• 22 Ocak 2021 / Cuma 16:07
Mustafa Karakuş

Mustafa Karakuş

İnşaat Grup Başkanı

Mustafa Karakuş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına aynı yıl STFA İnşaat Grubu’nda Mühendis olarak başladı. 1996 yılında Teknik Müdür pozisyonuna atandı. 1998-2002 yılları arasında Aldaş A.Ş.’de Teknik Müdür ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2002 yılında Teknik Müdür olarak STFA’ya tekrar katıldı. Proje Müdürü, Proje Direktörü, Operasyon Başkan Yardımcısı görevlerini üstlendi. 2011 yılından bu yana İnşaat Grup Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Mustafa Karakuş

İnşaat Grup Başkanı

Son Yazıları

Türk Mühendisinin Bilgi Ve Becerisini Yurtdişina Taşiyan İlk Türk Müteahhidi Stfa

“CRM çalışmalarına başlarken hedefimiz kurumsal hafızaya sahip çıkan, günümüz teknolojisini kullanarak hızlı ve kolay erişimi sağlayan, hedeflerin izlenebilmesinde ve çok noktada yürütülen aktivitelerde koordinasyon halinde hareket eden bir STFA yaratmaktı.”

STFA Grubu inşaat, doğalgaz dağıtım, makina ticaret, kimya alanlarında faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin tanınmış ve saygın Şirketler Grubu’dur. 

STFA İnşaat Grubu’nun temellerini Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya’nın 1930’lu yıllarda kurdukları ortaklık oluşturmuştur.

STFA İnşaat Grubu, 75 yılda 21 ülkede faaliyetlerini sürdürmüştür. Bugün faaliyetlerini Cezayir, Libya, BAE, Oman, Katar, Kuveyt, Fas, Irak, Gürcistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Pakistan ve Türkiye’de devam ettirmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski ve önde gelen müteahhitlerinden olan, Türk mühendisinin bilgi ve becerisini yurtdışına taşıyan ilk Türk Müteahhidi olarak Türk taahhüt sektörüne öncülük eden STFA İnşaat Grubu Şirketleri, 2000’li yıllarda da sektördeki önderliklerini devam ettirmektedir.

CRM çalışmalarına başlarken hedefimiz koordinasyon halinde hareket eden bir STFA yaratmaktı.

STFA İnşaat Grubu’nun önemli güçlükleri aşarak yakaladığı başarının sürdürülebilirliği ve hızlı büyümeyi kontrol edebilecek sistematik bir yapının oluşturulması için, Aralık 2007’de Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çalışmalarına başlanmıştı.

Yapılan araştırmalardan ve ön hazırlık çalışmalarından sonra, STFA İnşaat Grubu’nda Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımı olarak SAP seçilmişti. STFA, Türkiye İnşaat Sektöründe ilk defa böyle bir sistemi uygulayarak sektöre öncülük etmişti.

SAP ERP alanında satınalma, stok, mali uygulamalar, İK, imalat ve proje uygulamaları, BPC bütçe ve konsolide raporlama projeleri gerçekleştirmektedir. 

STFA, ERP ile başladığı Kurumsal Çözüm çalışmalarına 2012 yılı başında CRM’yi de ekleme kararı aldı. Bu çalışma yaklaşık 5 ayda tamamlandı. Kurumsal hafıza oluşturulmasının en önemli kazanımlarımızdan biri olduğu CRM Projesinde SAP çözüm ortağı olarak Çözümevi Danışmanlık firması ile çalışıldı. Çözümevi, 1997’de kurulmuş olup SAP’nin kanal iş ortağı olarak çalışmaktadır. SAP ERP alanında satınalma, stok, mali uygulamalar, İK, imalat ve proje uygulamaları, iş zekası & raporlama, mobil uygulamalar, CRM müşteri ilişkileri, BPC bütçe ve konsolide raporlama projeleri gerçekleştirmektedir. Sektörel olarak inşaat/taahhüt/proje, ilaç, kimya, gıda, içecek ve imalat sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Çeşitli CRM programları birçok pazarlama şirketlerinde kullanılmakla birlikte, İnşaat sektöründe bu şekilde bir CRM Türkiye’de ilk defa STFA tarafından hayata geçirilmiştir.

CRM çalışmalarına başlarken hedefimiz kurumsal hafızaya sahip çıkan, İş Geliştirme İhale çalışmalarına kadar uzanan bilgiyi depolayan, günümüz teknolojisini kullanarak hızlı ve kolay erişimi sağlayan, hedeflerin izlenebilmesi, raporlanması ve de çok noktada yürütülen aktivitelerde koordine, bilgili ve bir bütün halinde hareket eden bir STFA yaratmaktı. Bugün itibarıyla İş Geliştirme Bölümümüz tarafından kullanılan CRM’nin İhale Bölümünde de kullanımı için yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.

CRM’nin yaygınlaştırma çalışmaları ile birlikte diğer taraftan da Mobility ve Business Intelligence çalışmalarımız devam etmektedir.

Müşteriye odaklanılan ve rekabetin en yüksek olduğu günümüz koşullarında bu şekilde bir takip gerekliliği er ya da geç tüm firmaların kaçınılmaz bir ihtiyacı olacaktır.
 

210 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön