• 13 Ağustos 2020 / Perşembe 17:08
Ercan Balkan

Ercan Balkan

Marka ve Pazarlama Danışmanı

Ercan Balkan

Marka ve Pazarlama Danışmanı

Son Yazıları

Yeni Nesil Müşteri Davranış Analitiği ; Wi-Fi Analitik

Perakende sektörü için “Kapalı Alanlarda ” satış hizmetlerini ve birçok farklı mağaza performansını analiz etmek için yeni bir faaliyet alanı çok konuşulmaya başladı.

Mağaza içindeki müşterilerin “alışveriş yollarının” izlenmesi, perakende sektöründe satışları arttırma adına faydalı olabileceği artık herkes tarafından kabul ediliyor. Örneğin ; mağazaya giriş yapan müşterilerin % 25’inin direkt taze meyve-sebze reyonuna ilerlediğini ve buradan da direkt kasaya gittiğini analiz ettiğimizde şu sonuca varabiliriz “Mağazaya gelen müşterilerin % 25’i bizim mağazamızı sadece taze meyve sebze reyonu için tercih ediyor.” Farklı bir örnek vermek gerekirse ; mağazaya giriş yapan müşterilerin % 40’ı kozmetik reyonuna uğradığı halde kasaya gitmiyorsa şu sonuca varabiliriz “ Mağazamızın kozmetik reyonu mağazaya gelen müşterilerin % 40’ının kozmetik ihtiyaçlarına cevap vermiyor”. Wİ-Fİ ANALİTİK Platformlarından gelen bu bilgiler doğrultusunda , mağaza ile ilgili ürün gamından personele, reyon konumlandırmasından fiyatlandırmaya kadar uzanan farklı konularda revizyona gidilmesi gerektiği düşünülebilir. Bu bilgiler şirketlerin insan kaynakları, satın alma, pazarlama ve yönetim departmanları için çok değerli bilgilerdir. Fakat şunu da belirtmekte fayda var, Wİ-Fİ ANALİTİK Platformları SADAKAT YÖNETİM Platformları ile entegre edildiğinde her iki platformun tek tek kullanıldığı durumlara göre farklı kazanımlar ürettiğidir. Örneğin, farklı reyonlara uğrayan bir müşterinin hangi reyonlara uğrayarak kasaya gittiğini veya kasaya uğramadan mağazayı terk ettiğini Wİ-Fİ ANALİTİK   Platformu ile bulabiliriz, fakat SADAKAT YÖNETİM PLATFORMU olmadan SEPET ANALİZİ RAPORU olamayacağından, müşterinin istek ve taleplerini hangi ürün gruplarının karşılamadığını tespit edemeyiz.  

Uzun yıllar mağazalar müşterilerini sayma ve takip etme için ışın teknolojisi ve kızılötesi algılama cihazlarını kullanmışlardır. Kullanılan bu teknolojilerde IP Kameraları sensör olarak kullanılmaktadır. Orta ölçekli bir mağazada bile 32 farklı noktaya yerleştirilmiş kamera gerekmektedir. Anlaşılacağı gibi büyük alanlarda yüksek maliyetler gerektirmektedir. Yapılan fiyat araştırmalarına göre bu teknolojinin ufak sensörlerle yapılan Wİ-Fİ ANALİTİK yöntemine göre 5 kat daha pahalı olduğu tespit edilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2017 yılında yaptırdığı son araştırmaya göre ; Türkiye’de akıllı telefon kullanımı % 84’lere ulaşmış durumda. % 14,5’luk kesim halen standart cep telefonu sahibi. Telefonu olmayan kesim ise sadece % 1.5 gibi çok küçük bir oran. Bu bilgilerden hareketle, Wİ-Fİ ANALİTİK Platformları ile kapalı alanlarda müşteri takibi yapmak hem eski teknolojilere göre 5 kat daha ekonomik hem de Sadakat Yönetim Platformları ile entegre edildiğinde çok daha faydalı analizlere ulaşmamızı sağlıyor.

Perakende sektörü Wİ-Fİ ANALİTİK Platformlarını kullanarak farklı kazanımlarda elde edebilir. Örneğin mağaza içinde müşterilerin büyük bir bölümünün farklı yönlerde bulunan DONUK ÜRÜN reyonundan UNLU MAMÜLLER reyonuna gittiği tespit edilirse, mağaza içi reyon konumlandırmalarını değiştirerek müşteri deneyimi pozitif yönde artırılır. Wİ-Fİ ANALİTİK Platformundan gelen bu bilgiler olmadan perakendeci doğal olarak genel mağaza düzenini öteden beri süregelen standart düzene göre şekillendirecektir. Fakat farklı lokasyonlardaki farklı müşteri grupları farklı davranışlar gösterebilir, bu konunun da mağaza satışlarını direkt etkileyen bir argüman olduğu unutulmamalıdır. Bir diğer farklı kullanım alanı da PERSONAL ANALİZİ’dir. Günümüzde, personellerini doğru konumlandırmak ve performanslarını ölçmek isteyen işletmeler Wİ-Fİ ANALİTİK Platformlarından yararlanmaya başladılar bile.

Yakın zamanda, Uluslararası Pazar Araştırma şirketi İPSOS, 2002 yılında çekilen Tom Cruise’un başrolde oynadığı “Azınlık Raporu”filmindeki insan tanıma teknolojilerindeki o üst noktaya beklenenden daha hızlı ilerlediklerini ve şu an kısmen o noktaya yaklaştıklarını belirten bir rapor yayınlamıştır.

BİLGİ GELECEĞİN PETROLÜDÜR cümlesinin çok yakın bir gelecekte gerçekleşeceğinden emin olabilirsiniz.    

198 kez görüntülendi. 06.17.2019 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön