• 22 Ocak 2021 / Cuma 16:47
Murat Serarslan

Murat Serarslan

İşletme Müdürü

Lisans eğitimini Elektronik & Haberleşme, Yüksek Lisans eğitimini Eletrik & Elektronik Mühendisliğinde tamamladı. İş hayatına telekomünikasyon sektöründe başlayıp RF Optimizasyon Mühendisi olarak Vodafone, Avea, Huawei gibi firmaların çeşitli 3G projeleri

Murat Serarslan

İşletme Müdürü

Son Yazıları

Neta Elektronik Netsis 3 Enterprise ile ERP Süreçlerini Konsolide Etti

Anten, uydu ve receiver sistemlerinde Türkiye’de sektör lideri olan Neta Elektronik, bünyesindeki Neta ve Netpa şirketlerinin tüm kurumsal kaynak planlama (ERP) altyapısını Logo’nun Netsis 3 Enterprise sistemine taşıdı.

1987’de analog TV yükselticileri ve dağıtım santrallerinin üretimiyle faaliyetlerine başlayan Neta Elektronik, 1998’de de Türkiye’nin ilk dijital uydu alıcısını üreten firma oldu. Neta Elektronik, hareket halindeki kara ve deniz taşıtlarında kullanılan anten sistemleri, durağan anten sistemleri, savunma sanayiine yönelik tasarımlar gibi faaliyetleriyle sürekli gelişimini sürdürerek Türkiye’de sektör lideri olmanın yanı sıra Avrupa’ya da ihracat yapıyor. Türksat’ın Avrupa’daki çözüm ortağı olan Neta, Ar-Ge ekibiyle tasarlayıp TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı desteğiyle projelendirdiği ve çeşitli üniversitelerle birlikte geliştirdiği ürünler sunuyor. Neta ve Netpa olmak üzere iki ayrı şirket halinde faaliyet gösteren Neta Elektronik, yaklaşık 180 kişilik ekibiyle çalışmalarını sürdürüyor. 

Netsis 3 Enterprise çözümünün seçilmesinin ardından, Neta ve DNA Proje ekipleri öncelikle her departmanla görüşmeler yaptı. Böylece hem şirket çalışanlarında yeni ERP sistemiyle ilgili farkındalık yaratıldı hem de departmanların yeni sistemden beklentileri öğrenildi.  
İlk aşamada finans ve muhasebe tarafındaki çalışmalar başlatıldı. Mevcut verilerin sistemden alınıp Netsis 3 Enterprise sistemine aktarılmasının ardından MRP çalışmalarına geçildi. DNA ekibi tarafından Netsis 3 Enterprise’ın dinamik kodlama avantajları kullanılarak aktarım yapıldı. Üretim noktasında toplam 87 bin satır reçetenin aktarımı yaklaşık 3 saat içinde ve hatasız bir şekilde tamamlandı. Bu süreçteki en önemli noktalardan biri, aktarımın revizyon bazlı yapılması oldu.

Hazırlanan reçete karşılaştırma rehberi sayesinde reçetelerin benzerlik oranları belirlenip çok benzer yapıdaki reçetelerin konsolidasyonu sağlandı. Reçetelerin yanı sıra stok kartları da yeni sisteme aktarıldı ve üretim hatları ya da iş istasyonları gibi noktaların fiili tanımlamaları yapıldı. Yine Netsis 3 Enterprise’ın dinamik kodlama ve ekran geliştirme yetenekleriyle fason üretim sonu kaydı uygulaması oluşturuldu. 

Ar-Ge çalışmaları ve TÜBİTAK destekli projeler gibi çalışmaların rahat takibi için proje kodu bazında takip ve raporlama uyarlamaları geliştirildi. Seri numarası takibi, ekran ve kolon bazlı güvenlik uygulamaları, kullanıcıya özgü ekranlar gibi geliştirmelerin de yapılmasının ardından proje toplamda 1,5 yıl içinde tamamlandı. Proje, elde ettiği başarıyla, Logo’dan 2015 En İyi Proje ödülünü almaya hak kazandı.  

ELDE EDİLEN FAYDALAR
• İki ayrı şirketin MRP ve finans verileri konsolide bir şekilde görülebilir hale geldi.
• MRP bağlamında, üretim süreçlerinde verimlilik artırıldı. 
• Revizyon bazlı stok takibi yapılabilir hale geldi. 
• Reçete karşılaştırma rehberiyle reçete enflasyonunun önüne geçildi.
• Tüm malzemelerin ve ürünlerin kalem kalem takibi mümkün hale geldi. 
• Kullanıcıya özel ekran uygulamaları sayesinde veri güvenliği artırıldı.
• İnsan kaynaklı hatalar en aza indirildi.
• e-Devlet süreçlerinde mevzuata tam uyumluluk sağlandı. 

246 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön