• 16 Ocak 2021 / Cumartesi 23:20

İlklerle Dolu Bir Başarı Hikayesi

“Fleksibl ambalaj sektöründe hep bir adım ileriye”

Elif, ambalaj sektörünün hızla gelişen kolu fleksibl (esnek) ambalaj çözümleri alanında, kalitesi ile dünya çapında bilinen ve tercih edilen tedarikçilerden biri olarak yer alıyor. Kurulduğu 1972 yılından bu yana hizmet ve kalite standartlarını sürekli geliştiren Elif’in fleksibl ambalaj pazarındaki liderliği, hizmet sunduğu çokuluslu tanınmış markalardan aldığı ödüllerle de tescillenmiştir. 1995 yılından beri İSO 500 ve TİM 500 listesinde yer alan Elif, 1998’den beri ERP sistemi kullanmaktadır. Farklı lokasyonlarda bulunan üretim tesislerini, 2004 yılında, İstanbul’da bulunan konsept fabrikasında tek çatı altında toplayarak üretim kapasitesini ve kalitesini bir adım daha ileriye taşıyan Elif, dünya ambalaj sektörünün sayılı üreticileri arasında yer alıyor.

Elif’in gerek mimarisi ve altyapısı gerekse 
teknolojisi ve kapasitesi ile ambalaj sektöründe dünya çapında örnek gösterilen fabrikası, 55.000 m2’si tek çatı altında toplanmış kapalı alan olmak üzere, 110.000 m2 toplam alanı kaplıyor. 800 kişiden fazla personele istihdam sağlayan ve yılda yaklaşık 55.000 ton üretim kapasitesine sahip olan Elif, üretiminin yarısından fazlasını dünyanın 50’den fazla ülkesine ihraç ediyor. Tüm projelerinde yarının beklentilerini düşünerek müşterilerine “360° Somut Mükemmellik” deneyimini yaşatmayı hedefleyen Elif’in stratejik hedefleri doğrultusunda global bir ERP sistemine geçme kararı vermesi ile başlayan başarı hikayesi, firmanın kalite, inovasyon ve sürdürülebilirlik anlayışını da ortaya koyuyor.

Hedeflenen bütçe ve sürede hedeflenen kalite.

Müşterilerine sürekli  değer yaratmanın yanında bilgi ve operasyon kalitesini de sürekli geliştiren Elif, 15 yıllık ERP kültürünü stratejik hedefleri doğrultusunda bir adım daha ileriye taşımak için çalışmalarına 2009 yılında başlamış. Aynı yıl yapılan genel ve Cobit denetimlerinin sonucunda belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda, Elif yeni ERP sistemiyle ilgili kapsam gereksinimini ortaya koydu. Üst yönetimin vizyoner yaklaşımı, iç değerlendirmeler ve geliştirmelerden sonra taslak bir şartname haline getirilen kapsam çerçevesinde, Elif, tüm fonksiyonları ve organizasyonunu gözden geçirerek iş süreçlerinde iyileştirme çalışmalarına başladı. Mevcut ERP sisteminde gerçekleştirdiği geliştirmelerle süreçlerini optimize eden Elif, böylece sistemin kullanıcılar ve operasyon ile tam uyum içerisinde ilerlemesini sağlamış oldu. Bilgi Teknolojileri departmanının dış kaynak kullanımı ile etkinleştirilmesi ve altyapı yatırımlarının tamamlanmasının ardından uluslararası hizmet veren ERP üreticileri ile görüşmelere başlayarak çözüm alternatifleri ile ilgili  analizlerini tamamlayan Elif, globalleşmesinde önemli bir araç olarak gördüğü projeye SAP ile devam etme kararı aldı.
 
Üst yönetim sponsorluğunda yürütülen ‘Elif Tam-Kapsam ERP Sistem Entegrasyonu’, yönetimin kilit noktalardaki stratejik yaklaşımı, önceliklendirmesi ve tam katılımı ile hedeflenen kalite, bütçe ve süre içerisinde gerçekleştirildi. Elif, uyarlama, geliştirme ve canlıya geçişten oluşan üç adımlı projesinin 2009’da başlayan hazırlık ve uyarlama adımını stratejik olarak yapılandırdıktan sonra projeyi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Projenin kaliteli işleyişi için atadığı tam zamanlı 30 kişilik deneyimli insan kaynağının operasyonel yükünü dengelemek amacıyla yeni işe alımlar da gerçekleştiren Elif, ERP projesi ile beraber büyük bir insan kaynağı yatırımı da yapmış oldu. Elif, geçmişten gelen ERP kültürünün verdiği deneyim, yönetimin projeye olan yaklaşımı ve yetkin proje ekibi sayesinde, tüm iş süreçlerinin yeni ERP sistemi ile yalınlaştırılarak entegre edilmesini sağladı.

Elif’in global sürdürülebilir büyüme yolunda önceliklendirdiği bu geniş ölçekli ERP projesinin  birinci fazı, SAP’nin Elif’in üretim ve satış fonksiyonları için stratejik önem taşıyan İleri Planlama ve Optimizasyon, Üretim Zekası ve İzlemesi ve Müşteri İlişkileri Yönetimi modüllerinin eş zamanlı uygulanmasının yanı sıra satınalma, stok yönetimi, satış, kalite, bakım-onarım, üretim planlama, iş zekası, insan kaynakları, finans ve maliyet yönetimini içeren  12 modülü de kapsıyor. Projenin başarı ile tamamlanan ilk fazını takiben, bütçe ve kariyer yönetimini kapsayan 2. fazının da önümüzdeki 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. 

Tek bir proje altında tam ölçekli gerçekleştirdiği sistem entegrasyonu ile örnek gösterilen bir projeyi hayata geçiren Elif, dünya çapında yerelleştirilmiş küresel hizmet sunma yeteneğini bir kat daha arttırarak global vizyonuna bir adım daha yaklaşmış oldu. Merkezileştirilmiş, eş zamanlı güncel tutulan, güvenilir veriler ile yakın takip de sağlayan çözüm, Elif’in karar alma süreçlerinde operasyonel verimliliğini arttırmasını ve entegre sistemin avantajlarını kullanmasını sağlarken, daha hızlı ve dinamik bir organizasyon ve operasyon yapısına kavuşmasına da yardımcı oluyor. Başarı ile tamamlanan ERP entegrasyonu, Elif‘in müşterilerinin coğrafi konumlarına bakmaksızın yerel küresel ambalaj ortağı olma stratejisinde, müşterilerinin taleplerine karşı daha duyarlı ve daha rekabetçi olmasında bir kaldıraç görevi görecek. Üç stratejik modülün aynı anda entegrasyonu ve bunun hedeflenen bütçe ve süreden minimum sapma ile gerçekleştirilmesi sayesinde pek çok ilki barındıran Elif Tam-Kapsam ERP Projesi, bu anlamda diğer ERP uygulamalarından farklılaşarak uluslararası bir örnek olmaya aday.
 

193 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön