• 13 Ağustos 2020 / Perşembe 17:06

Kötü Yönetilmiş ERP Projenizi Küllerinden Doğurabilirsiniz.

Özellikle özel sektördeki işletmelerde çalışmış olan arkadaşların birçoğu çalıştıkları işletmelerde bir kerede olsa ERP projesini duymuş ve kıyısından köşesinden olsa işin içinde kendisini bulmuştur. Maalesef ülkemizde proje yönetmek orta ölçekli ya da aile şirketlerinde hem zordur hem de başlangıcı yapılır ama sonu gelmez. Ülke insanımızın yapısı itibari ile bunu başarmak zor oluyor. Sonuç odaklıyız fakat sonuca giden yolları planlayamıyoruz. Başarılı projeleri daha çok organizasyon yapısı oturmuş kurumsal firmalarda görebiliyoruz.

En çok duyduğumuz başarısız projeler de genelde ERP projeleridir. İlk ERP programı araştırılırken birçok hatalar yapılır. İlk olarak katkı sağlayacak proje ekibinin kurulamaması, araştırmayı sadece IT bölümünün üzerinden yönetilmesi, demo sunumlarına yeterli kullanıcılarının katılmaması ya da yönetimin istediği ERP programının satın alınması gibi.

Yukarıda sıraladığım hatalar projenin başlangıcında yapılan sadece bir kısmı oluşturmaktadır. Bu şekilde başlayan projelerinde iyi bir akış devam etmesini beklemekte mümkün değil.

İşletmelerde kötü yönetilmemiş ve implementasyonu tamamlamamış ERP projeleri karşılaşılmaktadır. Genelde sorunu ERP yazılımlarında buluruz. Tabi ki ERP yazılımı sizin ihtiyaçlarını karşılamamış olabileceği gibi ERP projesini siz yönetememiş de olabilirsiniz. Sonuç olarak tüm ERP programları aynı amaca hizmet etmektedir. Tüm suçu ERP yazılımında bulup yazılımı değiştirmek en kolayı seçmektir. ERP yazılımızı değiştirmek ile neleri çöpe atacağınızı hiç düşündünüz mü? Yıllarca harcadığınız emek ve para bir an yok olacaktır. Belki de ERP programına verdiğiniz emeği kaybetmeden geri kazanmak mümkün olabilir. ERP’ nin küllerinden yeniden doğmasını sağlamak sizin ellerinizdedir. ERP yazılımızı yeniden doğmasını için aşağıdaki sıraladığım maddeleri uygulamanız mevcut projenizi başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

    1.Size iyi hizmet verecek danışmanlık hizmetlerini araştırın ve bulun.

“ Sizi anlayan, ihtiyaçları doğru analiz edebilen size uygun çözümler sunabilecek ve sektörünüze uygun referanslar verebilecek danışmanlar ile çalışın.”

    2.Sizi başarısızlığa iten hataları tespit edin.

“ tarafsız gözler ile iyi bir analiz yapın, projede yaptığınız hataları ve eksilerinizi tespit edin”

    3.Projeye inanan çalışanlarınızla tekrar proje ekibinizi kurun.

“Proje ekibi en önemli faktördür. Tam zamanını ERP projesine ayıracak bir proje yöneticisi tayin edin. Proje ekibinde süreçleri vakıf olan iş arkadaşlarını alın ve ekibinizin sağlam olmasından emin olun.”

    4.Proje yol haritasını çizin,

“Muhakkak proje planınız oluşturun takip edin, uyum gösterin ve sorumlu atayın.”

    5.Proje yöneticisini işletmenizin ve ERP süreçlerini hâkim kişi olmasına özen gösterin.

   Göreceksiniz, başarısız olduğunuzu düşündüğünüz ERP projeniz yeniden doğmuş olacak. Yeter ki ERP projenize ve ekibinize olan inanıcınızı kaybetmeyin. Geçmiş emeklerinizi çöpe atmamış ,maddi kaybınızı daha aza indirmiş ve işleyen bir ERP sistemine sahip olacaksınız.

Tüm ERP projelerinin başarı ile sonuçlanması dileğiyle…





141 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön