• 6 Mart 2021 / Cumartesi 20:18
Ömer Zeybek

Ömer Zeybek

Teknoloji Danışmanı

Son 4 yıldır Teknoloji ve İş zekası danışmanlığı yapan Ömer Zeybek YTU Bilgisayar Mühendisliği ve ITU İşletme Mühendisliği’nden mezun oldu. Yaklaşık 10 yıl kadar farklı teknik pozisyonlarda görev aldıktan sonra uzun yıllar farklı sektörlerde IT Yöneticiliği görevlerinde bulundu. Özellikle veritabanları, analiz ve analitik ve raporlama konularında uzman olan Ömer Zeybek uçtan uca verinin işlenmesi konusunda destek vermektedir.

omer.zeybek@gmail.com

Ömer Zeybek

Teknoloji Danışmanı

Son Yazıları

İş Zekâsı Projelerinde Hedeflerin Doğru Belirlenememesi Sorunu

“Kervan yolda düzülür” sanırım biz Türklerin en çok sevdiği atasözlerinden birisidir ama ben şahsen kendi tecrübelerime dayanarak bu işin de kararında bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta gideceğiniz mesafeye bakarak gerekli ikmal noktalarını ve hedefe nasıl varacağınızı bir şekilde doğru olarak saptamanız gerekir. Sadece İş Zekâsı projeleri için değil aslında her proje için söyleyebiliriz ki, proje hedeflerinin belirlenmesi aslında o projenin en önemli aşamasıdır.


Burada iki farklı konsept işin içine giriyor:
1. İstekler ve Sunulacak Çözüm Arasındaki Boşluk: İş zekâsı projeleri “firmaların sistemsel yanlışlıklarını kendi kendilerine bulabildikleri”, “harika raporlar ile nelerin eksik kaldığını ya da yanlış kurgulandığını anında görebildiğimiz” raporlama sistemleri olarak anlatılmakta. Bu nedenle müşterilerin beklentileri: “Azınlık Raporu (Minority Report)” filminde olduğu gibi kendisine sorulan tüm sorulara anında cevap veren bir sistem olurken, işi yapacak kişilerin kafasında ise entegrasyon, veri iletimi ve bilinen grafik tasarımlar olabiliyor. Sonucunda da elimizde bitmeyen projeler ve bir türlü umduğunu bulamayan müşteriler kalıyor.oz 2018 makale

2. ROI (Return Of Investment (Yatırımın Geri Dönüşü)): Özellikle iş zekâsı projeleri, günümüzde yapay zekanın da işe dahil olması ile birlikte, teknolojinin son noktalarına dokunan projelerdir. Dolayısı ile projemize dahil ettiğimiz her bir yeni özellik, yeni lisans bedellerine ve de çok daha hızlı sunuculara/donanıma ihtiyaç duyacaktır. Bu da kesenin ağzını biraz açmamızı gerektirecektir. Peki, kuracağınız bu yeni yapı size ne kazandıracak? Başka bir değiş ile bu kadar maliyete değecek bir kazancınız olacak mı? Bu soruların cevabı aynı zamanda ilk maddedeki anlaşmazlıklara bir çözüm olacaktır. Sonuçta otomobil seçerken nasıl ilk sorumuz “bu aracı ne için alıyorum? Yük mü taşıyacağım? Aile mi? Hız mı? Statü mü?” ise iş zekâsı projelerinde de benzer soruları sormalıyız.

Biraz daha detaya inersek, proje sonunda ne tür raporları alacağım, bu raporlar ile hangi sorunlarımı takip edeceğim ve sonunda da bu bana ne kazandıracak? Sorularına öncelikli olarak cevap bulmalıyız. Hatta projemizi ara fazlara bölerek, kullanıcılar ile birlikte “tam olarak neredeyiz?” değerlendirilmelerinin yapılması “müşteri beklentileri” ni de makul boyutlara çekecektir. Yani “satışlarım ya da karım neden bu kadar düşük?” sorusuna henüz kendi kendine cevap bulan bir iş zekâsı yazılımı geliştirilmedi. Ama henüz 

288 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön