiler, küsen müşteriler, sürpriz müşteriler, depreme bağlı üretim aksamaları gibi anlık ve öngörülemeyen değişikliklere hemen uyum sağlaması.
Öyle ki bu sistemi bizde Kurban Bayramı tatilinin son anda kamu çalışanları için 9 güne uzatılması gibi bir değişikliğe bile uyarlayabiliriz.

 

hitachi ai 5Tek gereken yeni kod eklemek
Robot müdür aslında kendi kendine öğrenen bir bilgisayar programı. Bu nedenle de günlük değişiklikler için sisteme basit bir kod ve parametre girmek yeterli oluyor. Oturup yazılımı baştan yazmak zorunda kalmıyorsunuz, akıllı yazılım kendi parametrelerini güncelliyor.
Japonların kaizen kültürü
Yeni yapay zeka kodunun temelinde “kaizen” prensibi yatıyor. Kaizen bir kişinin işyerinde kendini yeni fikirler ve becerilerle sürekli geliştirerek üretkenliğini artırması demek. Akıllı yazılım da kaizen taktiği kullanıyor ve her geçen gün daha az boş zaman harcayarak daha verimli çalışmayı öğreniyor.
Ayrıca sadece büyük veri analizi yapmakla sınırlı kalmayan, aynı zamanda büyük veriyi gerçek zamanlı olarak anlamlandıran ve böylece verimli iş kararları alan bir yazılımdan söz ediyoruz. Örneğin üretim planını geçerli iş senaryosuna göre değiştiriyor ve çalışma stratejisini işçi sayısı ile konfigürasyonuna, hatta hava şartlarına göre ayarlıyor. En önemlisi de başında insan yönetici olmadan çalışıyor!

Bill Gates yapay zekaya karşı neden temkinli?
Google’dan Eric Schmidt ve Ray Kurzweil işte bu nedenle robotlardan korkmamak gerektiğini ve robotların yol açtığı istihdam sorununu yine yapay zeka yazılımlarının çözeceğini söylemişti. Açıkçası robot müdürler ERP optimizasyonu ile robotlaşmada istihdam sorunun çözülmesini kolaylaştıracak (özellikle de nüfus artışı ile insanların ömrünün uzamasına bağlı sigorta ve sağlık sorunları hızla artarken).
Ancak bu gelişme ışığında, dijital dönüşüme yatırım yaparak ayakta kalmak isteyen şirketlerin işe alacağı Dijital Dönüşüm Liderlerinin robot müdürleri hesaba katması gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Bugün için ERP yazılımlarının genel müdürlerin yerini alması mümkün değil; çünkü yapay zeka henüz o kadar zeki değil.
Ancak 10 yıl sonra ERP klasik endüstri mühendislerinin yerini alabilir. İşte dijital dönüşüm ve endüstri 4.0’da buna hazırlıklı olmak lazım. Unutmayalım ki organizasyonumuzu büyütmeden, sadece kârımızı büyütmeye odaklanmalıyız. Akıllı ERP yazılımları bunu sağlıyor.

253 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön