• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:54

İnşaat Projeleri ERP Çözümlerinde BIM Entegrasyonu

Autodesk® yaklaşık 30 yıldır yapı sektörü profesyonelleri için çözümler geliştirmekte, AutoCAD® yazılımı ile başlayan süreç artık çok farklı bir noktada. Sektörün gereksinimleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda CAD tabanlı yöntemden sonra, BIM (Yapı Bilgi Sistemi) tabanlı bir çalışma yöntemi için çözüm üretmekte ve bu konuda sektöre öncülük etmektedir.

BIM, akıllı 3 boyutlu (3B) modeller yaratılmasını ve tüm proje paydaşları tarafından bu modellerin paylaşılabilmesini sağlayan bir bina tasarlama, inşa etme ve işletme yöntemidir. Bina modeli ve tüm tasarım belgeleri, her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu entegre bir veri tabanında tutulur. Çizimler, görünümler, programlar ve diğer bileşenler, bunlara temel teşkil eden 3B modelin direkt temsilleridir.

İnşaat sektöründe ERP çözümleri geliştirmek diğer sektörlere göre biraz daha kapsamlı ve karmaşık; her projenin tasarım ve uygulama yöntemleri farklılık gösteriyor ve farklı disiplinlerin bir arada çalışmasını gerektiriyor. Mevcut süreçlerin hala 2 boyutlu (2B) modeller üzerinden yürütülüyor olması da entegrasyonda problemlere yol açmaktadır.

BIM’le birlikte ERP çözümlerinde yapılan entegrasyonlar artık daha akıllı, verimli ve hassas. Çünkü 3B akıllı bir model ile çalışılıyor ve proje paydaşları tarafından paylaşılabiliyor.

Autodesk BIM çözümü 3 bölümden oluşuyor:

1- BIM’in merkezinde yer alan tasarımın yapıldığı, modelin oluşturulduğu, yönetildiği ve paylaşıldığı bölüm: Autodesk® Building Design Suite® yapı tasarımı ve inşaat iş akışlarını destekleyen kapsamlı araçlar sunan yazılımları içeriyor. İçerisinde bulunan yazılımlardan ikisi ERP tarafında önemli bir yere sahip: Autodesk® Revit® ve Autodesk® Navisworks®

BIM’in merkezinde Revit yazılımı yer alıyor. Revit; mimari, MEP mühendisliği ve inşaat mühendisliği araçlarını tek ve kapsamlı bir uygulamada birleştirir, 3B model bu yazılım yardımıyla üretilir. Modeller, gerçek özellikleri ve işlevsel ilişkileriyle gerçek malzemelerden üretilmiş bir bina olarak analiz edilebilir, görselleştirilebilir, programlanabilir veya ölçülebilir. Planlama, kavramsal tasarım aşamasından, uygulama, inşa, yönetim ve yıkıma kadar tüm süreci destekler.

ERP çözümlerinde önemli bir yer tutan diğer bir Autodesk yazılımı Navisworks ise, proje bilgilerinin çözümlenmesi, simülasyonu ve koordinasyonu için kullanılan kapsamlı bir gözden geçirme çözümüdür. Farklı disiplinlerden gelen tasarım verileri tek bir entegre proje modelinde birleştirilerek nesnelerin çakışma kontrol yönetimi sağlanır. Potansiyel problemlerin henüz inşaat çalışmaları başlamadan öngörülebilmesini sağlar. 4 boyutlu listeleme özelliği sayesinde model geometrisi ile süre ve tarih arasında bağlantı kurularak inşaat ve yıkım sekansları hazırlanır; inşa edilme ve yıkılma durumları teyit edilir. Proje yönetim yazılımından alınan süreler, tarihler ve işle ilgili diğer veriler ve proje modeli arasında dinamik bağlantı kurulup yapı modeli üzerinde simülasyon yapılabilir. Proje takviminden sapma olup olmadığını test etmek için planlanan ve gerçekleşen süreler ayarlanabilir.

Autodesk Navisworks proje sürecine farklı bir açıdan bakma ve değerlendirmede yardımcı olur. Proje sürecini listeler, tablolar ya da grafikler halinde değerlendirmek, raporlamak ya da analiz etmek yerine tüm süreç 3B model üzerinden gerçek dünya elemanları ile henüz inşa gerçekleşmeden görülebilir.

2- Proje verilerinin paylaşılması konusunda Autodesk® Vault® yazılımı çözüm sunuyor. Diğer veri yönetim çözümlerine ek olarak, tasarım ve mühendislik ekiplerinin oluşturdukları CAD, CAM ve BIM verilerini güvenli biçimde düzenlemeyi, yönetmeyi ve izlemeyi sağlar.

3- Şantiyede çalışma konusunda Autodesk bulut ve mobil çözümler sunuyor. Autodesk’in 2B ve 3B ortamlar için saha yönetimi çözümü, inşaat sektörü profesyonellerinin bulut tabanlı işbirliğini inşaat sırasında mobil teknolojilerle birleştirerek inşaatın teslimine ve gözetimine olanak tanır. Kalite, güvenlik ve kontrol listeleri, plan ve çizimlerin dağıtımı ve mobil model erişimi gibi saha süreçlerinin otomasyonu, her türden inşaat ve sermaye projesi için kaliteyi, güvenliği ölçülebilir bir şekilde iyileştirmeye yardım eder.

133 kez görüntülendi. 05.14.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön