• 17 Ocak 2021 / Pazar 00:05
Cengiz Taş

Cengiz Taş

Genel Müdür

Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Cengiz Taş, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur. Üniversite öğreniminin ardından 1989 yılında Kordsa’da Yatırım Planlama Mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1991 yılında Ak-Al Tekstil Sanayi A.Ş.’ye katılarak burada sırasıyla Bütçe Uzmanı, Bütçe Şefi, Bütçe Müdürü, Üretim Koordinatörü ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, 2004-2011 yılları arasında ise Genel Müdür olarak çalışmıştır. Şubat 2011’den bu yana Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Cengiz Taş

Genel Müdür

Son Yazıları

Strateji Modelimiz “Operasyonel Mükemmeliyet”...

“Dünyanın Elyafı Aksa’dan!”

Akkök Şirketler Grubu’na bağlı olan Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. 1968 yılında % 100 Türk sermayesiyle kurulmuştur. Ana faaliyet konusu akrilik esaslı tow, tops ve elyaf üretimi olan Aksa, 1971 yılında Yalova’da bulunan fabrikasında 5.000 ton/yıl kapasite ile üretime başlamıştır.

Sürekli gelişim ve ilerleme odaklı yaklaşımıyla, zaman içerisinde 308.000 ton/yıl üretim kapasitesine ulaşan Aksa, Türkiye’nin tek yerel akrilik elyaf üreticisidir.

Toplam 430 bin metrekarelik alanda kurulu ve dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olup dünyadaki toplam elyaf üretiminin %14’ünü Yalova’da bulunan tesislerinde gerçekleştirmektedir.  

Aksa, 2012 yılında satışlarının %65’ini iç piyasaya, %35’ini ise dış piyasaya yapmıştır. Aksa’nın 2012 yılı cirosu 907 milyon USD olarak gerçekleşmiştir, 2012 yılı net kârı ise 93 milyon USD’dir.  

Kuruluşundan bu yana yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği yeniliklerle ülkemizi Çin’den sonra ikinci en büyük akrilik elyaf pazarı konumuna taşıyan Aksa, üretimdeki başarısının yanı sıra, uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de sektöründe öncü olmuştur.

Strateji modelimiz operasyonel mükemmeliyet.

KARUNA Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Bahar Kayserilioğlu ile tanışıklığımız 2000’li yıllara dayanmaktadır. O dönemlerde Akkök Şirketler Grubu’nun Romanya operasyonlarının faaliyete geçirilmesi aşamasında birlikte çalışma imkânımız olmuştu. 

2011 yılında, Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş’nin Genel Müdürü olarak göreve başladığımda ilk olarak şirket stratejilerini gözden geçirme kararı aldık. Bu doğrultuda, KARUNA Yönetim Danışmanlığı liderliğinde stratejik bakış toplantıları gerçekleştirerek mevcut pazarda en etkin şekilde yol almak için strateji modelimizi “operasyonel mükemmeliyet” olarak belirledik. 

Aksiyonlarımızı, şirketin kârlılığını artıracak ve maliyetlerini düşürecek projeler ile birlikte yeniden yapılanma ve iyileştirmeler üzerine kurguladık. Son üç yıl içerisinde, KARUNA Yönetim Danışmanlığı ile birlikte stratejik aksiyonlar, iş ve sorumluluk analizleri, organizasyonel yeniden yapılanmalar ve yalınlaşma kapsamında çalışmalar gerçekleştirdik. 

Yapılan çalışmalarla birlikte, stratejimiz ile doğru orantılı olarak yalın bir organizasyon yapısına geçtik, bölüm işleyişlerinde verimlilik artışı sağlayarak operasyonel yüklerimizi azalttık ve şirket performans göstergelerinde iyileşmeler gözlemlemeye başladık.

Danışmanlık hizmetinin katma değerinin, ancak yönetim danışmanlarının doğru gözlem ve analizi ile ortaya çıkacağına inanıyorum. Bununla birlikte danışmanlık ekibi ile şirket arasındaki karşılıklı uyum ve dil birlikteliği de bu katma değeri artıran unsurlar arasındadır. Bu bağlamda, KARUNA Yönetim Danışmanlığı ile doğru bir sinerji yakaladığımıza inanıyorum. Bu sinerji ile, gelecek dönemlerde de Aksa’yı daha ileriye taşıyacak yeni projeler hayata geçirmeyi planlıyoruz.

205 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön