• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:21

Karlılık Analizi

Günümüz rekabet koşullarında, kar edebilmek için ya satış fiyatını arttırılmalı ya da bunu yapma şansımız yoksa, maliyeti aşağıya çekmeye çalışmalıyız. Bu konuda doğru analiz edilmiş ve doğru kurulmuş bir ERP sisteminden çıkan raporlar yol gösterici olabilmektedir.

Etkin maliyet yapısı oluşturduktan sonra ikinci adım olarak, karlılığımızı da analiz edebilir hale gelmeliyiz. Satış-Maliyet = Kar yaklaşımından yola çıkarsak, maliyet dediğimiz hesaba nelerin girmesi gerektiğini öncelikle belirlemeliyiz. Üretim aşamasında gerçekleşen, sabit ve değişken maliyetlerimiz olduğu gibi, toplam maliyet hesabına girecek, müşteri veya ürün karlılığını etkileyen diğer giderlerimizin de hesaba katılması gerekmektedir. Bunların ne olduğunu iyi analiz edilmelidir. Maliyetlendirme sonrasında diğer bu giderler belirlenen algoritmalarda çalıştırılarak, maliyetlerin üzerine yüklenilmeli ve karlılık rakamlarına ulaşılmalıdır.

Karlılık analizlerinin en alt kırılımı sipariş bazında yapılmalıdır. Maliyet hesaplarından gelen sabit ve değişken maliyetler toplamına, sipariş için binecek diğer giderler ilave edilmelidir. Burada siparişin müşterisi önemlidir. Bu müşteri tanımında özel bir gruplama yapılması gerekiyorsa, (ülke, bölge) tanımlanarak değişik maliyet unsurlarından pay alması sağlanmalıdır.

148 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön