• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:11

Metin Çobanoğlu - Birleşik Yazılım Her anınızda, Hep Yanınızda...

Birleşik Yazılım’ın genel müdürü Metin Çobanoğlu ile Dinamo ERP, Türkiye ERP pazarı, sektör ve geleceğe yönelik planları hakkında konuştuk.

2015 – 2016 sezonunda Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’deki ERP pazarı her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu değerlendirmeyi yalnızca kendi firmamızı göz önünde bulundurarak yapmıyoruz. Türkiye’deki ERP yazılım pazarının her geçen yıl kayda değer bir genişleme gösterdiğini düşünüyoruz. 2015 ve 2016 yılları ve sonrasında da bu büyümeye ivme kazandıracak atılımlar yapmayı düşünüyor ve sanırım herkes gibi pazarın genişlemesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Otomotiv, beyaz eşya, kablo sektörlerine yönelik çözümlerinizin pazardaki konumu, kapsamı hakkında bilgi verir misiniz?

Dinamo ERP otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi sektöründe, SAP’nin Türkiye pazarına girmesine kadar lider konumdaydı. SAP’nin pazar payındaki artışla şu anda Dinamo ERP, bu sektörlerde SAP’den sonra en yaygın kullanılan ERP yazılımı haline dönüştü.

Söz edilen sektörlerde kullanılan ERP yazılımlarının, ana sanayilerin çalışma koşullarına uyum sağlayabilecek yapıda olması beklenir. Dinamo ERP fayda/maliyet oranı açısından bu sektörlerdeki lider yazılımlardan biridir.

Kablo sektöründe de yine en yaygın kullanılan üç yazılımdan biri Dinamo ERP’dir.

Bu sektörler dışında Dinamo’nun hizmet verdiği diğer sektörler nelerdir? Hangi sektorler sizin için ön planda ve çözüm kapsamları nelerdir?

Dinamo’nun hizmet verdiği diğer sektörler: Ambalaj ve matbaa, metal, elektrik, elektronik, kimya, kauçuk, kağıt, plastik, plastik enjeksiyon, üniversite/eğitim, tekstil, alüminyum, ev eşyası, telekomünikasyon, savunma sanayii, aydınlatmadır. Dinamo, esnek ve uyarlanabilir yapısıyla her sektörde kolaylıkla kullanılabilir.

Birleşik Yazılım’ın genel müdürü olduktan sonra neler değişti? Gündeminizdeki yeni konu başlıklarını, şirketin yeni stratejilerini ve değişen vizyonu hakkında bilgi verir misiniz?

Dünyada birçok ERP yazılım ürünü ve firması var. Ülkemizde de onlarcası varlık göstermeye çalışıyor. Her bir yazılımın pazarda tutunmasını sağlayan birbirinden farklı özellikleri, onları diğerlerinden ayrıştıran ürünleri var. 
Birden çok firmanın bir konudaki çözüme olan yaklaşımına ve tasarımına hakim olmanın getirisi son derece önemli.

“Hayatta tek bir çözüm yoktur, bu nedenle tüm yolları keşfetmek gerek.”

2011 yılında CSA kardeş firmamızda QAD Türkiye distribütörlüğü anlaşması yaptık. Gelecek günlerde, grup şirketlerimize başka yazılım ürünlerinin de ekleneceğini buradan müjdelemek isterim. Bu değişimin hayata geçirilmesi, Birleşik Yazılım’ın stratejisinde bu dönemdeki önemli değişikliklerden biri. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; henüz kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen çok olumlu sonuçlarını gözlemlemekteyiz.

Dinamo’nun en kuvvetli yönü, hem sağlam tasarlanmış bir alt yapıya dayanan hazır çözümleri içinde barındırması hem de gerektiğinde son derece dışarıya açık ve özelleştirilebilir olmasıdır.

ERP pazarı ve ERP Komitesi hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı öğrenebilir miyiz?

Sanayi ve ticaret şirketlerinin, ERP yazılımlarına bir kez yatırım yapmış olmaları Türkiye pazarının doygunluk noktasına geldiği anlamına ne yazık ki gelmiyor.

Firmalar, kendi sektörlerinde rekabet ederek hayatta kalabilmek için, gerekirse kullandıkları ERP yazılımlarını değiştirerek, gerekli teknoloji kullanım seviyesine ulaşıncaya kadar yatırımlarına devam etmeleri gerekmektedir.

 “Biz geniş bir aileyiz. ERP Komitesi bizi bir araya getirerek önemli bir misyonu üstleniyor.”

ERP Komitesi’ni biz tıpkı oyuncular sendikası gibi görüyoruz. Biz ERP yazılımcılarının buluşma noktası gibi. Hem bizim bir araya gelebileceğimiz ortak bir platformu oluşturuyor hem de ülkemizde ve dünyada neler olup bittiğini tartışabileceğimiz bir alan yaratıyor. ERP Komitesi 8.000 üyeye ulaşmış bile. Nice nice 8.000 üyelere, başarılar diliyoruz...

144 kez görüntülendi. 05.14.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön