• 22 Ocak 2021 / Cuma 16:55
Uğur Ayaydın

Uğur Ayaydın

Ipekyol & Machka & Twist Genel Müdürü

1970 Mardin doğumlu olan Uğur Ayaydın, İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden 1996 yılında mezun oldu. 1992’den itibaren, ağabeyi Yalçın Ayaydın’ın kurmuş olduğu ve kısa sürede bir başarı hikayesine dönüşen Ayaydın G

Uğur Ayaydın

Ipekyol & Machka & Twist Genel Müdürü

Son Yazıları

Nebim ile “gerçek zamanlı stok” takibi yapabiliyor ve bu sayede bilgiyi doğru ve sağlıklı olarak alabiliyoruz

Nebim’in sunmuş olduğu sistem sayesinde, müşterilerimiz hangi kapıdan girerse girsin diğer bütün kapıların arkasındaki fırsatlara eşit derecede hak kazanabiliyor. 

“Nebim V3’ü 2012 yılından beri kullanıyoruz. Mağazacılık, Üretim ve Merkez ERP iş ihtiyaçlarının tamamını tek bir veritabanı üzerinde entegre ve real time verilerle yönetebildiğimiz bir yapıdayız. Bu süreçte, bu yapının artılarını katma değere dönüştürecek pek çok proje geliştirdik. Bunlardan en önemlisi de, Omni-Channel ve Omni-Müşteri yaklaşımıyla, müşterilerimizi daha iyi tanıyarak farklı kanallardan çok daha doğru ve kişiye özel hizmetler sunma imkanı sağlamak diyebiliriz.”

Türk perakende sektörünün öncülerinden Ayaydın Grubu tarafından 1986 yılında kurulan ve yurt içinde 130, yurt dışında 15 mağaza ile faaliyet gösteren Ipekyol, yüksek ürün kalitesi ve zincir mağazalaşmanın da etkisi ile, Türkiye’nin saygın markaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ipekyol, 25 yaş ve üzeri çalışan, şehirli, modern ve trendleri yakından takip eden kadınlara hitap ederken, geniş bir yelpazede sunduğu her ortama uyum sağlayan hem maskülen hem feminen görünümlerde hayat bulan zamansız siluetleri ön plana çıkarıyor. Yurtdışında Kıbrıs, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Kuzey Irak, Azerbaycan, Suudi Arabistan olmak üzere 7 ülkenin en önemli alışveriş lokasyonlarında bulunan Ipekyol, her geçen gün mağaza sayısını artırırken, Türk tekstil sektörünün ne kadar ileride olduğunu, ürün kalitesini, mağazacılık anlayışını ve servis ayrıcalığını dünya sahnesinde de göstermeye devam ediyor.

e-Ticaret sitemiz markamızın satışını yaptığımız elektronik kapı. Bu kapıya gelen müşterinin aynı ürün için “İstinye Park mağazasında var mı” sorgulamasını yapma hakkı var. Bu sebeple internet sitemizde “Hangi Mağazada” ekranını oluşturduk. Bu ekran üzerinden ürün hangi mağazada var ise o bilgi geliyor. Bu gelen bilgiyi müşteriye sunmak için arka tarafta pek çok entegrasyonu var etmek gerekiyor. Bu bilginin doğru ve sağlıklı olması açısından da en önemli nokta “gerçek zamanlı stok”. Bir başka önemli nokta da, böyle bir hizmet vermeye karar verdiğinizde, bütün mağazaları detayları ile web sitenize entegre etmeniz. Bütün bu süreçleri mağaza kartı üzerinde Nebim ile yönetiyoruz. 

Müşteriyi merkezine koyduğumuz omni-kanal bakışına bizim Ipekyol olarak yaklaşımımız şu: 130 kapısı olan 130 mağazamız var ama biz tek bir mağazayız. Bu bakış açısı aslında omni-kanal kavramının ana fikri. Müşteri hangi kapıdan girerse girsin diğer bütün kapıların arkasındaki bütün fırsatlara eşit derecede hak kazanabilmeli. Biz Ipekyol olarak bu bakış açısı ile 2012 yılında online internet sitesini açtık. Bütün ürün kartları, fiyat yapısı, mağaza entegrasyonları hepsi Nebim’den sisteme geldi. Sitemizi oluştururken ilk olarak şuna karar verdik: İnternet üzerinden satışı yapılan ürünün iadesini mağazalardan da alacağız. Bu süreçte, her satış olduğunda bu bilgiyi Nebim’e satış olarak kaydettik ve müşteri mağazaya gittiğinde kolaylıkla iade alınabildi. İlk zamanlarda internette belli adet stokla satışa başladık ancak bu stoğun elli katı belki mağazalarda vardı. Bu nedenle Mayıs 2013 itibari ile bütün sitelerimiz internet üzerinden mağazadaki stoğu da satabilir şekilde çalışıyor duruma geldi. Bu sistem öncelikle internet üzerinde stok sorguluyor ve o stok yok ise müşteriye “Bu ürünü mağazamızdan sevk etmemizi ister misiniz?” seçeneğini sunuyor. Tüketici kabul ettiği anda, o an itibari ile o stok hangi mağazamızda var ise o mağazaya bir iş düşüyor. İşin adı “Siparişi Kap”.  Siparişi kapan mağazaya otomatik bir entegrasyon ile o mağaza adına fatura yaratılıyor. Bundan sonraki bütün izlenebilirliği de sağlıyoruz müşteri tarafında. 

211 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön