• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:13

Sezer Selim - Çilek Mobilya İnsan Kaynakları ve Bilişim Teknolojileri Direktörü ile Röportaj​​

Sezer Selim, 1 Temmuz 1974 tarihinde Gümülcine’de doğmuş. Üniversite eğitimi için İzmir’e giden Selim Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. Yüksek lisans eğitimini de Bahçeşehir Üniversitesi işletme bölümünde tamamlamış

Lise öğrenimine kadar lisanslı futbol oynayan Selim, vakit buldukça düzenli olarak tenis oynamaya gayret ediyor

Lisan eğitiminde sonra birkaç farklı iş deneyimi yaşayan Selim, Sıla Teknik’teki Bilgi İşlem Sorumluluğundan sonra 2001 yılında başladığı Çilek Mobilya’da İnsan Kaynakları ve Bilişim Teknolojileri Direktörlüğü görevine halen devam ediyor.
1995 yılında İnegöl, Bursa’da kurulan Çilek, bebek, çocuk ve genç odası üretiyor. Yani 0 – 24 yaş.

Global marka olma yolunda ilerleyen Çilek Mobilya 5 kıtada ve 66 ülkede 444 satış noktası bulunuyor. Çilek Mobilya’da yalın üretim çalışmaları, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Profesör Bülent Durmuşoğlu danışmanlığında kurulan proje ekibi ile Nisan 2008’de başladı.

Yalın proje ekibi ile birlikte üretimin tüm süreçleri baştan ele alındı. Akışın hızlanması ile birlikte ortalama ürün çevrim süresi 136 saatten 93 saate düşürülerek % 32 daha kısa zamanda taleplere cevap verir hale getirildi. İşletme içi stok miktarı % 41 oranında azaldı. İşletme içi iş akışını sağlamak, kontrol etmek ve yönetmek için 2011 yılı Nisan ayında Kanban uygulamasına geçildi. Toplam Verimli Bakım ve 5S uygulamalarıyla makine duruşları 2009 yılında % 6,7’iken 2014 yılında % 2,9’a düşürüldü. Her çalışan yaptığı işle ilgili, ayda en az bir “uygulanmış iyileştirme” (Kaizen) gerçekleştiriyor. Yalın uygulamaların yayılımı için öncelikle Milk-Run çalışmaları başlatıldı. Pilot bölge olarak İnegöl ve Bursa bölgesindeki tedarikçiler seçilerek günlük planlı sevkiyatlar başladı.

Türkiye’de Koç Üniversitesi tarafından yapılan Endüstri Mükemmellik Değerlendirmesi’nde birinci Ülker’in bir fabrikası ve genel birinci de Bentley olarak seçilmiş. Çilek Mobilya Türkiye’de ikinci olduğu halde özel olarak davet edilmiş ve konuşmacı olmuşlar.

Çilek Mobilya, 2012 yılı Temmuz ayında ERP projesini tamamlayarak SAP projesinde canlı kullanıma geçmiş ve ilk sevkiyat paketi etiketlerini de basmışlar. 85 kullanıcılı olan bu projede proje liderliğini Selim üstlenmiş. ERP projesinden sonra S&OP dışında Excel kullanımının çok fazla kalmadığını, kurulan S&OP yapısını bir Tübitak projesi ile SAP ile entegre edeceklerini söyledi. ERP dışında SAP CRM, BPC, DW, BusinessObjects’si de aktif olarak kullanıyorlar.

Çilek Mobilya’nın mail sistemi Office 365. Öncelikle benzer başka bir mail sistemi ile başlamışlar ancak daha sonra sağlanan toplam alanın büyüklüğü ve çok kullanılan Ofis lisanslarının da sisteme dahil edilebildiği için Microsoft’a geçmişler.
ERP projesi öncesinde mevcut durum analizi için Katipoğlu Danışmanlık ve Yağmur Katipoğlu’ndan destek almışlar. SAP projesi başlangıcında yapılan kavramsal tasarım aşamasında, mevcut durum analizi arasındaki fark çalışması da ayrıca yapılmış. Selim bu fark çalışmasının oldukça faydalı olduğunu düşünüyor ve fark çalışmasındaki görüşmelerden sonra ERP projesinde %95 memnuniyet elde etmişler.

Selim’in başında olduğu Bilgi İşlem bölümündeki yazılım ekibi toplam 5 kişiden oluşuyor. Bu ekip İnsan Kaynakları, B2B, Üretimden Veri Toplama uygulamalarını geliştirmiş ve geliştirmeye devam ediyor.

Geliştirmeye devam ettikleri İnsan Kaynakları işe alım, oryantasyon, görev atama, eğitimi yönetimini yakında devreye alacaklarını söyleyen Selim, hedef bazlı performans yönetimini de geliştirdiklerini söylüyor. Geliştirmeye devam ettikleri bakım yönetimi uygulamasını yılbaşında devreye almayı düşünüyorlar. Ayrıca tasarımdan başlayan ve son kullanıcıya kadar olan süreçler için onay mekanizması da olan workflow (iş akışı) uygulamasını da yazmışlar.

YYS (Yetkilenmiş Yükümlülük Belgesi) fiziksel arşivlerini yönetmenlerini, dijital olarak takip etmelerini bekliyormuş. Doküman Arşiv sistemlerini kendileri geliştirmişler.

Şu anda yakın gelecekte geçmeyi planladıkları yeni Cloud ve Endüstri 4.0 teknolojilerini araştırıyorlar. Özellikle karanlık fabrika konseptine uygun modelleri inceliyorlar.

142 kez görüntülendi. 03.09.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön