• 16 Nisan 2021 / Cuma 22:43
Ayşe Kaptanoğlu

Ayşe Kaptanoğlu

IDC Yazılım Araştırma Analisti

Ayşe Kaptanoğlu

IDC Yazılım Araştırma Analisti

Son Yazıları

Türkiye Kurumsal Yazılım (EAS) Pazarı

Kasım 2007’de Türkiye’de ofisini açan IDC ;  bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve tüketici teknolojileri alanlarında pazar araştırması, danışmanlık ve etkinlik hizmetleri sunan, önde gelen küresel pazar istihbarat firmasıdır. Ayrica Insight adını verilen iş birimleriyle sektörel bazda teknolojiler alanında da hizmet vermektedir.

IDC Türkiye olarak, kurumsal yazılım pazarı yani EAS (Enterprise Application Software) ile ilgili çalışmamızı her yıl düzenli olarak yayınlıyoruz. Turkiye’deki BT harcamalarına bakacak olursak, tüketiciler tarafından yönlendirilen bir pazar olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle donanım (özellikle PC, media tablet ve cep telefonlari gibi)  toplam pazarın %80’ini oluştururken, %12’sini BT hizmetleri ve %8’ini ise yazılım oluşturmaktadır. 2012 sonu itibariyle IDC’nin öngörüsü Türkiye yazılım pazarının 768 milyon $ lik bir büyüklüğe ulaşmış olmasıdır. Yazlımın toplam BT içindeki payı şu an için çok az olsa da en fazla büyüme potansiyeli olan pazarlardan biri yazılım sektörüdür. Yarattığı katma değer de göz önüne alınırsa aslında yazılım pazarında birçok fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım tarafında kurumsal uygulamalar adı altında her yıl çıkarmış olduğumuz (EAS) raporumuzun 2012 yılı için calışmalarına başlamış bulunmaktayız. Bu anlamda pazar ile ilgili en güncel bilgileri en kısa zamanda oluşturmuş olacağız. Geçen yıl itibariyle yayınlamış olduğumuz raporda EAS pazarı 2011’de 138.91 milyon $ lik bir büyüklüğe ulaştı ve 2012 yılında da %11.6 lık bir büyüme görülecek. EAS pazarındaki büyüme en fazla ERP, CRM ve BA (İş zekası, iş analitiği) uygulamalarında gerçekleşecek. Ayrıca SaaS tarafında da yeni çözümlerin pazara duyurulmasına şahit oluyoruz ve olacağız. En son yayınladığımız çalışmamızda, yani 2011 rakamlarına göre ilk 5 oyuncu sırasıyla; SAP, Oracle, Logo , Microsoft ve Netsis idi. Toplam EAS pazarında en büyük payı ERP yazılımları aldı, ardından sırasıyla BA, CRM, SCM ve OMA geldi. Sektörel anlamda bakacak olursak üretim sektörü %30 luk pay ile ilk sırada yer alırken hemen arkasından toptancılık, telekom, perakende ve finans sektörü gelmektedir.

Pazardaki yeni teknolojiler ve iş modelleri EAS pazarını büyüten  diğer etkenler olacaktır. Bulut hizmetlerinin ve bulut kavramının yayılmasıyla da üretici firmaların SaaS hizmetlerini çeşitlendirdiklerini göreceğiz. Ayrıca IDC olarak 2016 yılı itibariyle 246.54 milyon $’lık bir pazar büyüklüğü olacağını öngörüyoruz.

390 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön