• 24 Kasım 2020 / Salı 01:44

PLM Yazılımları ve ERP ile Farkları

Ürün Yaşam Çevrimi Yönetimi (Product Life Cycle Management; PLM) yazılımları somut ürünlerin tasarımlarının başarılı olması için gerçekleştirilen tüm süreçlerin yönetimine yardımcı olmak amacıyla geliştirilmişlerdir.* Ürün odaklı bir yazılım grubu olarak PLM kavramsal tasarım, detay tasarım, imalat rotasının planlanması, test ve bakım prosedürlerinin oluşturulması, ürün üzerinde modifikasyonların yapılması ile kullanımdan kaldırılmasına

ilişkin çalışmalarda geliştirme ekiplerine yardımcı olur. Ürünlerin giderek karmaşıklaştığı, ürün tasarım süreçlerine daha kısa zaman ayrılmak zorunda kalındığı ve tedarikçi firmaların geliştirme süreçlerine dahil olduğu bir ortamda PLM yazılımları çok daha değerli katkılar sağlamaktadırlar. PLM - ERP karşılaştırılması tablo 1.’de sunulmuştur.

ERP – PLM ikilisi birbirlerini tamamlayıcı nitelikte yazılımlardır. Enformasyon teknolojisi kültürünün yüksek olduğu kurumlarda entegre biçimde çalıştırılarak daha sağlıklı bir şirket sinir sistemi oluşturulmaktadır. Bu da daha ileri düzeyde bir performans ve verimlilik düzeyi anlamına gelmektedir.

*Aynı kavram Pazarlama biliminde de yer alır. Pazarlama PLM’i ürünün pazara çıktıktan sonraki evrelerinde pazarlama karması bileşenlerinin nasıl yönetilmesi gerektiği incelenir. Üzerinde durulan konular reklam, ticaret ve envanter yönetimi ağırlıklıdır.

286 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön