• 16 Nisan 2021 / Cuma 23:27

Üretimde Enerji Verimliliği

Üretim işletmelerinde maliyet unsurlarımızın en önemlilerinden birisi de enerjidir. Enerjiyi verimli kullanmak ayrıca hem Çevre açısından hem de ülke dışına ödediğimiz dövizler açısından da önemlidir. 

Üretimde kullandığımız makineler, hatlar, u-tipi hücreler vb. (ki bunlara biz toplu olarak iş merkezleri diyoruz) enerji tüketerek üretim yaparlar.

Bir iş merkezinde enerjinin 3 tip kaybını yakalamak son derece kolaydır.
1. Yavaş çalışmak nedeniyle oluşan enerji kayıpları
2. Duruşlar nedeniyle oluşan enerji kayıpları
3. Kalitesiz üretim nedeniyle oluşan enerji kayıpları

İş merkezlerine konulacak operatör terminalleriyle o iş merkezinde, hangi operasyonun ne zaman başlatıldığı, ne zaman bitirildiği, üretim sırasında ne gibi duruşlar olduğu, toplam üretimin ne kadarının sağlam ne kadarının hatalı olduğunu tespit etmek MES (Manufacturing Execution Software – Üretim Yürütme Yazılımları) ile kolayca yapılabilmektedir. Yapılacak iş, makineler elektrik ile çalışıyorsa bunlara enerji analizörü adını verdiğimiz cihazlar bağlamak, operasyonun başlangıcında, operasyonun bitişinde, duruş başlangıçlarında ve duruş bitişlerinde bu cihazlardan verinin alınması ve ne kadar enerji harcandığının hesaplanmasıdır. Diğer enerji sarfları ise ilgili cihazlarla (Doğal gaz sayaçları vb.) ölçülebilir. Kömür vb. konvansiyonel enerji türleri kullanılıyorsa bunlar çeşitli dokunmatik ekranlarla form bazında tespit edilebilir. Belki daha ileri gidilerek load cell vb. ölçüm cihazları kullanılarak bunların da otomatik toplanması mümkündür.

İdeal enerji tüketimi, ürünün tam planlanan çevrim sürelerinde üretilmesine, iş merkezinin duruşa geçmemesine ve üretimin %100 Kaliteyle üretilmesine bağlıdır. Bu hedeften sapmalar (hız, duruş, kalite) kaydedilerek raporlanır. Burada hangi mamul yarı mamul üretilirken, hangi tip duruşlarda, hangi tip kalite hatalarında kayıp yaşadığımız bulunabilir. Bu hatalar düzeltilerek ve kontrol altında tutularak ideal durumdan fazla enerji harcanması azaltılabilir.

Fabrika, bölümler, iş merkezi gurupları ve iş merkezleri olarak sınıflandırılarak bu kayıplar bu kırılımlar dahilinde analiz edilebilir.

Bu sistem aynı zamanda Maliyet Muhasebesi gibi sistemlerimizi de veri olarak besleyebilir.

Ama en önemlisi yukarıda da belirttiğimiz gibi, maliyetlerin düşürülmesi, çevrenin korunması ve ülkemizin döviz kaybının önlenmesidir.

299 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön