• 16 Nisan 2021 / Cuma 23:02

Konfigurasyon Yönetiminin Kazançları

Eğer müşteri istekleriniz ürettiğiniz ürünün şekillenmesinde büyük rol oynuyor ya da aynı ürünü farklı müşterilere, müşterinin isteğine göre tasarlayıp üretiyorsanız, konfigürasyonlu ürün yönetimi sizin için en uygun yönetim şekli olacaktır. En çok bilenen kullanımı tekstil ve makine sektöründe bulunmaktadır. 
Konfigürasyon yönetimini kısaca açıklamaya çalışalım. Varyant konfigürasyonu, hem birden fazla özniteliğe sahip olan envanter kalemlerinin (renk, boy ya da tedarikçi gibi bu seçenekleri ihtiyaçlara göre daha çoğaltılabilir) tek bir stok kodu kullanılmak suretiyle yönetimini kolaylaştırır, hem de aynı zamanda farklı miktarların ayrı ayrı takibine izin verir.
Bu tür üretim yapan işletmeler için Konfigürasyon yönetiminin ERP üzerinden sağlayacağı faydaları ve kazançları aşağıdaki şekilde sıralayalım.
• Ürün için her tasarlanan konfigürasyon için ürün, yarı mamul ve hammadde için yeni malzeme kodu, ürün ağacı ve rota oluşturmak zorunda kalmazsınız. Tek bir malzeme kodu ve ürün ağacı ile ERP programınızın size sunduğu yapıdan faydalanarak zamandan, iş gücünden kazanç sağlamış oluruz.
• ERP sisteminizde ürünün üzerinde bulunan componentlere ve değişen yapıya göre milyonlarca malzeme kodunu oluşturmamış ve envanterinizi daha profesyonel yönetmiş olursunuz.
• MRP sürecinde size hız sağlar.
• Ürün üzerinden gelen seçenekleri hammadde ve yarı mamul üzerine aktararak üretim süreçlerinin takibini kolaylaştırır ve doğru üretim yapmanızı sağlar.
• Müşterinin isteklerini seçenekler yardımıyla ürün üzerine kodlayarak hem üretim aşamasında doğru ürün üretilmesini hem sevkiyat aşamasında doğru ürün izlenebilirliğini sağlamış olursunuz.
Yukarıda kısaca özetlediğimiz faydalardan anlayacağımız gibi konfigürasyonlu yönetim ERP ile bütünleşik hale geldiğinde hem zamandan hem iş gücünden hem de envanter yönetiminde size hız sağlamış olur.
Üretim süreci içinde örnek olarak birçok üründe ortak kullanmış olduğunuz bir yarı mamulü farklı renklerde boyadığınızı düşünelim; farklı malzeme kodu vermenize gerek kalmadan tek bir koddan takip edebilirsiniz. Hem üretim esnasında hataları hem de sistemsel olarak karışıklığı engellemiş olursunuz.

Müşteri yönetiminde ise tasarım, ürün yönetimi süreçlerinde daha az zaman harcadığınız için ürün teslimatının kısalmasını sağlar ve böylece rekabet dünyasında rakiplerinize karşı bir adım öne çıkmış olursunuz.

Konfigürasyonlu yönetim müşteri isteği ve çeşitliliği çok olan ürün grupları için kaçınılmaz bir tercih olmalı, kullanmış olduğunuz ERP programı bu yapıyı desteklemelidir. Ürün ve malzeme çeşitliliğini azaltarak enerjinizi farklı alanlara yönlendirerek firmanıza her açıdan kazanç sağlamış olursunuz.

konfigurasyon yonetimi gorsel

284 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön