• 16 Mayıs 2021 / Pazar 21:55
Gökay Çiçek

Gökay Çiçek

Satış ve İş Geliştirme Müdürü

Gökay Çiçek

Satış ve İş Geliştirme Müdürü

Son Yazıları

Üretim Yönetim Sistemi - Trinoks

Üretim Yönetim Sistemi
AxionBlade® MOM, içerisinde işletmedeki üretim süreçlerini ve malzeme/ürün izlenebilirliğini yönetmeyi sağlayacak birçok modül barındıran bütünleşik bir üretim yönetim sistemidir. Mikser, hat üstü montaj, kanban, otomatik kanban, nokta bazlı üretim vb. birçok farklı üretim şeklini destekleyen ve dijital olarak yönetilebilmesini sağlayan sistem, üretim sırasında kullanılan malzemelerin ve üretim sonucunda ortaya çıkan yarı mamul/mamullerin de izlenebilmesini sağlamaktadır. Sistem içerisinde yer alan ambar yönetimi modülleri sayesinde işletmede yer alan tüm stok alanları profesyonel olarak stok yönetimi yapılan ve malzemenin kabulünden ürüne dönüşerek müşteriye sevkine kadar tüm süreçte izlenebilirliğin korunmasına olanak sağlamaktadır.

Sistem içerisinde sipariş yönetimi, malzeme ambar yönetimi (WMS), kalite kontrol (QC), üretim planlama, üretim icra (MES), duruş yönetimi, verimlilik hesaplama (OEE), istatistiki veri yönetimi (SPC), mamul ambar yönetimi (WMS) ve izlenebilirlik modülleri yer almaktadır. ERP, PLC, Üretim planlama yazılımları ve birçok dış sistem ile entegre olabilen AxionBlade® özellikle endüstri 4.0 kapsamında önem kazanan dijital üretim sistemleri alanında anahtar çözümdür. AxionBlade® MOM sayesinde, gerçekleştirilen tüm üretim ve malzeme hareketleri anlık olarak izlenebilmekte ve geçmişe yönelik hızlı raporlamalar oluşturulabilmektedir. Üretilmiş bir ürünün ürün ağacına bağlı olarak kullanılan malzemelerin hangi tedarikçiden, hangi lotta ve hangi irsaliye ile alındığı bilgisine ulaşmak son derece kolay ve zahmetsiz bir hale gelmektedir. Bu senaryonun tam tersi olarak malzeme depoda bulunan bir lot numarasının hangi ürünler içerisinde kullanıldığına ulaşmak ve bir problem var ise sevk edilen ürünleri tespit ederek geri çağırmak sadece dakikalar ile ölçülebilir.

Tüm bunlara ek olarak, sistem, içerisinde barındırdığı çok fazla özellik ve parametre sayesinde, farklı iş akışlarına ve üretim şekillerine uyum sağlayabilmekte ve işlemler sırasındaki kontroller ile hatalı ürün üretilmesini engellemektedir. Doğru malzemenin doğru üretim noktasında doğru üretim planına bağlı olarak kullanılmasından, doğru ürünün doğru müşteriye doğru adette ve tam zamanında sevkiyatına kadar tüm can alıcı süreçlerde iyileştirme sağlamaktadır.
Yapılan detaylı analiz çalışmaları ile kurgulanan kusursuz bir süreç ile performans iyileşmeleri, kalite seviyesinin arttırılması, stoklama maliyetlerinin düşmesi, enerji ve zaman tasarrufunun sağlanması, izlenebilirlik ile hatalara anına müdahale ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulmasını sağlamak başlıca faydaları olmaktadır. Faydaları ölçüldüğünde yapılan yatırım maliyeti ile karşılaştırılamayacak miktarda getirisi olduğu görülmektedir.
 

278 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön