• 22 Ocak 2021 / Cuma 15:19
Altan Elmas

Altan Elmas

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

1969 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Z. Altan Elmas, 1986 yılında Işık Lisesi’nden, 1992 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu yıl Sur Yapı’yı kurarak, bugüne kadar 3 milyon metrekarenin üzerinde endüstriyel tesis, ofis, alışveriş merkezi ve konut inşaatı gerçekleştirdi. Altan Elmas çok sayıda konut projesinin yanında 3M, Novartis, Total, Sony, Bosch-Siemens gibi uluslararası büyük şirketlerin yönetim merkezlerini hem proje geliştirerek hem de inşa ederek şirketini ofis alanında da sektörün öncü kuruluşlarından biri haline getirdi. Öte yandan, Çamlıca eteklerinde inşaatı devam eden Exen İstanbul projesi ile 2011 yılında “Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımı” ödülünü alan Sur Yapı, 2012 yılında AXIS AVM ile AVM kategorisinde ödüllendirildi. Gayrimenkul sektörünün ve Türkiye iş camiasının birçok sivil toplum kuruşuna üye ve kurucu olarak destek veren Altan Elmas, halen Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olduğu KONUT-DER’in de kurucuları arasındadır. Altan Elmas, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Altan Elmas

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Son Yazıları

Kuruluşundan Bugüne 3 Milyon Metrekareyi Aşan Yaşam Alani Üretti.

“İnşaat sektöründe iç içe geçmiş iş süreçlerini standardizasyona kavuşturarak kurum hafızasının derinleştirilmesini hedeflemekteyiz.”

1992 yılında faaliyete başlayan Sur Yapı, kuruluşundan itibaren birçok prestijli projeyi başarı ile tamamlamış ve kısa zamanda yaptığı işlerle sektörde öncü bir kimlik kazanmıştır. Sur Yapı, proje aşamasından başlayarak, geliştirme, mimari, yapım-üretim dahil anahtar teslimi, yüksek kalitede iş yapan bir inşaat firması olarak faaliyet göstermektedir. Firmanın faaliyet alanları gayrimenkul geliştirme, projelendirme, imalat yönetimi ve inşaattır. Kuruluşundan bugüne 3 milyon metrekareyi aşan yaşam alanı üreten Sur Yapı, Greenium Villaları, Villa Sera, Mahalle İstanbul, Adapark, Metrogarden, Exen İstanbul gibi konut projelerinin yanında, çok sayıda endüstriyel tesis ve uluslararası firmalara dönük A Plus ofis ile alışveriş merkezi yatırımları gerçekleştirmiştir.

Öte yandan 2007 yılından itibaren enerji yatırımlarına başlayan Sur Yapı, halen 4 adet hidroelektrik santrali ve 2 adet rüzgâr enerjisi santrali ile ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji yatırımlarını da sürdürmektedir.

İnşaat sektöründe iç içe geçmiş iş süreçlerini standardizasyona kavuşturarak kurum hafızasının derinleştirilmesini hedeflemekteyiz.

Sur Yapı, 2004 yılında proje yönetim süreçlerini birleştiren bir ERP programı arayışına girdi. 

Temel beklentiler:
Projelere ait geliştirme, satış-kiralama, imalat, teslim ve işletme süreçlerinin entegrasyonunun yapılması ile kurumsal hafızanın oluşturulması
a. Satış-Kiralama Süreçleri ile ilgili: Satış-Kiralama süreçlerinin finansal ve bütçe analizlerinin yapılabilmesi, potansiyel müşteri analizlerinin yapılabilmesi, ürün satış-kiralama ve sözleşme süreçlerinin oluşturulması ve takip edilebilmesi, müşteri ilişkilerinin yönetiminin yapılması,
b. İmalat Süreçleri ile ilgili: İş Programına bağlı zincirleme proje, şantiye, satınalma ve finans süreçlerinin bütünleşik ve organize olmasının sağlanması; satınalma süreçlerinde talep, sipariş, depo, fatura, muhasebe ve finans süreçlerinin maliyet merkezli takip edilebilmesi;
hizmet alınan taşeronlara ait sözleşme, hakediş, avans, teminat, kesintiler, imalat ilerleme ve imalat teslim süreçlerinin takip edilebilmesi; yapılan imalatlar ile bütçe arasında maliyet kontrol sisteminin oluşturulması, 
c. Teslim Süreçleri ile ilgili: Müşteri tercihlerinin analizlerinin yapılması, tapu abonelik süreçlerinin izlenebilmesi, satış sonrası müşteri memnuniyetinin sağlanması,
d. İşletme Süreçleri ile ilgili: Geliştirilen Ofis ve AVM’lerin işletilmesi,
e. Kiracı sözleşmelerinin ve finansal operasyonun yürütülebilmesi.

2004 yılında 6 aylık bir araştırma sonucu Yapıtaşı Bilgi Teknolojileri Mühendislik ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. ürünü olan Yapıtaşı ERP’de karar kılınmıştır.  Projenin ilk fazında Satın Alma ve Taşeron Takip Modülleri devreye alınmıştır. Firmamızın hızlı büyümesi ile artan ihtiyaçlar sonucu, bugün, CRM, Satış Sonrası, Gayrimenkul Yönetimi, İş Geliştirme, Finans, Taşeron Takip, Satın Alma Takip, Bütçe, Sözleşme Hazırlık, İşveren Sözleşmesi, Tasarım Yönetimi, Teslim Formları, Görev Yönetimi, Lojistik ve Depo modülleri kullanılmaktadır.

Proje, Bütçe ve Kurumsal Planlama Md. İnşaat Müh. Emrah Şık ve ERP ve İş Zekâsı Sorumlusu İnşaat Müh. Mikail Yurt ile yürütülmektedir. ERP Projesinin firmamıza sağladığı faydaları, ortak veri kullanımı ve bilgiye ulaşmadaki kolaylık, standardizasyon ile tekrarlanan işlerin azalması, maliyet kontrol sistemleri ile anlık maliyetlerin ve ciroların izlenebilmesi, nakit yönetiminde iyileşme, müşteri memnuniyetinde belirgin artış, verimliliğin ölçümlenebilmesi ve iş süreçlerinin departmanlararası entegrasyonunun sağlanması olarak sayabiliriz.

Artan piyasa rekabet koşullarına rağmen istikrarlı büyüyebilmenin vazgeçilmez araçlarından biri ERP programlarıdır. İnşaat Sektöründe iç içe geçmiş iş süreçlerini standardizasyona kavuşturarak kurum hafızasının derinleştirilmesini hedeflemekteyiz.
 





193 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön