• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:46

Selim Ertuğ Tuğran - Tasarımda Dar Boğazları Aşmanın Yolları

Autodesk® şirketi AutoCAD®’i 1982 yılında piyasaya sürmeden önce şirketlerin ve tasarımcıların ihtiyacı çok netti: Zaman… O ihtiyaç her geçen gün artmaya devam etti, ediyor. Bu çerçevede Autodesk, AutoCAD ile başladığı tasarım yazılımları portföyünü, her geçen gün değişen ve evrimleşen bir bakış açısıyla geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Bakılan yer hep aynı: müşterilerin tasarım iş akışları, iş yapış şekilleri, yaşadıkları dar boğazlar vs.

Otomotiv sektörünün yeni ürün geliştirme süreçlerine öncülük yaptığı bilinen bir gerçek ve sektör teknolojiye yön vermeye devam ediyor. Günümüzde yeni bir ürünün ortaya çıkması hem çok daha kolay, hem çok daha zor. Kolay; çünkü elimizdeki araçlar çok gelişmiş durumda. Zor; çünkü global bir rekabet baskısı var. Yeni bir ürünün imalat hattına alınması ve piyasada başarı yakalamasını garanti altına almak eskisi gibi şansa bırakılacak esneklikleri içinde barındırmıyor. Baskı çok fazla, hata payına yer kalmadı. Autodesk, yazılım portföyü sayesinde, yeni bir ürünün fikir aşamasından tüm yaşam döngüsü boyunca ilgili tüm süreçlerini kapsayıcı çözümler sunuyor. Bu portföy öyle derin bir içerik ve teknoloji sunmakta ki, tasarımcıyı sadece konsept ya da parametrik modelleme yapan bir kişi olmaktan çıkarıyor ve sürecin ilk fikir aşamasında dahi simülasyonla sistem doğrulamayı garanti altına alıyor.

Tasarlayıp, analiz etme, tekrar veri geliştirme süreçleri demode olmaya başladı. Artık her aşamada tasarımcı doğrulama yapar duruma geldi ki, bu CAD’e entegre, kolay kullanımlı, güçlü ve yorum yapabilme kabiliyetlerini geliştiren simülasyon araçları sayesinde oldu. Autodesk tüm simülasyon alt yapısını geliştirirken buna; yani kolaylık ve güce odaklandı. Tasarımcı simülasyon yapabilen, verisini an ve an geliştiren bir kişi olsun. Günler sonra simülasyon uzmanından cevap gelmesini beklemesin. Bu bugün mümkün. Autodesk’in güçlü matematiksel çözüm sağlayan simülasyon çözümleri aynı zamanda oldukça kullanıcı dostu bir ara yüz ve içerik sunuyor. Kolay kullanımı ve yorum yapmayı destekleyen alt yapıyı güçlü çözücülerle destekleyen Autodesk, bulut bazlı yatırımlarına simülasyon çözümleyicisini de ekledi. Bu sayede can sıkıcı simülasyon bekleme süreleri dramatik biçimde düştü ve o anda tasarım yapılan bilgisayarda çalışma yapmaya devam edebilir olduk. Bu ilk satırlardaki “zaman” konusunda öncü ve çığır açan bir hizmet. Tasarımcı ister otomobilin plastik bir parçasının akış analizini Autodesk® Moldflow® ile yapsın ya da birbiri ile ilişkili çalışan sistemlerin dayanımı ya da ömrünü Autodesk® Nastran® ile deneyimlesin, fark etmiyor. İster kendi bilgisayarının işlemcisini çözümleme için kullanır, ister Autodesk’in bulut bazlı “server çiftliğinde” bu çözümlemeyi yaptırırken tasarım yapmaya devam edebilir. Bilgisayarı kendisine kalır. Zaman kaybetmez.

Bir diğer önemli adım ise Autodesk’in bir ürün geliştirme sürecinde fabrikayı da işin içine dahil etmesi oldu. Üretilecek ürünün en verimli fabrikada üretilmesini garanti altına almak ürün pazar başarısında çok önemli bir yer kapsıyor. Otomotiv sektöründe bu çok daha fazla önem arz ediyor. Sürekli değişen ve gelişen üretim hatlarının fabrika içindeki yerleşimi, en verimli süreci deneme yanılma olmadan sağlamak, hatların bakımı ve devrede tutulmasını garanti altına almak. Ve sıkıntıların yaşanabildiği bir alan olan, tedarikçilerden hatasız ve tam zamanlı olarak makine hattı alımını garanti altına almak. Bu ve birçok farklı paydaşı işin içinde tutan koordinasyon işlemleri Autodesk’in eşsiz fabrika tasarım çözümü Autodesk® Factory Design Suite® ile sağlanabiliyor. Ürün tasarımında kullanılan yazılımların bu içerikte olması fabrika yerleşimi yapanların da, makine hatlarını tasarlayanların da aynı yazılımı kullanabilmelerini ve birlikte veri geliştirebilmelerini sağlıyor. İşveren ve tedarikçi süreç boyunca tasarım koordinasyon alt yapısı sayesinde iletişim içinde projeyi geliştirip ilerletebiliyor. Aynı araçlar sayesinde bakım ekipleri sıfırdan veri üretme sıkıntıları yaşamıyor.

Bir otomotiv şirketinde konsept tasarım ekibi, kalıp tasarım, ürün geliştirme, ARGE, imalat ve bir çok farklı departman aslında tek bir veriyi ortaya çıkarmaya uğraşırlar ama farklı binalarda ya da ofislerde çalışırlar. Bu departmanlar bazen deniz aşırı uzaklıklarda bile olabilir. Bu sektörün çokça gördüğü bir yapılanmadır. Peki, öncelikle her çekirdek ekibin tek tek ve sonrasında tüm ekiplerin kombine oluşturduğu değerli tasarım verisinin yönetilmesi ve güven altına alınması nasıl yapılıyor? Bu ekipler çoğu zaman oldukça farklı disiplindeki yazılımları kullanırlar. Birlikte çalışabilirlik gerçek bir zorluktur. Autodesk’in buna cevabı tüm ekiplerin tek bir sayısal model üretmesini ve süreç boyunca üretilen tüm konsept tasarım, mekanik tasarım, elektriksel tasarım, simülasyon, koordinasyon ve imalat verilerinin yönetilmesini sağlayan ve güven altına alan bir çözüm. Autodesk® Vault® veri bulma ve proje yönetimi işini çok kolaylaştıran, şirketin değerli tasarım verisini güven altına alan bir çözüm. Ürün ismi İngilizce “kasa” anlamına geliyor. Ve adının hakkını oldukça iyi bir şekilde veriyor. Autodesk Vault ile sadece tasarım değil, satış, pazarlama, satınalma ve ilgili tüm şirket departmanları geliştirilen tasarım verisine ve ürettiği bilgilere anlık olarak erişebiliyor. Nerede bulunduğunuzun bir sorun teşkil etmemesi de ayrı bir kolaylık. Autodesk Vault diğer iş sistemleri ile entegre olabilme imkanına da sahip. Microsoft Sharepoint ya da şirket içinde kullanılan SAP ve benzeri diğer ERP iş çözümleri ile entegre edilebilmesi mümkün. Şirket kaynak planlama süreçlerine daha tasarım aşamasındayken bilgi aktaran bu sistem sayesinde satınalma departmanları stok hacmini sürekli anlık güncelleyebilme imkanına sahip. Tasarım departmanını, üretim departmanına ve diğer departmanlara bağlayan ve bir adım ötesinde Autodesk’in öncü PLM çözümü Autodesk® PLM 360® ile de entegre olarak tüm ürün yaşam döngüsünün yönetilmesini garanti altına alan Autodesk Vault, ERP ve PLM’in gücünü artırarak bu sistemlerin de gerçek işlerini yapmasını garantileyen güçlü ve entegre bir çözüm.

Autodesk masaüstü ve bulut bazlı çözümlerini müşterilerinin iş gereksinimlerine göre geliştirmeye devam edecek...

114 kez görüntülendi. 05.14.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön