• 5 Ağustos 2020 / Çarşamba 22:02

Kosgeb’in Son Kobigel Çağrısının Önceki Çağrılardan Farkı

Öncelikle ilk yazımızda sizlere Merhaba demek istiyorum. Merhaba… Geçtiğimiz haftalarda Kosgeb yeni bir Kobigel çağrısı açmıştır. Çağrının konusu imalat sektörünün Dijitalleşmesi üzerine kurgulanan bir destektir. Bu yazımızda Kobigel kapsamında konusu üretimde dijitalleşme üzerine verilen desteğin öncekilerden farkını irdeleyeceğiz.
KOSGEB kamu kuruluşudur. Hükümetin ekonomi politikaları doğrultusunda verdiği destekler ile sanayicilerimizi yönlendirme misyonu bulunmaktadır. KOBİGEL programı gibi 10’un üzerinde programla destek vermektedir. Bu destekler ile katma değeri yüksek ürün, dinamik ve ileriye yürüyebilen firmaların açığa çıkması öncelikleri arasındadır.
Küçük bilgilendirme sonucunda KOBİGEL programına gelelim. KOBİGEL Programı ilk kez 2016 yılında başlamıştır. İlk çağrısında Yazılım sektörü, imalat sektörü ve girişimcilere yönelik destek açmıştır. Bu çağrıları incelediğimizde ise firmalarının herhangi bir yönden kendilerinin geliştirmeleri veya kapasitelerinin artırma amacı gütmekteydi. İkinci çağrısında ise imalat sektöründe yer alan firmaların dinamizminin artırılması ve katma değerli ürünlerin verimli bir şekilde üretimine yönelik amaç gütmekteydi. Üçüncü yani bir önceki çağrıda ise üretimde katma değerli üretim, ihracatın artırılması ve verimli üretim merkezli çağrı açmıştır. Bu kapsamda 2500 firmaya destek vermiştir. Gelelim son çağrıya yani dijitalleşme çağrısına bu çağrı firmalara dinamizm katacak yine üreticilerin çağa ayak uydurma konusunda önemli bir ivme kazandıracak çağrıdır. Çağrı kapsamında 250 Milyon TL dağıtılması hedeflenmektedir. Bu çağrı aynı zamanda yerli ürün merkezli bir çağrıdır. İmalatçıların ürünlerini ve fabrikalarını dijitalleştirme amacı güderken dijitalleşmek için gerekli yazılım ve donanımların yerli firmalardan temini ile yerli üreticilerin kazanmalarını hedef almıştır. Diğer yandan dijital içerikli üretim yapan firmalarında desteklenmesi hedeflenerek üreticilerin yerli ürün tercih etmesi sağlanacak bu sayede ülke ekonomisine önemli hareketlilik kazandırılması düşünülmüştür.

Dijitalleşmek isteyen imalatçılar ve yine dijital içerikli ( Yazılım, Donanım, Elektronik, Makine imalat sektörü) ürünler üreten firmalar bu fırsatı kaçırmamalıdır. 300.000 TL hibe geri kalanın sıfır faizli kredi olan toplamda 1 Milyon TL destekle önemli kazanımların sağlanması kaçırılmayacak fırsattır. Proje bazlı bu destekten faydalanmak için verilen desteğin ruhunun çok iyi anlaşılması yine bu doğrultuda çok iyi bir kurgu ile proje hazırlanması gerekmektedir. Bu süreçte iyi bir danışman ile yürümek oldukça verimli bir şekilde destek almanızı sağlayacaktır.
Sorularınız veya konu hakkında bilgi için iletişime geçmeniz durumunda sizlere memnuniyetle yardımcı olacağımı bilmenizi isterim.
Sağlıcakla kalın…

240 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön