• 16 Nisan 2021 / Cuma 22:57

Veri Destekli Karar Alma ve İş Zekası Teknolojileri

Etkin analizler veri ve tecrübenin harmanlanmasını gerektirir.

Hepimiz gerektiğinde mümkün olan en iyi kararları almak isteriz, ancak bu kararların nasıl alındığı kişiden kişiye veya organizasyondan organizasyona göre değişlik gösterir.

 Herkes karar alma süreçlerinde alışkanlıklarını ve yaşadıklarından öğrendiklerinden elde ettiği bir takım tecrübeleri kullanır. Bu insan doğasının bir sonucudur. Ancak karar alma süreçlerinde eldeki verileri kullanmayı bilmek ve bunları değerlendirecek teknolojik araçlara sahip olmak da çok büyük önem taşır. Bu, günümüz iş dünyasında “Var olmak” için olmazsa olmazlardan birisi haline gelmiştir.

En önemli nokta ise; doğru kararları almak için, ne kadar elinizdeki araçlara, ne kadar içgüdülerinize güveneceğinizi belirlemektir.

Esasen her doğru karar;
Bir ucunda “Yalnızca geçmiş tecrübelere dayanmak”, diğer ucunda ise “Körü körüne elinizdeki veriyi takip etmek ” olan bir aralığın içinde bir yerlerde sizi bekler.

“Yalnızca geçmiş tecrübeler”   V  “Körü körüne veri takibi”
I-----      Doğru karar aralığı      -----I

 Salt Tecrübeler mi?
Körü Körüne Takip Edilen Veriler mi?

Tecrübeler

Geçmiş tecrübelere dayalı kararlar almak, bahsettiğimiz iki uç nokta içinde insanlara cazip gelenidir. İnsan psikolojisinde doğal olarak yeteneklerini fazla ön plana çıkarma eğilimi vardır ve bu yeteneklere doğru karar alma yeteneği de dahildir. Ancak gerçek, hiç kimsenin mükemmel bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmadığıdır. Başka bir deyişle; her şeyi bilemeyiz veya bildiğimiz şeyler aslında bizim bakış açımızdan ve yorumlarımızdan etkilenmiş olabilir. Sadece kişisel tecrübelerimizle hareket edersek, daha etkin bilgilerle donatılmış olan veri kaynaklarını yok saymış oluruz.

Özellikle günümüzün dinamik koşullarında, her saniye yüzlerce yeni bilgi üretilirken bu yaklaşımla kararlar almak oldukça risklidir. Daha önce elde edilmiş bir başarıyı aynı yöntemleri uygulayarak tekrar elde edebileceğimizin bir garantisi yoktur. Her şey değişir. İyi kararlar almak için veri kaynaklarına ihtiyacımız vardır.

Körü Körüne Veri Takibi
Adından da anlayabileceğiniz gibi, verilerin sizin yapacaklarınızı tayin etmesi olarak özetlenebilir. Verileri körü körüne takip etmek, sizin mantık yürüterek daha doğru şekilde alacağınız bazı kararları olumsuz etkiler. Hepimiz hayatımızda bu tip tecrübeler yaşamışızdır. Örneğin GPS uygulamamızla aradığımız adres yerine çok farklı bir noktaya ulaştığımız olmuştur.  

Bu tip durumlarda insanlar düşünmeyi bırakır ve makinelerin onlar adına düşünmesini ister. Hiçbir veri seti mükemmel değildir ve bilgisayarların yetenekleri de sürekli geliştirilmeye ihtiyaç duyar. Bu sebeplerden dolayı salt veriye dayalı alınan kararlar karar verme sürecinde verimli sonuçlar almamızı engelleyebilir.

Peki Ne Yapılmalı?

Veri destekli karar alma süreçleri
Karar alma süreçlerinde ey iyi yöntem “Veri Destekli Karar Alma” yöntemidir. Veri destekli karar alma, elde edilen verilerin ve geçmiş tecrübelerin bütünüdür. Bu yöntemde, verileri karar almada bir araç olarak kullanır ancak körü körüne takip etmezsiniz. Başarı için en önemli gereksinim tecrübe ve bilginin doğru sentezinin oluşturulması ve kullanılmasıdır.

Örneğin; genel inancın aksine, uçaklardaki oto-pilot özelliği uçağı tek başına uçuramaz. Oto-pilot, bir dizi gelişmiş veri bazlı bir kontrol sisteminin adıdır. Uçağı uçurmak ise ciddi bir eğitim almış ve yeterli tecrübeye sahip bir pilot ile oto-pilot kombinasyonunun gerçekleştirdiği bir faaliyettir.

Günümüzde, veri ile desteklenen karar alma süreçlerinin iş hayatındaki uygulamalarını yaygın olarak görmekteyiz. Sertleşen rekabet koşullarında çoğu kuruluş ellerindeki verileri ve diğer veri kaynaklarından topladıkları bilgileri yüksek teknolojinin de verdiği imkanları kullanarak, kurumlardaki ilgili karar alma birimlerine sunuyorlar. Bu tip faaliyetler “Business Intelligence (BI)”,  Türkçe karşılığı ile “İş Zekası” olarak adlandırılıyor.

İş Zekası; ham haldeki verinin, iş süreçleri için anlamlı ve kullanılabilir bilgiye dönüştürülmesini sağlayan birtakım süreç, metot, teori, mimari ve teknolojilerin bütününe verilen isimdir.  

İş zekası sistemleri;

  • Şirket içi veya dışı çoklu veri kaynaklarına bağlanarak, gerekli verileri toplar (Örneğin; ERP sisteminiz, CRM yazılımınız, Web siteniz, Twitter, Facebook gibi sosyal hesaplarınız,İnternete açık sektörel veriler, Log dosyalarınız).  
  • Elde edilen verilerden analizler çıkartarak kullanıcılarına analitik bakış açısı sağlar. Süreçler arasındaki neden sonuç ilişkilerini ortaya çıkartır. Darboğazları belirlemenize yardımcı olur.
  • Verileri görselleştirir, görsel analizler ile veriyi anlaşılır ve yorumlanabilir hale getirir (Grafikler, dashboardlar, tablolar vs.).
  • Bilgiye erişimde hız kazandırır. Rakiplerden daha hızlı karar alabilmek rekabette en önemli unsurlardan biridir. Vakit nakittir.
  • Çeşitli istatistiksel yöntemler kullanarak, toplanan verilerden öngörüler çıkartmanızı sağlar. Piyasa değişikliklerine uyum sağlamak kadar piyasadaki değişiklikleri öngörebilmek de ciddi bir rekabet avantajı kazandırır.
  • Web tabanlı sistemler ile zaman ve mekandan bağımsız olarak ihtiyaç duyduğunuz her an bilgilerinize erişebilmenizi sağlar.

Günümüzde sektörlerinde öncü firmalar ellerindeki mesleki tecrübe ve entelektüel sermayeyi, İş Zekası çözümleriyle birleştirerek, günlük operasyonlarından, aldıkları uzun vadeli stratejik kararlara kadar birçok süreçlerini yönetiyorlar.

Sonuç

Hiç kimse mükemmel değildir, hiçbir veri de öyle… Ancak bir araya geldiklerinde birbirlerinin eksiklerini tamamlarlar. Günümüzde internetteki verilerden kurumsal verilerimize, kişisel ve profesyonel hayatımızda daha önce hiç sahip olmadığımız kadar veri ve bu verilere erişim imkanımız var.

Bilgi çağının getirdiği imkanlardan faydalanın. Tecrübelerinizi ve verilerinizi harmanlayarak en akıllı kararları vermeye başlayın.

287 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön