• 16 Nisan 2021 / Cuma 23:12

Mobilya Sektöründe ERP Proje Uygulaması

ERP sistemleri, işletmelerin bütün süreçleri entegre etmeye, bütün işlemleri tek veri tabanı üzerinde yürütmeye talip sistemlerdir. Üretim yapan bir şirket için “üretim ve stok planlaması” en öncelikli konudur. Dolayısıyla ERP sistemleri bir Muhasebe projesi değil üretim projesidir. Projenin hedefine mutlaka üretim ve bağlı süreçler yerleştirilmelidir.Her ERP projesi için iyi veya kötü şeyler söylenebilir. Fakat her proje kendi iç dinamikleri ile değerlendirilmelidir. Firmanın beklentileri, proje ekibinin özellikleri, seçilmiş olan yazılım, süreçlerin modellemesi, danışman firmanın yetkinliği gibi birçok faktör sonucu etkiler. Fakat bir projeye başlamadan önce sektördeki uygulama örneklerini görmek ve bunlara göre karar vermek daha önce yapılan hataların tekrarlanmasını önleyecektir.

ERP projeleri şirketler için çok ciddi değişimler getiren projelerdir. Bu yüzden bu süreç çok iyi yönetilmeyi ve takip edilmeyi gerektirir. Bu takip ve yönetim için en uygun aday proje başlamadan önce belirlenmelidir. Çünkü bu proje çok değerlidir ve şirketi sahiplenmeyen süreçleri bilmeyen ve karar alma yetkinliğinden yoksun birisinin eline bırakılamaz. Benim önerim projenin en tepesinde aile şirketi ise mutlaka firma sahibini temsile yetkin bir kişi, kurumsal bir şirket ise en azından Genel Müdür yardımcısı seviyesinde bir proje yöneticisi olmasıdır. Sonrasında ise proje yöneticimiz tüm iş süreçlerini içeren bir proje ekibi kurmalı ve proje canlı kullanıma geçip yaygınlaşana kadar bu ekip işin başında tutulmalıdır. Bu ekip ise öncelikle bu proje ile şirkette nelerin, ne kadar iyileştirileceğini tüm detaylarıyla raporlamalıdır. Bu tür kriterler proje başlamadan önce proje ekibi tarafından izlenmeye başlamalıdır. Örneğin Stok Kayıt Doğruluğu proje başlamadan önce (ilk hali) ölçülmelidir ki ilerleme anlaşılabilsin. Eğer ERP Projemizi izleyemiyor ve ilerlememizi ölçemiyorsak ERP sistemimiz firmamıza ne kadar yarar sağlayabilir ki?

ERP Projeleri kolay projeler değildir bu yüzden bu tip bir proje bir başkasının firmanız adına yapabileceği türden değildir. Bu nedenle, şirket içinden ve günlük operasyonlardan ve süreçlerden haberdar bir ekibimiz olmalıdır. Bazı şirketler ERP projelerini muhasebe veya IT projesi gibi görürler, halbuki böyle değildir projenin hedefi, şirketin iş yapma biçimlerini günümüzün rekabetçi koşullarına uyarlamaktır. Bunu da en iyi firma içinden etkin ve bilgi sahibi bir ekip başarabilir. Burada önemli kriter operasyonu ve sektörün dinamiklerini iyi bilen insanların çalışmalara dahil edilmesidir.

ERP projesi bir şirkette başladığı zaman büyük gürültüler çıkartır; projenin sağlayacağı faydalara dikkat çekebilmek için mevcut sistem ağır bir şekilde suçlanabilir. Fakat şirketi ERP sistemleri düşünüp bu projeyi uygulama safhasına getirende eski sistemdir. Bu nedenle mevcut sistemin iyi ve başarılı tarafları geliştirilerek korunmalı sadece rekabet edemeyecek kısımları yeni sisteme entegre edilmemelidir; bunun için mevcut sistem iyi anlaşılmalı her süreci detaylarıyla gösteren iş akış diyagramları hazırlanmalıdır.

ERP yazılımlarının diğer yazılımlardan çok daha fonksiyonel olduğu gerçektir, ancak bu fonsiyonların hepsini kullanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Eğer biz ihtiyaçlarımızı doğru tespit edersek doğru fonksiyonlarla projeyi karmaşık bir halden basite indirger ve kullanabildiğimiz modülleri devreye kolayca alırız. İlla yazılımda bir modül var diye o modülü kullanmak zorunda değiliz. Tabi mobilya sektöründe genel bir küçük dağları ben yarattım, benim süreçlerim özeldir, bizim yaptığımız işi hiçbir firma yapamaz havası vardır oysa gerçek öyle değildir dünya çapında üreticiler bizden çok daha güzel mobilyalar yapabiliyor ve bunları bizden daha ucuza mal edebiliyorlardır.
ERP projesinde yazılım seçimi en önemli kararlardan biridir. Fakat benim şahsi görüşüm yazılımın proje başarısına etkisi çok fazla değildir. Ama bu demek değildir ki her yazılım her firma için uygundur. Söylemek istediğim her türlü her firma için seçenekler en az 3 ‘e indirgenebilir. Önemli olan bu yazılımların arkasındaki firmanın gücü, programın uzun solukluluğu, dünyada kullanım oranları gibi faktörlerdir. Mobilya firmaları için herhangi bir ERP projesinde olmazsa olmaz ise varyant yönetimidir. Proje süreci boyunca yüzlerce geliştirme talebi çok iyi değerlendirilmeli mümkün olduğunca standart yazılım kullanılmaya çalışılmalıdır ve bunun için mümkünse öncelikle kendi iş süreçlerimizi değiştirmeyi düşünmeliyiz. Çünkü özellikle global yazılım firmaları dünya çapında değişik sektörlerin aynı süreç içindeki farklı tecrübelerini bir araya getirerek sürecin en iyi halini ortaya çıkarmaktadırlar. Hal böyle iken buradaki tecrübe ve bilgi birikimini görmezlikten gelmek kendi iş yapma şekillerimiz ile karşılaştırıp doğruyu bulmaya çalışmamak enayilik olacaktır.

Tabi şunu da unutmamak gerekir ERP seçimi katolik evliliğine benzer boşanmak çok da mümkün değildir. Bu yüzden karar verme aşamalarının her birinin ince eleyip sık dokunması gerekir. Bu aşamalardan en önemlisi de Danışman firma seçimidir. Danışman firmanızda sektörü bilen deneyimli danışmanlardan oluşan bir ekip olmalıdır. ERP projesi şirketinizdeki 2-3 yıllık genç istekli çalışanlar ve 2-3 yıllık danışman grubuna bırakılmayacak kadar değerli bir projedir bu yüzden projeyi yönetecek insanların her iki tarafta da yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması proje için hayati önem taşımaktadır.

Mobilya firmaları özelinde ERP projesine başlamadan önce benim gördüğüm en önemli eksiklik ise Ürün Ağaçları ve Rotaların hiç ya da çok basit olmasıdır. Eğer firmanızda böyle bir projeyi uygulamak istiyorsanız öncelikle Detaylı ürün ağaçlarınız ve rota bilgilerinizi ERP den bağımsız elde etmelisiniz. Çünkü kuracağımız ERP ana veri olarak bu bilgileri kullanacaktır eğer bu bilgiler yanlış veya eksikse ERP sisteminden çıkacak hesaplamalar ve sonuçlar yanlış olacaktır. Bu da projenin başarısız olması için en önemli etkendir.

Sonuç olarak ERP yazılımlarının şirketler ile bir uyumsuzluğu yoktur ama kurulum ve uygulama biçimlerine çok önem verilmediğinden sonrasında kurulan sistemler önemini kaybederek yaşamlarını sürdürememekte ve sistem başarısız olarak nitelenmektedir. ERP sistemi kurmak önemli değildir bu disipline önem vermek bunu bir firma kültürü olarak benimsemek ve sistemin devamlı bakımlarını yaparak yaşamasını sağlamak önemlidir.

340 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön