• 22 Ocak 2021 / Cuma 16:21
Fatih Uysal

Fatih Uysal

Yönetim Kurulu Başkanı

11.03.1962 tarihinde Salihli’de doğdum. Ortaokul ve lise öğrenimimi İzmir Türk Koleji’nde, yükseköğrenimimi 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamladım. Tüm grup şirketlerinde yatırım, yenileme, kapasite geliştirme ve yeni iş geliştirme çalışmaları benim sorumluluğum altındadır. NORM GRUP bünyesindeki şirketlerin Yönetim Kurullarındaki görevlerimin yanı sıra, sektörümüzden BESİAD (Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği) ve TAYSAD üyesiyim, ayrıca EGİAD (Ege Genç İş Adamları Derneği) ve ESİAD’a (Ege Sanayici İş Adamları Derneği) da üyeyim. EGİAD’da iki dönem Yönetim Kurulu Üyeliği ve bir dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, ESİAD’da ise bir dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Halen AOSB – İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve BESİAD Yönetim Kurulu üyesiyim.

Fatih Uysal

Yönetim Kurulu Başkanı

Son Yazıları

Yalnizca Üretebilme Yeteneği “Marka” Olmaya Yetmiyor...

“Başlangıçta işin doğası gereği çeşitli zorluklar ve değişime dirençle karşılaşsak da süreç içerisinde ERP’nin etkin kullanımı tüm birimlere yayılmıştır.”

İlk firmamız NORM CIVATA 1973 yılında kurucumuz Sayın Nedim Uysal tarafından, o yıllarda çoğunlukla ithal edilmekte olan cıvataların Türkiye’de üretilmesi amacı ile kurulmuştur.
NORM GRUP, yan sektörleri ile birlikte her biri kendi konusunda lider 6’sı imalat 5’i de lojistik ve pazarlama firması olmak üzere toplam 11 firma­dan oluşmaktadır. Bünyesindeki 1000’in üzerinde çalışanı ile 2012 yılında başta Avrupa olmak üzere 29 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve 100.000.000 EUR üzerinde ciroya ulaşmıştır. 2013 yılında 52.000 ton/yıl üretim gerçekleştirmesini öngörmekteyiz.

Salihli ve İzmir’de devam eden yeni yatırımlarımızla 2014 yılında cıvata, somun, mafsal-aşık cıvatası, perçin ve burç üretimini %54 arttırarak 80.000 ton/yıl’a çıkartacağız. Ayrıca ürünlerimiz arasına standart ve özel vidaları da ekleyerek NORM kalitesini vida­lara da taşımış olacağız.

Ürün çeşitliğinin yanında, kuşkusuz NORM’u bir adım öne çıkartan en önemli özelliklerinden biri de yüzey işleminden soğuk şekillendirmeye, ısıl işlemden kaplamaya kadar üretim süreçlerinin tamamını entegre bir şekilde yapabilmesidir.

Takdir edersiniz ki, yalnızca üretebilme yeteneği “MARKA” olmaya yetmiyor. NORM’u NORM yapan da yalnızca entegre üretim değil; Mühendislik, Tasarım, ARGE, Kalite, Pazarlama, Lojistik, Satış Sonrası Hizmet ve Ömür Boyu Ürün Garantisi gibi başlıklardan oluşan bir değerler topluluğudur. Bütün bu çalışmalar bizi maliyet, zaman ve kalite konusunda sektörümüzde farklı kılmış ve öne çıkarmıştır.

2011 yılında kurmuş olduğumuz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ARGE bölümümüzle tüm müşterilerimizin çözüm ortağı haline de geldik. Artık ana sanayi üreticilerimize tasarım konusunda da hizmet verebiliyoruz. Kendi tasarımımız olan ürünler için de patent süreci devam etmektedir.

ERP’nin etkin kullanımı tüm birimlere yayılmıştır.

Şirketimizde MS-SQL veri tabanı kullanarak
CANIAS ERP uygulamasını kullanıyoruz. Kullandığımız sistem Java tabanlı olup internet ortamından erişime izin veren açık kaynak kodlu bir yazılımdır.  Şu anda ERP sistemimiz yurtiçinde dokuz, yurtdışında ise Almanya ve Fransa’da bulunan iki, toplam on bir firmamızda online olarak 7/24 kesintisiz çalışmakta ve kullanılmaktadır. 

ERP sistemine geçiş projemiz 2001 yılında her departmanda ve grup firmalarında ayrı ayrı kullanılan lokal yazılım ve çözümleri birleştirmek ve tek elden yönetmek amacıyla başlamıştır. CANIAS ERP’yi tercih etmemizdeki en büyük sebep, açık kaynak kodlu olarak Türkiye’de üretilen tek ERP yazılımı olmasıydı. Bir diğer önemli sebep ise projenin hayata geçirilmesi için nispeten daha küçük bir ekip ile çalışmaya olanak tanımasıydı. Ayrıca edinme ve bakım maliyetleri mukayeseli olarak düşük olduğundan, fiyat performansı olumlu bulundu.

Projeye başlarken en büyük hedef, firma varlıklarının ve süreçlerinin tek elden yönetilebilmesi ve raporlanabilmesiydi. Böylece müşteri taleplerine hızla cevap verebilirken üretkenlik ve verimliliğimizi de arttırmış olacaktık. İkincil olarak da bilginin şirket içerisinde ihtiyaç duyan herkese en hızlı ve güvenilir şekilde paylaştırılması hedeflenmişti. Başlangıçta işin doğası gereği çeşitli zorluklar ve değişime dirençle karşılaşsak da süreç içerisinde ERP’nin etkin kullanımı tüm birimlere yayılmıştır.  Şu anda hedeflerimize ulaştığımızı görsek de sürekli iyileştirme gereği çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

ERP sistemimizde devam etmekte olan yeni TTK’ya uyuma ilişkin güncel projemizi de zamanında tamamlayarak devreye alacağız. Salihli’de yapılmakta olan yeni fabrikalarımız da veri toplama ve ERP ağına entegre edilerek sistem daha da genişleyecektir. İleride klasik raporlama araçları dışında mobil ortamda ERP sisteminden soru-cevap şeklinde bilgi almayı sağlayacak çözümler de üretmeyi planlıyoruz. 

ERP yazılımlarımızı, yapmakta olduğumuz donanım altyapısı yatırımlarıyla da destekliyoruz.

191 kez görüntülendi. 27.08.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön