• 9 Ağustos 2020 / Pazar 20:44

Üretim Yapan Şirketler için Aizen Trex ile MES

Şirketimiz profesyonel ekibinin gücü ile uluslararası kriterlere uygun geliştirdiği ürünlerini “aizen”, “trex” ve “DCAS” tescilli ana markaları altında kullanıcılarına sunmaktadır. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türkiye’de yetişmiş nitelikli mühendis ekibi ile üretilen aizen trex ile kullanıcılarımıza iş süreçlerinin otomasyonuna yönelik bütünleşik çözümler sunarken, sektör bağımsız olarak tüm işletmelerin yapısına kolayca uyarlanabilecek ürünleri ve özellikle satış sonrası destek hizmetlerimizle  öne çıkmaktayız.

Toplamda 3 farklı lokasyonda ve iki farklı bölgede merkezlerimiz bulunmaktadır. Marmarada İstanbul ve Bursada, İç Anadoluda ise Konyada kurulu merkezlere sahibiz. Yaklaşık olarak 50 çalışanımız ile Ar-ge, Ür-ge, satış ve satış sonrası destek faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Özellikle hizmet verdiğimiz bir sektör belirtmemiz doğru olmaz, zira MES üretim olan bütün sektörleri yakından ilgilendirmektedir. Ancak bugüne kadar ağırlıklı olarak otomotiv ve beyaz eşya ana ve yan sanayileri, modüler mobilya ana ve yan sanayileri, içecek ve gıda sektörü gibi geniş bir yelpazede hizmetlerimizi sürdükmekteyiz.

Her zaman yenilikçi bir firma olmayı hedefledik ve tüm vizyonumuzu bu yönde şekillendirdik. İşimiz ile alakalı olarak teknoloji üreten bir firma olmayı hedefledik. Bu nedenle hem Elektronik Ar-ge hemde Yazılım Ar-ge departmanlarına sahibiz ve bu iki birimi entegre bir şekilde çalıştırarak gömülü sistemler üretiyoruz. Yıllarca üretim yönetim sistemleri geliştirdik. 2008 yılında ise kurduğumuz Elektronik Ar-ge departmanımızla bu tecrübelerimizi MES alanında geliştirme kararı aldık ve bugüne kadar başarı ile uyguladık.

Bugüne kadar 3 farklı Tübitak projesini başarı ile tamamladık ve bu projeler sonucunda ortaya çıkan ürünlerimizi MES projelerimize katma değer olarak ekledik. Türkiye de Coca Cola İçecek, Tofaş, Hes Kablo, Boyçelik, Merkez Çelik, Bamesa, Componenta, Eczacıbaşı Girişim ve Hijyen, Ak Gıda, Samet Kalıp Mobilya, Silverline Ankastre, Çığır Kimya, Japar Plastik gibi çok sayıda bilindik markada MES çözümlerimizi uyguladık. Bu işletmelerde üst sistem olarak SAP, IFS, Logo, Netsis, Abas, Axapta ve Icron gibi farklı yazılımlar ile entegrasyon sağladık.  

Coca Cola İçecek projesinin yurtiçindeki başarısından sonra yurtdışında da Pakistan, Kazakistan, Irak, Azerbaycan ve Tajikistan da kurulu olan tesislerde SAP ile entegre bir şekilde devreye alındı. Coca Cola projemiz Türkiye de 9 ilde kurulu toplam 9 üretim tesisi, 50 hat ve 350 ekipmandan anlık veri toplayacak ve üst sistemleri olan SAP ile entegre çalışacak şekilde işletilmektedir. Aynı sistemin üzerine bu yıl yurtdışındaki 5 ülkedeki 7 farklı şehirde bulunan tesislerdeki 40 hat daha eklenmiştir. Coca Cola projesinde, gelecek yıl bu sayının 2 katına çıkarılması hedeflenmiştir.

Büyük emek ve çabalar sonucunda oluşturduğumuz MES sistemimizin bu yıl itibari ile Türkiye sınırlarını aşmış olması, firma olarak bizimde hedeflerimizi büyütmemize olanak sağlamıştır. Sadece Türkiye MES pazarında değil, öncelikle Asya ve Avrupa, ardından da global anlamda projelere imza atarak büyümeyi ve global sektörde kendimize yer edinmeyi hedeflemekteyiz.

Yurtiçi ve yurtdışında büyük hedeflere doğru ilerlediğimiz bu MES pazarınıda biraz değerlendirmek isteriz. Türkiye de artık işletmelerin bir çoğunluğunun ERP süreçlerini şu yada bu şekilde çözdükleri inancındayız. Artık üretimlerinin kontrol altına alınması  konusunda daha hassas ve istekli davrandıklarını gözlemlemekteyiz. Bu nedenle  MES ve türevi teknolojilere ilgi giderek artmaktadır. Bunları rakamsal olarak ifade etmek oldukça zor zira ciddi ölçeklerde anket çalışmaları yapmak gerektiğini belirtmek durumundayız.  Bunun yanında ülkemizde MES kavramının yeni yeni yerini almaya başladığını ifade edebiliriz. Ülkemizde OEE ölçümü çalışması yapan şirket sayısı dahi oldukça azınlıktadır. Hal böyle iken, ortaya konan çözümlerde MES den daha çok OEE ölçümü yapmaya yöneliktir. MES, teknoloji üretmeyi gerektirir. Ülkemizde bunun adına teknoloji üreten bir şirket olmaktan dolayı ayrıca mutlu ve gururlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

168 kez görüntülendi. 05.14.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön