• 17 Nisan 2021 / Cumartesi 00:58

Mysoft Genel Müdürü Hüseyin Şahin, e-Dönüşüm'de Gelinen Son Noktayı Yorumladı

Yaklaşık 118.000 mükellef e-Fatura uygulamasını kullanıyor. GİB'in yeni yayınladığı tebliğe göre ise 1 ocak 2019 ve 1 Temmuz 2020 den itibaren on binlece firma daha e-belgeleri kullanmak zorunda kalacak.

“-Mükelleflerin dikkat etmesi açısından sürecin başlangıcı olan 2014 yılından bazı örnekler vermek istiyorum.”

2014 yılında yani e-Fatura süreci yeni başladığı dönemde 250.000 EUR seviyesinde bütçelerle bu sisteme geçiş yapan firmalar oldu. Çok sayıda firma onbinlerce TL ödeme yaparak e-Fatura kullanmaya başladı. O günlerde sistemin yeni olması, firmaların sistemi tanımamaları nedeniyle mâli sistemlerinde herhangi bir risk yaşamamak için büyük bütçeli projelere imza attılar.

Peki, bugün gelinen noktada durum böyle mi?

Tabiki hayır. Çünkü bu sistemle 5 yılda onbinlerce firma milyonlarca e-Fatura düzenledi. Binlerce yazılım GİB sistemlerine entegre oldu. 90 civarında özel entegratör lisans aldı. Rekabet arttı ve özel entegratörlere ödenen maliyetler ciddi şekilde düştü.

Peki, yarın ne olacak?

Sektörün ilk dönemlerinden itibaren süreci bilen, bu işin içinde bulunan ve yöneten biri olarak şunu ifade edeyim ki e-dönüşüm pazarında bildiğimiz yaklaşımlar artık değişecek. E-Dönüşüm uygulamalarında mâliyetler daha da düşecek ve hizmet şekilleri de değişecek.

Mükelleflere önerim, asla uzun dönemli sözleşmelere imza atmamaları ve kendilerini bağlamamaları yönünde oacak. Zirâ yeni dönem onlara çok daha fazla avantajlar getirecektir.

Mysoft Hakkında Detaylı Bilgi Almak için…..
www.mysoft.com.tr

975 kez görüntülendi. 31.10.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön